Turystyka

10 Opuszczonych miejsc na Dolnym Śląsku

10 Opuszczonych miejsc na Dolnym Śląsku
Grzegorz Sanik

Lista 10 opuszczonych miejsc na Dolnym Śląsku w obiektywie fotografii dokumentalnej Wioletty Kozłowskiej. Opuszczone, zniszczone i zaniedbane pałace, dwory oraz kościoły, które trzeba ocalić od zapomnienia.

Lista Opuszczonych Miejsc

Przedstawiam listę 10 zaniedbanych i opuszczonych miejsc na Dolnym Śląsku, którą przygotowałem wspólnie z Wiolettą Kozłowską. Te wszystkie wspaniałe zdjęcia, które zamieszczam poniżej, są jej autorstwa. Wioletta prowadzi fanpage’a na Facebooku, zachęcam do jego polubienia. Można również odwiedzić jej bloga pod adresem fotofakty.blogspot.com, a także zwiedzić wirtualnie kilka z opuszczonych miejsc, dzięki jej panoramą na panorames.keed.pl.

Na temat wielu z tych obiektów jest bardzo mało informacji w sieci. A nawet jeżeli już pojawiają się jakieś informacje, to często na rożnych stronach wzajemnie się wykluczają. Tak więc, w tych krótkich opisach mogą tkwić błędy, za co z góry przepraszam. Jak widać, czas pozostawił spory uszczerbek nie tylko na murach budynków, ale również w pamięci o nich samych. Tak, jak pisze Wioletta, należy je ocalić od zapomnienia… Kolejność obiektów nie ma znaczenia.

1. Pałac w Bełczu Wielkim (Schloss Oderbeltsch)

Okres powstania pałacu nie jest sprecyzowany. W Internecie pojawia się informacja o połowie XVIII wieku. Narodowy Instytut Dziedzictwa podaje II połowię XIX wieku. Należał kolejno do rodzin: Kalkreuth, Schönborn i Dürr. Po wojnie w pałacu znajdowała się szkoła rolnicza, a później ośrodek wychowawczy, który istniał do 1997 roku. Obecnie obiekt jest własnością prywatną.

Pałac w Bełczu Wielkim - Lista Opuszczonych Miejsc - Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Bełczu Wielkim – Lista Opuszczonych Miejsc – Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Bełczu Wielkim - Wnętrze - Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Bełczu Wielkim – Wnętrze – Foto: Wioletta Kozłowska

WIĘCEJ ZDJĘĆ

2. Pałac w Jakubowie (Schloss Jakobskirch)

Początki dworu w Jakubowie sięgają XVI wieku. W 1850 roku przebudowano istniejący pałac w stylu neogotyku, który zachował się do II Wojny Światowej. Posiadłość należała kolejno do rodzin: Unwürde, Richter, Bomsdorff, Kayserlingk i Donnermarck. Pałac został splądrowany i spalony w trakcie ofensywy Armii Czerwonej. Nigdy już nie podniósł się z ruiny.

Pałac w Jakubowie - Lista Opuszczonych Miejsc - Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Jakubowie – Lista Opuszczonych Miejsc – Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Jakubowie - Wnętrze - Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Jakubowie – Wnętrze – Foto: Wioletta Kozłowska

WIĘCEJ ZDJĘĆ
PANORAMA

3. Pałac w Wojcieszowie Górnym (Schloss Stöckel-Kauffung)

Zespół pałacowy z XVII-XIX wieku. Pałac został zbudowany w obecnej formie w roku 1891. Następnie był strawiony przez pożar w roku 1930 i odbudowany w trochę zmienionej formie. Należał do rodziny Bergmannów. Po wojnie pałac przechodził „z rąk do rąk”, był między innymi w posiadaniu Państwowej Akademii Nauk i PGRu. Ostatecznie trafił w ręce prywatne. Przygotowywany był do remontu, lecz nigdy się go nie doczekał.

Pałac w Wojcieszowie - Lista Opuszczonych Miejsc - Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Wojcieszowie – Lista Opuszczonych Miejsc – Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Wojcieszowie - Wnętrze - Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Wojcieszowie – Wnętrze – Foto: Wioletta Kozłowska

WIĘCEJ ZDJĘĆ

4. Pałac w Ligocie (Schloss Ober-Ellguth)

Pałac w Ligocie wybudowany około 1870 roku. Na jego temat niestety wiadomo bardzo mało. Prawdopodobnie należał do rodziny von Röder i von Busche-Ippenburg. Choć tu nazwiska mogą być przekręcone, bo występują w sieci z różną pisownią. Pałac otoczony jest parkiem. Obiekt jeszcze nie dawno był zamieszkany i wystawiony na sprzedaż przez Agencje Nieruchomości Rolnych.

