Historia

Człowiek z Tollund – Twarz sprzed ponad 2300 lat

Człowiek z Tollund – Twarz sprzed ponad 2300 lat
Grzegorz Sanik

Niewiarygodnie doskonale zachowana twarz człowieka, który żył około 300-400 lat przed narodzinami Chrystusa. Człowiek z Tollund to prehistoryczne ciało mężczyzny odnalezione w bagnach nieopodal Silkeborga w Danii. Ciało, które zachowało się w świetnym stanie do dnia dzisiejszego.

W historii ludzkości było wiele odnalezionych dobrze zachowanych ludzkich ciał, żyjących tysiące lat wcześniej. Prawdopodobne jednak twarz Człowieka z Tollund jest najlepiej zachowana ze wszystkich. Bez problemu możemy dostrzec niczym nieuszkodzone detale twarzy, która wydaje się, jakby po prostu przed chwilą zasnęła. Widzimy dobrze zachowane rysy twarzy, skórę, włosy, delikatne zmarszczki wokół oczu, a nawet jednodniowy zarost. Nie tylko twarz „człowieka z bagien” została dobrze zachowana. Przetrwała także zawartość jego żołądka, na którą składało się kilkadziesiąt różnego rodzaju ziaren zbóż. Prawdopodobnie spożytych, jako posiłek tuż przed śmiercią.

Twarz Człowieka z Tollund - Zródło: commons.wikimedia.org Foto: Sven Rosborn

Twarz Człowieka z Tollund – Zródło: commons.wikimedia.org Foto: Sven Rosborn

Człowiek z Tollund został odnaleziony przypadkiem w roku 1950, na torfowiskach niedaleko Silkeborga w Danii. Jego doskonale zmumifikowane ciało zawdzięczamy kwasowi taninowemu z torfowisk. Postać została odnaleziona prawie naga, nie licząc przepaski wokół bioder i szpiczastej czapki na głowie. Mężczyzna żyjący w epoce żelaza miał 161 cm wzrostu, a jego wiek w chwili śmierci szacowany jest na około 20-40 lat. Wzrost mężczyzny jest nieduży, ale istnieje prawdopodobieństwo, że skurczył się trochę leżąc przez ponad 2 tys. lat w torfowisku. Ciało zastygło w pozycji embrionalnej, w takiej też wystawiane jest w muzeum. Datowanie metodą węgla C14 pozwoliło ustalić, że mężczyzna zmarł około 300-400 lat przed naszą erą. Jego smierć nastąpiła w wyniku uduszenia za pomocą splecionego z rzemienia sznura. Prawdopodobnie w wyniku jakiegoś mordu rytualnego.

Człowiek z Tollund (Tollund Man) - Źródło: www.museumsilkeborg.dk

Człowiek z Tollund (Tollund Man) – Źródło: www.museumsilkeborg.dk

Dziś ciało Człowieka z Tollund można oglądać w Muzeum Silkeborg. Człowiek z Tollund (Tollund Man) o pisany jest także na stronie www.tollundman.dk.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

panorama

Niezwykła panorama Warszawy z 1873 roku

Grzegorz Sanik22 października 2016
hitler

Zaginiona autostrada Hitlera – Autostrada Wrocław-Wiedeń

Grzegorz Sanik19 października 2016
wola

Animacja przedwojennej Warszawy – Warszawa 1935 Wola

Grzegorz Sanik30 września 2016
koleje

Polskie Koleje Państwowe – 90. Rocznica powstania PKP

Bartek Przybyła24 września 2016
wrzesien39

Kampania wrześniowa 1939 dzień po dniu – Animowana mapa

Grzegorz Sanik23 września 2016
wroclaw

Ciekawe pochodzenie nazwy miasta Wrocław

Grzegorz Sanik20 września 2016
slaskie

Herb Dolnego Śląska ukryty na zagranicznych herbach

Grzegorz Sanik15 września 2016
sowiecka mapa

Sowieckie mapy frontów II Wojny Światowej

Grzegorz Sanik30 sierpnia 2016
upadek

Upadek III Rzeszy – Mapa ostatnich dni nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik20 sierpnia 2016