Turystyka

10 Zaskakujących miejsc w Polsce

10 Zaskakujących miejsc w Polsce
Grzegorz Sanik

Lista 10 niezwykłych i zaskakujących miejsc w Polsce. Zobacz nietypowe budowle i miejsca, które stały się atrakcjami turystycznymi. Ciekawe miejsca w Polsce, które warto odwiedzić.

Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce

Moja kolejna lista poświęcona jest tym razem miejscom dziwnym, zaskakującym i niezwykłym. Wybrałem 10 obiektów z całej Polski, które ze względu na swoją historię lub nietypową budowę, stały się atrakcjami przyciągającymi turystów. Niektóre z tych miejsc są bardzo popularne i rozpoznawalne, inne mniej znane i trochę zapomniane. Lista 10 zaskakujących miejsc w Polsce uszeregowana jest chronologicznie, ze względu na czas powstania. Od najstarszego do najmłodszego.

1. Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

W Polsce też mamy swoje krzywe wieże. Jedna z nich znajduje się w miejscowości Ząbkowice Śląskie. W przeciwieństwie do pochylonej wieży w Pizie, ta ząbkowicka wieża jest naprawdę krzywa. Okres powstania budowli nie jest do końca znany. Prawdopodobnie budowę ukończono w XV wieku. Nie wiadomo też dlaczego wieża zaczęła się przechylać, pierwsze takie informacje pojawiają się pod koniec XVI wieku. Być może przyczyną były wstrząsy tektoniczne lub rozmoknięcie gruntu. Ząbkowicka wieża mierzy 34 m wysokości, a na jej szczyt prowadzi 139 schodów. Jej obecne odchylenie od pionu wynosi ponad 2 m. Krzywa wieża jest udostępniona dla zwiedzających.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach - Autor: Jacek Halicki Źródło: commons.wikimedia.org

Krzywa Wieża w Ząbkowicach – Autor: Jacek Halicki Źródło: commons.wikimedia.org

Krzywa Wieża w Ząbkowicach - Autor: Jacek Halicki Źródło: commons.wikimedia.org

Krzywa Wieża w Ząbkowicach – Autor: Jacek Halicki Źródło: commons.wikimedia.org

2. Środek Europy w Suchowoli

W Suchowoli niedaleko Białegostoku, znajduje się punkt uznawany za geograficzny środek Europy. Określenie dokładnego środka Starego Kontynentu jest bardzo trudne do wykonania. Między innymi ze względu na dość umowny przebieg granicy między Europą i Azją. Dlatego istnieje aż kilkanaście punktów uznawanych za środek, rozsianych w rożnych europejskich krajach. Jeden z nich, zgodnie z obliczeniami z roku 1775, znajduje się w Polsce w miejscowości Suchowola. Obliczenia zostały dokonane przez królewskiego astronoma i kartografa Szymona Antoniego Sobiekrajskiego. W miejscu tym ustawiony jest dziś obelisk z płytą pamiątkową. Nietypowa atrakcja stała się ważnym przystankiem w trakcie turystycznych podróży po Podlasiu.

Środek Europy w Suchowoli - Autor: Krzysztof Kundzicz Źródło: commons.wikimedia.org

Środek Europy w Suchowoli – Autor: Krzysztof Kundzicz Źródło: commons.wikimedia.org

Środek Europy - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Autor: Halina Gniewkowska-Gniadek

Środek Europy – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Autor: Halina Gniewkowska-Gniadek

3. Piramida w Rapie

We wsi Rapa na Mazurach, znajduje się nietypowa budowla przypominająca kształtem egipskie piramidy, tylko że w mniejszej skali. Ten zaskakujący budynek ukryty w lesie, to grobowiec pruskiej rodziny baronów von Fahrenheid. Obiekt został zbudowany około roku 1811. Piramida ma podstawę o szerokości 10 m i wysokość prawie 16 m. Decyzję o budowie tego nietypowego obiektu podjął baron Friedrich von Fahrenheid, zafascynowany starożytnym Egiptem. Grobowiec miał sprawić, że złożone w nim ciała zachowają się dłużej w lepszym stanie. Piramida w Rapie przez wiele lat była dewastowana, a to przez wojska radzieckie, a to przez Polaków. Dopiero w ostatnim czasie podjęto starania o zabezpieczenie tego niezwykłego miejsca w Polsce.

