Historia

Liczba ofiar II Wojny Światowej – Film i wizualizacja

Liczba ofiar II Wojny Światowej – Film i wizualizacja
Grzegorz Sanik

Świetnie zrealizowany film dokumentalny na temat liczby poległych żołnierzy i cywilów w trakcie ostatniej wojny światowej. Liczba ofiar II Wojny Światowej ukazana na filmie wraz z wizualizacją danych. Film w języku angielskim.

Liczba Ofiar II Wojny Światowej

Pierwsze część filmu obejmuje wizualizację danych ofiar wśród żołnierzy. Uwzględniono podział na narodowości i na teatry działań wojennych. Jednakże z tego, co widzę po komentarzach, nie wszystkie narodowości zostały uwzględnione. Nie ma np. Kanady, która straciła ponad 45 tys. żołnierzy. Na filmie nie zabrakło Polski, w tym danych uwzględniających ofiary po zakończeniu Kampanii Wrześniowej, np. zbrodni katyńskiej. W tym zestawieniu największa liczba poległych żołnierzy przypadła Związkowi Radzieckiemu. Oficjalnie 8,7 mln zabitych żołnierzy. Wykres pokazujący ilość poległych radzieckich żołnierzy na tle pozostałych państw jest szokujący. Sowieci po prostu nie liczyli się z życiem swoich żołnierzy. Wygrana nad III Rzeszą miała być osiągnięta bez względu na liczbę ofiar.

Wykres Zabitych Żołnierzy Podczas II Wojny Światowej - Źródło: www.fallen.io

Wykres Zabitych Żołnierzy Podczas II Wojny Światowej – Źródło: www.fallen.io

Ciekawie prezentują się dane na temat poległych żołnierzy, które rozłożone są na osi czasu. Na stronie projektu www.fallen.io znajduje się interaktywna wersja tego poniższego wykresu. Można więc podejrzeć każdy pojedynczy miesiąc II Wojny Światowej i sprawdzić, jakie straty w tym miesiącu poniosło dane państwo.

Żołnierze - Liczba Ofiar II Wojny Światowej na Osi Czasu - Źródło: Źródło: www.fallen.io

Żołnierze – Liczba Ofiar II Wojny Światowej na Osi Czasu – Źródło: Źródło: www.fallen.io

Druga część filmu skupia się na ofiarach cywilnych. Uwzględniając oczywiście ofiary Holocaustu. Trzeba tutaj pochwalić autora filmu, że rozbił je na poszczególne narodowości. Ponieważ czasem ofiary wśród żydów, nie są uwzględniane, jako straty ludności Polski. Sumując ofiary cywilne i wojskowe, Polska osiągnęła największy wskaźnik procentowy strat wśród populacji.

Cywile - Liczba Ofiar II Wojny Światowej - Źródło: Źródło: www.fallen.io

Cywile – Liczba Ofiar II Wojny Światowej – Źródło: Źródło: www.fallen.io

II Wojna Światowa na tle innych wojen

Liczba ofiar II Wojny Światowej była większa, niż jakiejkolwiek innej wojny w historii ludzkości. Autor filmu szacuje łączną liczbę na ponad 70 mln. Z uwzględnieniem ofiar cywilnych, poległych żołnierzy, a także teatru działań w Azji. To oczywiście dane przybliżone, gdyż ustalenie dokładnej wartości nigdy nie będzie możliwe. Najbardziej ciekawy jest jednak wykres zestawiający ofiary II Wojny Światowej i innych konfliktów w historii świata. Wykres zaprezentowany jest poniżej.

Liczba Ofiar II Wojny Światowej i Innych Wojen - Źródło: Źródło: www.fallen.io

Liczba Ofiar II Wojny Światowej i Innych Wojen – Źródło: Źródło: www.fallen.io

Słupki na wykresie prezentują wartości w liczbach. Natomiast ciekawie wykres zmienia się, kiedy zaczynamy odnosić liczby ofiar w stosunku do ówczesnej liczby populacji świata. Co innego jest 70 mln ofiar przy 2 mld populacji, a co innego 40 mln przy 0,5 mld populacji. Tak więc po uwzględnieniu ówczesnej populacji świata okazuje się, że II Wojna Światowa nie była najbardziej dewastującym konfliktem. Przy takiej metodzie oceny, najbardziej dewastująca była Rewolucja An Lushana, która według amerykańskiej Wikipedii pochłonęła 36 mln ofiar, przy ówczesnej populacji świata około 210 mln ludności. Następne w kolejności byłby najazdy Mongołów.

Ofiary II Wojny Światowej i Innych Wojen - Źródło: Źródło: www.fallen.io

Ofiary II Wojny Światowej i Innych Wojen – Źródło: Źródło: www.fallen.io

O danych i autorze filmu

Scenariusz, reżysera i wykonanie filmu – Neil Halloran. Autor filmu do przygotowania materiału pozyskiwał dane na temat ofiar z następujących źródeł:

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

Przez tyle lat poszczególne ziemie należały do Polski

Grzegorz Sanik14 lipca 2017

Rocznica Powodzi Tysiąclecia – Galeria zalanych miejscowości

Grzegorz Sanik4 lipca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Wieży Książęcej w Siedlęcinie

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Zamku we Wleniu

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Angielska stara mapa Polski z 1683 roku

Grzegorz Sanik4 czerwca 2017

Kolorowa mapa Śląska z 1679 roku

Grzegorz Sanik12 maja 2017

Piękna pruska mapa prowincji Śląsk z 1865 roku

Grzegorz Sanik22 kwietnia 2017

Prawdziwy olbrzym! Mittelbau-Dora – Podziemna fabryka rakiet

Grzegorz Sanik15 kwietnia 2017

Daty budowy i stan linii kolejowych na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik12 marca 2017