Pałac w Ligocie - Lista Opuszczonych Miejsc - Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Ligocie – Lista Opuszczonych Miejsc – Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Ligocie - Wnętrze - Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Ligocie – Wnętrze – Foto: Wioletta Kozłowska

WIĘCEJ ZDJĘĆ

5. Pałac w Osłej (Schloss Aslau)

Pałac powstał około roku 1830, a następnie został rozbudowany w roku 1903. Ostatnim przedwojennym właścicielam majątku była rodzina Bobbertów. Po wojnie, jak wiele innych podobnych obiektów, także i ten trafił do PGRu. Od tego momentu rozpoczął się proces jego niszczenia. Trochę więcej informacji na temat tego pałacu jest na łamach Dolnośląskiego Podróżnika.

Pałac w Osłej - Lista Opuszczonych Miejsc - Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Osłej – Lista Opuszczonych Miejsc – Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Osłej - Wnętrze - Foto: Wioletta Kozłowska

Pałac w Osłej – Wnętrze – Foto: Wioletta Kozłowska

WIĘCEJ ZDJĘĆ

6. Kościół Ewangelicki w Żeliszowie

Kościół ewangelicki zbudowany w latach 1796-1797. Architektem budowli był Carl Gotthard Langhans, projektant wielu obiektów na terenie Dolnego Śląska. Znany przede wszystkim ze słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Kościół od 1945 roku jest nieużywany. Przez wiele lat popadał w ruinę, a od 2013 roku znaduje się pod opieką fundacji.

Kościół Ewangelicki w Żeliszowie - Lista Opuszczonych Miejsc - Foto: Wioletta Kozłowska

Kościół Ewangelicki w Żeliszowie – Lista Opuszczonych Miejsc – Foto: Wioletta Kozłowska

Kościół Ewangelicki w Żeliszowie - Wnętrze - Foto: Wioletta Kozłowska

Kościół Ewangelicki w Żeliszowie – Wnętrze – Foto: Wioletta Kozłowska

WIĘCEJ ZDJĘĆ
PANORAMA

7. Kościół Ewangelicki w Kuźniczysku

Drewniany kościół ewangelicki zbudowany w roku 1709 lub 1764. Obecnie kościół rzymsko-katolicki pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Konstrukcja zbudowana całkowicie z modrzewia. W Internecie pojawia się informacja, że po wojnie obiekt był remontowany. Obecnie kościół nie jest już użytkowany.

Kościół Ewangelicki w Kuźniczysku - Lista Opuszczonych Miejsc - Foto: Wioletta Kozłowska

Kościół Ewangelicki w Kuźniczysku – Lista Opuszczonych Miejsc – Foto: Wioletta Kozłowska

Kościół Ewangelicki w Kuźniczysku - Wnętrze - Foto: Wioletta Kozłowska

Kościół Ewangelicki w Kuźniczysku – Wnętrze – Foto: Wioletta Kozłowska

WIĘCEJ ZDJĘĆ
PANORAMA

8. Kościół Ewangelicki w Starych Jaroszowicach

Murowany kościół ewangelicki zbudowany w latach 1842-1844. Obiekt został opuszczony po roku 1945. Dach zapadł się do wnętrze, a schody uległy zawaleniu. Z tyłu znajduje się stary zdewastowany cmentarz ewangelicki.

Kościół Ewangelicki w Starych Jaroszowicach - Lista Opuszczonych Miejsc - Foto: Wioletta Kozłowska

Kościół Ewangelicki w Starych Jaroszowicach – Lista Opuszczonych Miejsc – Foto: Wioletta Kozłowska

Kościół Ewangelicki w Starych Jaroszowicach - Wnętrze - Foto: Wioletta Kozłowska

Kościół Ewangelicki w Starych Jaroszowicach – Wnętrze – Foto: Wioletta Kozłowska

WIĘCEJ ZDJĘĆ

9. Mauzoleum w Biechowie

Mauzoleum grobowe rodziny Hoffmeister. Został tu pochowany August Hoffmeister i jego małżonka Gertruda. Był on właściciel przedwojennej fabryki pieców, płytek podłogowych i materiałów budowlanych. August zmarł w roku 1926, jego żona 7 lat później. Mauzoleum położone jest we wsi Biechów, którą ostatni mieszkańcy opuścili w 2003 roku.

