Książki

„Krótka historia czasu” Stephen Hawking – Recenzja

„Krótka historia czasu” Stephen Hawking – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Krótka historia czasu” Stephen Hawking. Historia Wszechświata od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur. Bestsellerowa książka popularnego brytyjskiego astrofizyka Stephena Hawkinga.

„Krótka historia czasu” Stephen Hawking – Recenzja

Ta krótka książka brytyjskiego astrofizyka i kosmologa Stephena Hawkinga, to fascynująca podróż po otaczającym nas świecie. Od drobnych molekuł, po niewyobrażalnie wielki Wszechświat. Jednakże nie znajdziecie tam ani jednego wzoru fizycznego, ani jednego równania próbującego stworzyć model funkcjonowania Wszechświata. Nie jest to bowiem podręcznik akademicki, a książka dla zwykłego człowieka. Książką, w której wybitny umysł Hawkinga, próbuje w prostych słowach wytłumaczyć nam zagadki otaczającego nas świata. Stephen Hawking w przystępny sposób porusza zagadnienia historii Wszechświata, jego początki zawiązane z teorią Wielkiego Wybuchu i jego dalszym rozszerzaniem się. Omawia tematy związane z czasem i przestrzenią. Nie omieszkał również poruszyć zagadnienia niezwykłe tajemniczych Czarnych Dziur. Obiektów, które są mu bardzo bliskie i którym poświecił wiele lat swoich badań. Autor porusza również kwestie historyczne, dawnych badań, odkryć z pogranicza astronomii i fizyki. Także modeli i sposobów postrzegania świata przez badaczy w przeszłości. Stephen Hawking opisuje nam świat, który nie jesteśmy w stanie dostrzec ani poczuć. Świat w skali mikro, związany z najdrobniejszymi cząstkami elementarnymi, który próbuje opisać fizyka kwantowa. A także świat w skali marko, związany z niewyobrażalnie wielkim wszechświatem, jego ekspansją, który próbuje opisać astrofizyka. Oba te światy są dla nas nieosiągalne, albo ze względu na wielkość, albo ze względu na mikroskopijny rozmiar. Stephen Hawking oraz inni astrofizycy, wciąż nie znają odpowiedzi na wszystkie pytania. Wciąż poszukują wspólnej jednolitej teorii, która byłaby w stanie opisać wszystkie zjawiska w każdej skali. Myślę, że książka Hawkinga to doskonała pozycja dla każdego, kto czasem lubi sobie zadać pytania wykraczające daleko poza sfery codziennego zwykłego życia. Jej krótka i przystępna forma, oraz sposób narracji popularnego naukowca sprawiły, że stała się bardzo popularna. Zapraszam więc również do lektury.

Tytuł: Krótka historia czasu
Autor: Stephen Hawking
Rok polskiego wydania: 1990
Moja ocena: ★★★★

Krótka historia czasu Stephen Hawking - Recenzja

Krótka historia czasu Stephen Hawking – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
Krótka historia czasu Stephen Hawking

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Książki

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939-1993” – Recenzja

Grzegorz Sanik8 sierpnia 2016

„O naturze wojny” Carl von Clausewitz – Recenzja

Grzegorz Sanik13 czerwca 2016

„Europa” Norman Davies – Recenzja

Grzegorz Sanik1 kwietnia 2016

W 2015 roku 63% Polaków nie przeczytało żadnej książki

Grzegorz Sanik19 marca 2016

„Atlas Chmur” David Mitchell – Recenzja

Grzegorz Sanik1 stycznia 2016

„Faszystowska mać!” Łukasz Kazek – Recenzja

Grzegorz Sanik15 listopada 2015

Literatura i książki o kompleksie Riese

Grzegorz Sanik14 listopada 2015