Piramida w Rapie - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Autor: Mireq

Piramida w Rapie – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Autor: Mireq

Wnętrze Piramidy w Rapie - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Autor: Mireq

Wnętrze Piramidy w Rapie – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Autor: Mireq

4. Skrzyżowanie Rzek w Wągrowcu

Kolejne z zaskakujących miejsc w Polsce na mojej liście, to nietypowe zjawisko występujące w Wągrowcu. Skrzyżowanie rzek Wełny z Nielbą. Nie jest to jednak zjawisko, które powstało w sposób naturalny. Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu, jak podaje polska Wikipedia, to efekt prac melioracyjnych wykonanych przez Cystersów około roku 1830. Wody obu krzyżujących się rzek przepływają na wprost, mieszając się ze sobą tylko w niedużym stopniu. Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu nazywane jest często mylnie bifurkacją, ale mamy tutaj do czynienia z innym zjawiskiem. Ze względu na swoją wyjątkowość, miejsce to stało się sporą atrakcją turystyczną.

Skrzyżowanie Rzek w Wągrowcu - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Autor: Halina Gniewkowska-Gniadek

Skrzyżowanie Rzek w Wągrowcu – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Autor: Halina Gniewkowska-Gniadek

Skrzyżowanie Rzek w Wągrowcu - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Źródło: Geoportal

Skrzyżowanie Rzek w Wągrowcu – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Źródło: Geoportal

5. Krzywy Las pod Gryfinem

Niedaleko Gryfina w województwie zachodniopomorskim, rośnie nietypowy krzywy las. Na przestrzeni około 0,3 ha znajduje się kilkaset powykrzywianych sosen. Tuż przy ziemi drzewa wyginają się o około 90º, tworząc z dalszej części pnia półkole. Wszystkie pnie wykrzywione są w kierunku północnym. Przyczyna powstania tego zagadkowego lasu nie jest do końca znana. Prawdopodobnie dziwne kształty są efektem ingerencji człowieka w latach 30 ubiegłego wieku. Ich nietypowy kształt mógł być specjalnie spreparowany, z zamiarem późniejszego wykorzystania do produkcji mebli lub statków. Teren krzywego lasu uznany jest dziś za pomnik przyrody.

Krzywy Las - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Autor: Rzuwig Źródło: commons.wikimedia.org

Krzywy Las – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Autor: Rzuwig Źródło: commons.wikimedia.org

Krzywy Las - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Autor: Kengi Źródło: commons.wikimedia.org

Krzywy Las – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Autor: Kengi Źródło: commons.wikimedia.org

6. Zapomniana Świątynia Nazistów w Wałbrzychu

W Wałbrzychu w środku miasta, na wzgórzu znajduje nietypowy obiekt. Nazywany jest popularnie Mauzoleum lub Totenburgiem, co z niemieckiego oznacza „martwy gród”. Oficjalnie budowla powstała w celu upamiętnienia 170 tys. Ślązaków poległych podczas I Wojny Światowej, ofiar wypadków w kopalniach i bojowników ruchu narodowo-socjalistycznego. Nieoficjalnie mówi się, że obiekt miał mieć związek z nazistowskimi uroczystościami i okultystycznymi praktykami członków SS. Budynek o surowym czworobocznym kształcie, powstał w latach 1936-1938. Dziś obdarty z nazistowskiej symboliki, stoi opuszczony na wałbrzyskim wzgórzu. Więcej zdjęć na stronie Hannibal Smoke: Emplarium.

Totenburg w Wałbrzychu - Schlesier Ehrenmal - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce

Totenburg w Wałbrzychu – Schlesier Ehrenmal – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce

Archiwalne Zdjęcie z Wnętrza Mauzoleum - Źródło: http://dolny-slask.org.pl

Archiwalne Zdjęcie z Wnętrza Mauzoleum – Źródło: http://dolny-slask.org.pl

7. Bunkier Dla Pociągów w Konewce

We wsi Konewka znajduje się poniemiecki bunkier kolejowy, zdolny pomieścić cały skład pociągu sztabowego. Pociągi takie były wykorzystywane przez Niemców, jako mobilne wojskowe centra dowodzenia. Przewoziły także najważniejszych dygnitarzy III Rzeszy. Potężny żelbetowy obiekt o długości około 380 m, został zbudowany w latach 1940-1941. Zdolny był do osłony przed rażeniem bombami lotniczymi oraz skutkami użycia broni chemicznej. Schron w Konewce jest jednym z dwóch tego typu obiektów w okolicy, drugi znajduje się we wsi Jeleń. Schron kolejowy w Konewce udostępniony jest do zwiedzania. Możemy również zobaczyć jego wnętrze korzystając z trasy Google Street View.