Mauzoleum w Biechowie - Lista Opuszczonych Miejsc - Foto: Wioletta Kozłowska

Mauzoleum w Biechowie – Lista Opuszczonych Miejsc – Foto: Wioletta Kozłowska

Mauzoleum w Biechowie - Foto: Wioletta Kozłowska

Mauzoleum w Biechowie – Foto: Wioletta Kozłowska

WIĘCEJ ZDJĘĆ
PANORAMA

10. Święta Góra w Lubawce

Na Świętej Górze w Lubawce, położonej na wysokości 701 m n.p.m., znajdują się liczne figurki i kapliczki pochodzące z XVIII i XIX wieku. W tych okresach miejsce to było odwiedzane przez liczne pielgrzymki. Dziś wiele z tych sakralnych zabytków jest po prostu zdewastowanych. Straszą nie tylko mury nadszarpnięte przez upływ czasu, ale i współczesne graffiti, tym samym wystawiając nie najlepsze świadectwo swoim spadkobiercom.

Święta Góra w Lubawce - Lista Opuszczonych Miejsc - Foto: Wioletta Kozłowska

Święta Góra w Lubawce – Lista Opuszczonych Miejsc – Foto: Wioletta Kozłowska

Święta Góra w Lubawce - Wnętrze i Malowidło - Foto: Wioletta Kozłowska

Święta Góra w Lubawce – Wnętrze i Malowidło – Foto: Wioletta Kozłowska

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Poniżej wszystkie przedstawione miejsce są zaznaczone na mapie, wraz z linkami do serwisu Elomaps.

 • Jak oglądam te zdjęcia od razu kojarzą mi się z palacem w Kamieńcu Ząbkowickim. Byliśmy tam z mężem z 15 lat temu, jeszcze nie był udostępniony dla zwiedzających i remontowany jak bodajże teraz jest. Piękne malownicze wnętrza, ogromny taras z pięknym widokiem, no i kolorowe malowidła na ścianach. Wyszły nam super zdjęcia. Szkoda, że tak dużo jest opuszczonych pałaców i zamków, wszystko niszczeje na oczach, a co cenniejsze rzeczy są już dawno rozkradzione.

 • jankraus

  Jak jest z wejściem do tych miejsc? Bo podejrzewam, że większość ma swoich właścicieli i pewnie jest ogrodzona i pozamykana na kłódki?

  • Większość z tych miejsc jest ogólnodostępna, Bełcz Wielki, Ligota, Stare Jaroszowice, Biechów, Jakubów, Lubawka… w te miejsca można się dostać bez najmniejszego problemu. Jeśli mówić o Wojcieszowie, Osłej czy też Kuźniczysku to tutaj rzeczywiście trzeba zapytać kogoś na miejscu, w Kuźniczysku prawdopodobnie zabito wszystkie okna i drzwi, do pałacu w Wojcieszowie dostałam się przez podwórze sympatycznego Pana którego działka graniczy z pałacem, kościół w Żeliszowie natomiast jest aktualnie pod opieką fundacji która zajmuje się jego remontem…

 • sa
 • Dariusz Janicki

  Czyli w naszych warunkach lepiej było, jeżeli te pałace były własnością państwa.

  • Kovalsky

   Lepiej jak były w nich PGRy, bo potem państwo już też kładło na nie interes raczej.

 • Dariusz Janicki

  Dzieciństwo i młodość spędziłem w Wojcieszowie i pamiętam w jakim dobrym stanie był pałac Bergmannów. Służył pracownikom PGR Ptaszków jako ośrodek wczasowy, a w latach siedemdziesiątych przynosił dewizowy dochód jako ośrodek wypoczynkowy „Wczasy w siodle.” Teraz prywaciarskie dziadostwo zrujnowało pałac…

 • Katarzyna Jurczak

  Polecam pałac w Kopicach. Kompletna ruina, trawiona przez liczne pożary, ale widać ślady dawnej swietności.

  • jvd

   A jak tam jest jeśli chodzi o wejście? Tzn wiem, że jest to ogrodzone, ale tak realnie pytam 😉 Natknęłam się tak przypadkiem ostatnio na zdjęcia tego obiektu i mnie zachwyciły.

   • Katarzyna Jurczak

    Byłam tam ostatnio chyba z 8 lat temu i nie było żadnego problemu, ale podobno ktoś to kupił i ogrodził. Podobno też będzie remontować, z tym że stan obiektu jest katastrofalny. Na pierwszy rzut oka wygląda jakby był ruiną od XIV a nie XX wieku.

 • Łukasz Mirek

  W Brzegu Dolnym jest Mauzoleum Karola Jerzego Von Hoym , aktualnie zbierane są pieniądze na renowacje , mam nadzieję że doczekam czasów renowacji .

 • izagl

  Zdjęcia piękne, jak i miejsca …ale zastanawiam się dlaczego autorka zdjęć podszywa się pod zdjęcie innego utora? Zdj.nr2 kościoła Ewangelickiego.

  • Jestem autorką wszystkich powyższych zdjęć i prosiłabym o udokumentowanie Twojego zarzutu bowiem jest dość poważny ale też bardzo nieścisły… O którym konkretnie zdjęciu jest mowa i kto miałby być jego autorem? Pozdrawiam.

