Filmy

Niesamowity film z opuszczonego kościoła

Niesamowity film z opuszczonego kościoła
Grzegorz Sanik

Niesamowity film ze zniszczonego i opuszczonego kościoła ewangelickiego w Żeliszowie. Niezwykły obraz świątyni autorstwa Patryka Kizny, wykonany przy pomocy techniki Timelapse i HDR.

Ten opuszczony zabytek w Żeliszowie, niegdyś zapomniany, dziś cieszy się dużą popularnością wśród fotografów i filmowców. Przede wszystkim ze względu na swoje niezwykłe wnętrze. Choć mocno zniszczone i zaniedbane, dalej pozostało piękne. Jest w tym wnętrzu świątyni coś niezwykłego. Doskonale oddaje to film Patryka Kizny. Kościół ewangelicki w Żeliszowie został zaprojektowany przez znanego śląskiego architekta Carla Gottharda Langhansa. Twórcy wielu świątyń na Dolnym Śląsku, ale znanego przede wszystkim z budowy Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Choć podobno autorstwo projektu Langhansa, w stosunku do obiektu w Żeliszowie, jest podważane. Kościół został zbudowany w latach 1796-1797. Od zakończenia II Wojny Światowej jest nieużywany i popadał w ruinę. Nie byłoby w pełni prawdą pisać, że obiekt jest całkowicie opuszczony, ponieważ od kilku lat znajduje się pod opieką Fundacji Twoje Dziedzictwo. Sama fundacja na swojej stronie internetowej pisze.

„Perła Żeliszowa stała się muzą dla wielu artystów, w tym świetnego reżysera Patryka Kizny. Jego film krótkometrażowy „The Chapel” zainspirował trwajacą obecnie adaptację obiektu.”

Zdjęcia do filmu powstawały od września do października 2010 roku.

Produkcja: LookyCreative
Reżyseria: Patryk Kizny
Zdjęcia: Agnieszka Gonczarek, Robert Paluch i Patryk Kizny
Muzyka: Tomas Leonhardt

Poniżej making of filmu.

W 2014 roku Patryk Kizny odwiedził ponownie kościół w Żeliszowie w celu realizacji kolejnego krótkometrażowego filmu zatytułowanego – „Rebirth”. Film zamieszczam poniżej, można również odwiedzić stronę filmu.

Obecnie trwają prace i starania nad zabezpieczeniem oraz remontem obiektu. W roku 2014 fundacja pozyskała 200 tys. zł na remont dachu opuszczonego kościoła. Pieniądze przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Drugi etap remontu dachu wsparł Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego kwotą 60 tys. zł.

Wnętrze opuszczonego kościoła w 2014 roku - Foto: Dolny Śląsk Fotografie

Wnętrze opuszczonego kościoła w 2014 roku – Foto: Dolny Śląsk Fotografie

Wnętrze opuszczonego kościoła w Żeliszowie - Foto: Fotografia Dokumentalna Wioletta Kozłowska

Wnętrze opuszczonego kościoła w Żeliszowie – Foto: Fotografia Dokumentalna Wioletta Kozłowska

Więcej zdjęć „Perły Żeliszowa” w obiektywie Wioletty Kozłowskiej można zobaczyć pod tym linkiem. Kościół można również zwiedzić wirtualnie, dzięki panoramie przygotowanej również przez Wiolettę. Panorama dostępna jest pod tym linkiem. Poniżej mapa z lokalizacją opuszczonego kościoła w Żeliszowie. Po zakończeniu remontu dachu obiekt będzie można znowu zwiedzać, po wcześniejszym umówieniu się.

 

Zobacz także: 10 Opuszczonych Miejsc na Dolnym Śląsku

Filmy
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Filmy

Kryptonim „Rüdiger” – Wojenna zagadka Wałbrzycha cz. 1

Grzegorz Sanik9 kwietnia 2017

Niemiecki schron ukryty pod placem Solnym we Wrocławiu

Grzegorz Sanik18 marca 2017

Magazyn broni atomowej w Podborsku – Obiekt 3001

Grzegorz Sanik2 lutego 2017

Początek Riese – Odnalezione dokumenty i plany

Grzegorz Sanik13 stycznia 2017

Broń jądrowa w Polsce – Wojska Radzieckie w Polsce cz. 4

Grzegorz Sanik21 grudnia 2016

Rozkaz Riese – Ujawnione niemieckie dokumenty FHQ

Grzegorz Sanik8 grudnia 2016

Nazizm czy faszyzm? Różnice i błędne używanie

Grzegorz Sanik2 grudnia 2016

Mała Moskwa – Wojska Radzieckie w Polsce cz. 3

Grzegorz Sanik25 listopada 2016

Urzekający film Karkonosze Pieśń Wiatru i Mrozu

Grzegorz Sanik29 października 2016