Turystyka

Niesamowita rzeźba imitująca obiekt z kreskówki

Niesamowita rzeźba imitująca obiekt z kreskówki
Grzegorz Sanik

Rewelacyjna i niesamowita rzeźba, do złudzenia przypominająca obiekt z kreskówki. Daj się zaskoczyć złudzeniu optycznemu instalacji artystycznej w Nowej Zelandii, autorstwa Neil Dawsona.

Czy z kawałka powyginanego żelastwa można zrobić ciekawą instalację artystyczną? Pewnie, że tak! Odpowie większość adeptów Akademii Sztuk Pięknych. Ale czy da się zrobić coś, co po prostu zachwyci zwykłą osobę, która na co dzień nie zwraca uwagi na sztukę? Oryginalną, ciekawą, zaskakującą? To już większa, że się tak wyrażę – sztuka. Rzeźba, a w zasadzie instalacja artystyczna Neil Dawsona, do złudzenia przypomina obiekt z kreskówki. Jakby nierealny, dorysowany w programie komputerowym, kawałek upadającego na zielone wzgórze materiału. Falującego delikatnie na wietrze.

Niesamowita Rzeźba Neil_Dawson - Autor: Nita Źródło: www.flickr.com

Niesamowita Rzeźba Neil_Dawson – Autor: Nita Źródło: www.flickr.com

Niesamowita Rzeźba z Nowej Zelandii - Autor: Andym5855 Źródło: www.flickr.com

Niesamowita Rzeźba z Nowej Zelandii – Autor: Andym5855 Źródło: www.flickr.com

Ta niesamowita rzeźba o tytule „Horizons” (Horyzonty) została postawiona w roku 1994 w Nowej Zelandii. Znajduje się na tak zwanej Farmie Alana Gibbsa, na której możemy znaleźć inne oryginalne i ciekawe rzeźby różnych artystów. Od ogromnej trąbki, po dziwne szpikulce powbijane w ziemie, które mają symbolizować tancerzy tanga. Przyznam szczerze, po obejrzeniu kilku zdjęć stwierdziłem, że to musi być niezła atrakcja turystyczna.

Wróćmy jednak do niezwykłej konstrukcji, wyjętej niczym z kreskówki. Więcej zdjęć tej instalacji Neil Dawsona możemy zobaczyć na jego oficjalnej stronie. Nie jest to jego jedyna oryginalna instalacja. Na swoim koncie ma również konstrukcje imitujące krople wody na niebie lub unoszące się w powietrzu głazy, powstrzymywane przez liny.

Jak dokładnie wgląda rzeźba? To najlepiej podejrzeć na filmiku, który zamieszczam poniżej. Nasz mózg zostaje naprawdę nieźle oszukany. Z każdej strony rzeźba wygląda trochę inaczej, ale za każdym razem dajemy się oszukać. Złudzenie znika dopiero, kiedy podchodzimy bezpośrednio do konstrukcji. 🙂

Poniżej zaznaczyłem dokładną lokalizację instalacji na mapie Nowej Zelandii. Na widoku satelitarnym można również doszukać się innych ciekawych konstrukcji na farmie.

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Turystyka

Podziemia Jeleniej Góry – Schron pod Wzgórzem Kościuszki

Grzegorz Sanik20 kwietnia 2017

Mapa Wież Bismarcka w Polsce

Grzegorz Sanik13 lutego 2017

Średniowieczne wieże mieszkalno-obronne na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik21 stycznia 2017

Szpital Widmo – Opuszczony radziecki szpital w Legnicy

Grzegorz Sanik3 listopada 2016

Opuszczone tunele kolejowe na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik30 października 2016

Mapa zamków Dolnego Śląska – Dolnośląska kraina zamków

Grzegorz Sanik6 października 2016

Najważniejsze szczyty polskich gór – Mapa szczytów do zdobycia

Grzegorz Sanik26 września 2016

10 Zadziwiających miejsc na świecie, które Cię zaskoczą

Grzegorz Sanik15 sierpnia 2016

Raport GUS turystyka w Polsce w 2015 roku

Grzegorz Sanik13 sierpnia 2016