 • Paulina

  Uwielbiam zdjęcia Pani Wioletty 🙂 Mnie udało się odwiedzić kościół w Żeliszowie tuz przed rozpoczęciem remontu, zrobił na mnie ogromne wrażenie :)) Kościół Ewangelicki w Kuźniczysku też miałam okazję zobaczyć. Wszystkie te zapomniane miejsca mają niesamowity klimat i przykro patrzeć jak popadają w ruinę…

 • Remigiusz Szczuraszek

  Opuszczone pałace i kościoły Powiat oleśnicki: Pałac w Boguszycach, Pałac w Brzezince (same sciany chyba brak szans), Zespół kościołowo zamkowy w Goszczu (najlepsze jest to ze w kosciele na srodku ołtarza lezy ograbiona trumna). A w samej Oleśnicy połowa kościoła NMP i Św Jerzego jest pustą halą.

 • Henryk Waniek

  Dlaczego tylko 10? W moim wykazie jest ich prawie 800, w tym również takie, po których już nie ma śladu.

  • Jest tylko 10, ponieważ taka jest konwencja artykułu. Pozdrawiam.

 • SUNSHINE SOFTPLAY

  problemem w remontACH JEST POLSKI KOSCIOL – WYREMONTUJESZ A ONI ZGLOSZA SIE ” BO TO KIEDYS BYLO ICH” DZIEKUJE I WSZYSTKO W TYM TEMACIE —- ZNANE Z AUTOPSJI

 • Niestety z Bełcza pozostaje coraz mniej
  http://elka.pl/content/view/79728/77/

 • Samcia

  Pani Wioletto piękne miejsca piękne fotografie myślę ,że powinna odwiedzić Pani Lewin Kłodzki mamy tu również pałacyk (kamienica nr 19) albo piękny Pałac w Jeleniowie obydwa zabytki obecnie w prywatnych rekach (rozpoczęte remonty).Zapraszamy do Lewina być może jeszcze Pani coś wynajdzie choćby ruiny zamku na homolu.

  • Wioletta Kozłowska

   Dziękuję pięknie za opinię i zaproszenie, jak tylko nadarzy się okazja na pewno się pojawię 🙂 Pozdrawiam bardzo ciepło 🙂

 • Ewa

  Piękne! Gdybym miała wystarczajaco dużo kasy odrestaurowałabym je wszystkie ❤️

 • Wioletta Janik

  dołączyłabym tutaj pałac w Piławie Dolnej oraz pałac z Dobrocinie

 • Rafał

  Kościół w Żeliszowie ma taka krzywa wieże czy wygieła ja pani fotograf podobnie jak drzewa na zdjęciu z Lubawki?

  • Obiektywy szerokokątne na obrzeżach zdjęć zaginają obiekty.

 • Miłośnicy Historii

  Przepiękne obiekty, niektóre z nich widać że grożą zawaleniem. Ja tam lubię wchodzić do środka takich konstrukcji, ale niestety nie zawsze się da. Gdybyś trafił w zachodniopomorskie to polecam pałac w miejscowości Stolec. Ciekawy materiał o nim: https://www.youtube.com/watch?v=yFfssTg4RFg Z kolei gdybyś zabłądził i znalazł się w lubuskiem to polecam ruiny zamku Joannitów w Słońsku. Przykładowe zdjęcie: http://www.hoopoe.com.pl/img/site/big/his_zamek.jpg

 • Monika Piosik

  Kościół i pałac w Jedrzychowie koło Polkowic. Chocianów Polecam! A Kościół Ewangelicki w Żeliszowie, Cudowny!

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Turystyka

Zwiedzanie podziemi Mittelwerk i obozu KZ Mittelbau-Dora

Grzegorz Sanik28 kwietnia 2017

Podziemia Jeleniej Góry – Schron pod Wzgórzem Kościuszki

Grzegorz Sanik20 kwietnia 2017

Mapa Wież Bismarcka w Polsce

Grzegorz Sanik13 lutego 2017

Średniowieczne wieże mieszkalno-obronne na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik21 stycznia 2017

Szpital Widmo – Opuszczony radziecki szpital w Legnicy

Grzegorz Sanik3 listopada 2016

Opuszczone tunele kolejowe na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik30 października 2016

Mapa zamków Dolnego Śląska – Dolnośląska kraina zamków

Grzegorz Sanik6 października 2016

Najważniejsze szczyty polskich gór – Mapa szczytów do zdobycia

Grzegorz Sanik26 września 2016

10 Zadziwiających miejsc na świecie, które Cię zaskoczą

Grzegorz Sanik15 sierpnia 2016