Turystyka

Najczęściej fotografowane miejsca w Polsce

Najczęściej fotografowane miejsca w Polsce
Grzegorz Sanik

Mapa najczęściej fotografowanych miejsc w Polsce i na świecie. Ciekawa koncepcja wizualizacji danych zebranych ze zdjęć i ich geotagów. Prawdopodobnie również najczęściej odwiedzane turystycznie miejsca w Polsce.

Najczęściej Fotografowane Miejsca w Polsce

Obszary zaznaczone kolorem ciemnym oznaczają miejsca rzadko fotografowane, kolorem czerwony miejsce często fotografowane, a żółtym najczęściej. Mapa w formie interaktywnej udostępniona jest na stronie www.sightsmap.com. Jest to nakładka graficzna nałożona na Google Maps. Dane zostały zebrane na podstawie zdjęć z serwisu Panoramio.

Najczęściej Fotografowane Miejsca w Polsce- Źródło: http://www.sightsmap.com

Najczęściej Fotografowane Miejsca w Polsce- Źródło: http://www.sightsmap.com

Niewątpliwie zaprezentowane informacje to spora ciekawostka. Według mojej oceny, najczęściej fotografowane miejsca w Polsce, a przede wszystkim na Dolnym Śląsku, który znam dokładnie, pokrywają się z moimi przypuszczeniami.

Wiarygodność mapy

Trzeba tutaj podkreślić pewne rzeczy, które mogą wpływać na przekłamanie prezentowanych informacji. Po pierwsze, serwis agreguje tylko zdjęcia posiadające geotag. Chodzi tutaj o dodanie do zdjęcia informacji zawierających współrzędne geograficzne. Krótko rzecz ujmując, położenie w momencie wykonywania fotografii na podstawie danych z modułu GPS. Nie wszystkie aparaty posiadają taką funkcję. Zazwyczaj są to tylko smartfony oraz lustrzanki z droższej półki. Odpada nam dużo aparatów kompaktowych i tańszych lustrzanek. Tak więc duża część zdjęć nie miała technicznej szansy na znalezienie się w Panoramio. Chyba, że ktoś ręcznie ustalał pozycję lub dodawał geotag. Kiedy oddalimy interaktywną mapę, tak żeby uchwycić cały świat, widzimy, że biedniejsze kraję są praktycznie nieuwzględnione. Przyczyną może być właśnie bariera finansowa. Po drugie, nie każde zdjęcie wykonane z geotagiem jest dodawane do Panoramio. Reasumując, zebrane zdjęcia są tylko wybraną próbką, z wielu, naprawdę wielu wykonywanych fotografii na świecie i w Polce

Najczęściej odwiedzane miejsca w Polce?

Mimo powyższych zastrzeżeń uważam, że dane są ciekawe i dość wiarygodne. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że omawiana mapa może również pokazywać najczęściej odwiedzane turystycznie miejsca w Polsce. Z prostej przyczyny, tam gdzie odwiedzamy ciekawe miejsce robimy zazwyczaj zdjęcia. Miejsce musi mieć jakąś wartość, by ktoś zdecydował się na zrobienie zdjęcia i wrzucenie do internetu. Powinno się to mniej więcej pokrywać ze wszelkiego rodzaju atrakcjami.

  • rd

    dobre dobre 🙂

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Turystyka

Ponad 11 000 niezwykłych miejsc na jednej mapie!

Grzegorz Sanik11 sierpnia 2017

W poszukiwaniu dawnej granicy II RP na Białorusi

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2017

Wyjazd turystyczny na Białoruś – Moje przemyślenia

Grzegorz Sanik6 sierpnia 2017

Raport GUS turystyka w Polsce w 2016 roku

Grzegorz Sanik25 lipca 2017

Zapomniany opuszczony radziecki schron pod Wałbrzychem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2017

Szlak Zamków Piastowskich – Śladami Piastów Śląskich

Grzegorz Sanik20 maja 2017

Urlop nad morzem? Ta wiedza może uratować Ci życie!

Grzegorz Sanik7 maja 2017

Zwiedzanie podziemi Mittelwerk i obozu KZ Mittelbau-Dora

Grzegorz Sanik28 kwietnia 2017

Podziemia Jeleniej Góry – Schron pod Wzgórzem Kościuszki

Grzegorz Sanik20 kwietnia 2017