Historia

Koszmar I Wojny Światowej – Nerwica Wojenna

Koszmar I Wojny Światowej – Nerwica Wojenna
Grzegorz Sanik

Jeszcze nigdy wcześniej w historii wojen tak wielu, nie walczyło tak zacięcie, o tak niewiele. I Wojna Światowa miała być serią kilku szybkich kampanii, które z założenia miały zmienić obowiązujący w Europie porządek, ustalony jeszcze w czasie Kongresu Wiedeńskiego. Tymczasem kolejne krwawe bitwy i ofensywy zamiast finalnego rozstrzygnięcia, przyniosły tylko koszmar okopów i sprawiały, że europejska polityka na kilka lat ugrzęzła w błotach pól bitewnych. Zbiegło się to wszystko w czasie z rozwojem nowoczesnej techniki. Jak nigdy wcześniej, tym razem aparaty fotograficzne i kamery mogły uwiecznić obraz wojny. Oto koszmar I Wojny Światowej.

Koszmar I Wojny Światowej

I Wojna Światowa była pod każdym względem wyjątkowa. Skala konfliktu i ogromne straty po obu stronach okopów nie miały sobie równych. Bitwy takie, jak pod Verdun, pod Ypres, nad Sommą przeszły do historii wojskowości i szkolnych podręczników. Zaskakujące jest to, że pomimo ogromnych strat nie udało się przełamać impasu. Przynajmniej na froncie zachodnim, który okazał się wyjątkowo krwawy i zaciekły. Cechą charakterystyczną tego konfliktu były zacięte walki o zaskakująco małe fragmenty terenu. Bitwa pod Verdun pochłonęła 800 tys. ludzkich istnień – to jest 40 razy więcej, niż wynosiła liczba mieszkańców tego miasteczka… Gigantyczne i daremne ofiary.

Norman Davies w „Europie” tak opisuje walki o Fort Douaumont w czasie ofensywy pod Verdun:

„Gruzy i podziemne przejścia Douaumont, ostrzeliwane dniem i nocą, podminowane, wstrząsane bezustannymi eksplozjami, stanowiły scenerię walk wręcz i cmentarzysko dla całych kompanii grzebanych żywcem pod ruinami. Pociski bezustannie mieszały ten księżycowy krajobraz, aż zmienił się w zimny gulasz z błota, odłamków muru i szczątków ludzkich ciał.”

Fort Douaumont - Po lewej po bitwie, po prawej przed - Koszmar I Wojny Światowej

Fort Douaumont – Po lewej po bitwie, po prawej przed – Koszmar I Wojny Światowej

Nerwica Wojenna

Długotrwały stres i przedłużające się walki w okopach odcisnęły straszliwe piętno na żołnierzach I Wojny Światowej, po obu stronach konfliktu. Dla wielu z nich urwanie ręki albo nogi w wyniku wybuchu pocisku artyleryjskiego, było niczym wybawienie od piekła okopów. Wojna pozostawiała ślad nie tylko na ciałach żołnierzy, ale i również w ich psychice. Pojawiły się nowe pojęcia, zjawiska w skali dotąd nieznanej. Zaburzenia dziś znane, jako syndrom stresu pola walki, dotknęły całe rzesze żołnierzy. Choć część z nich wracała do domu bez odniesionych ran, niebyli już tymi samymi ludźmi. Zmarnowane zostało całe pokolenie młodych ludzi.

Australijski żołnierz spod Ypres (lewy dolny róg) zdradza objawy szoku bojowego

Australijski żołnierz spod Ypres (lewy dolny róg) zdradza objawy szoku bojowego

  • Piotrr SWlkp

    Podobno niektórzy weterani do końca życia spadali z krzesła gdy ktoś np. trzasnął drzwiami. My się nigdy (mam nadzieję) nie przekonamy co przeżyli. Polecam film „Testament młodości”, trauma tamtych wydarzeń wylewała się też daleko poza front. Niestety nie ma jeszcze polskiego wydania biografii Very.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

Przez tyle lat poszczególne ziemie należały do Polski

Grzegorz Sanik14 lipca 2017

Rocznica Powodzi Tysiąclecia – Galeria zalanych miejscowości

Grzegorz Sanik4 lipca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Wieży Książęcej w Siedlęcinie

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Zamku we Wleniu

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Angielska stara mapa Polski z 1683 roku

Grzegorz Sanik4 czerwca 2017

Kolorowa mapa Śląska z 1679 roku

Grzegorz Sanik12 maja 2017

Piękna pruska mapa prowincji Śląsk z 1865 roku

Grzegorz Sanik22 kwietnia 2017

Prawdziwy olbrzym! Mittelbau-Dora – Podziemna fabryka rakiet

Grzegorz Sanik15 kwietnia 2017

Daty budowy i stan linii kolejowych na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik12 marca 2017