Bunkier Kolejowy w Konewce - Autor: Jarosław Kruk Źródło: commons.wikimedia.org

Bunkier Kolejowy w Konewce – Autor: Jarosław Kruk Źródło: commons.wikimedia.org

8. Współczesny Niedokończony Zamek w Łapalicach

Zamek w Łapalicach to obiekt o niezwykłej historii, ponieważ został zbudowany dopiero w XX wieku. Jego budowa rozpoczęła się pod koniec lat 80 i nigdy nie została ukończona. Dziś ten sporych rozmiarów zamek, straszy niedokończoną elewacją, pustymi otworami okiennymi i sterczącymi 12 wieżami. Pomysłodawcą budowy obiektu był Piotr Kazimierczak, rzeźbiarz i biznesmen. Podobno budowa zamku była jego marzeniem z dzieciństwa. Jednak przy realizacji ogromnych rozmiarów inwestycji, pojawiły się problemy finansowe, a także urzędowe. Zamek więc nigdy nie został ukończony. Dziś pozostaje tylko nietypową atrakcją turystyczną.

Zamek w Łapalicach - Autor: Tomasz Przechlewski Źródło: www.flickr.com

Zamek w Łapalicach – Autor: Tomasz Przechlewski Źródło: www.flickr.com

9. Krzywy Domek w Sopocie

Ten nietypowy budynek w Sopocie stał się już jedną z wizytówek miasta. Krzywy Domek został zbudowany w latach 2003-2004. Położony jest w środku popularnego sopockiego Monciaka. Projekt budynku powstał pod kierownictwem architektów Szotyńskich i Zaleskiego, a inspiracją do stworzenia nietypowych kształtów budowli były rysunki Jana Szancera. Budynek swoim dziwnym kształtem przypomina trochę bajkowy świat. Jakby świat nierelaistyczny, senne wizje lub halucynacje zaburzające percepcję i przestrzeń. W budynku znajdują się lokale handlowe i gastronomia, a także siedziba radia.

Krzywy Domek w Sopocie - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Autor: Tomasz Kapczyńsk

Krzywy Domek w Sopocie – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Autor: Tomasz Kapczyńsk

Krzywy Domek w Sopocie - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Autor: Tomasz Kapczyńsk

Krzywy Domek w Sopocie – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Autor: Tomasz Kapczyńsk

10. Odwrócony Dom w Szymbarku

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku może się pochwalić nietypową budowlą. Zaskakujący budynek popularnie zwany jest „Domem Do Góry Nogami”, o ile w ogóle dom może mieć nogi. Ten niezwykły drewniany obiekt naturalnych rozmiarów, został otwarty w roku 2007. Do jego środka można wejść przez jedno z okien na ścianie szczytowej. Chodzi się po suficie, a wejście do środka przyprawia o zawrót głowy. Wnętrze domu zostało zaaranżowane na styl PLRu. Odwrócony dom, ma symbolizować właśnie czasy PRLu, kiedy to wiele aspektów funkcjonowania kraju było „postawionych na głowie”. Obiekt szybko stał się popularną atrakcją na Kaszubach.

Dom w Szymbarku - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Autor: Przemysław Jahr Źródło: commons.wikimedia.org

Dom w Szymbarku – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Autor: Przemysław Jahr Źródło: commons.wikimedia.org

Dom Do Góry Nogami - Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce - Autor: Polimerek Źródło: commons.wikimedia.org

Dom Do Góry Nogami – Lista Zaskakujących Miejsc w Polsce – Autor: Polimerek Źródło: commons.wikimedia.org

Poniżej zamieszczam jeszcze raz wszystkie opisane zaskakujące i ciekawe miejsca na mapie.

 

Z pewnością jest jeszcze wiele niezwykłych i zaskakujących miejsc w Polsce. Zapraszam do pozostawiania w komentarzach swoich faworytów. 🙂

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Turystyka

Te dwa zamki musisz odwiedzić na Białorusi – Nieśwież i Mir

Grzegorz Sanik20 sierpnia 2017

Ponad 11 000 niezwykłych miejsc na jednej mapie!

Grzegorz Sanik11 sierpnia 2017

W poszukiwaniu dawnej granicy II RP na Białorusi

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2017

Wyjazd turystyczny na Białoruś – Moje przemyślenia

Grzegorz Sanik6 sierpnia 2017

Raport GUS turystyka w Polsce w 2016 roku

Grzegorz Sanik25 lipca 2017

Zapomniany opuszczony radziecki schron pod Wałbrzychem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2017

Szlak Zamków Piastowskich – Śladami Piastów Śląskich

Grzegorz Sanik20 maja 2017

Urlop nad morzem? Ta wiedza może uratować Ci życie!

Grzegorz Sanik7 maja 2017

Zwiedzanie podziemi Mittelwerk i obozu KZ Mittelbau-Dora

Grzegorz Sanik28 kwietnia 2017