Książki

„O naturze wojny” Carl von Clausewitz – Recenzja

„O naturze wojny” Carl von Clausewitz – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „O naturze wojny” Carl von Clausewitz. Traktat pruskiego generała poświęcony zagadnieniom teorii wojny. Sztuka wojny, jej cele, metody prowadzenia, środki i koncepcje. Jak mówi sam autor traktatu, wojna jest tylko kontynuacją polityki innymi środkami.

„O naturze wojny” Carl von Clausewitz – Recenzja

Traktat „O naturze wojny” to najsłynniejsze dzieło pruskiego generała Carla Von Clausewitza. To właśnie w jego traktacie została sformułowana jedna z najważniejszych maksym dotyczących konfliktów zbrojnych: „Wojna jest tylko kontynuacją polityki innymi środkami”. Carl von Clausewitz (1780-1831) był pruskim żołnierzem, którego kariera zawodowa sięgała czasów wojen napoleońskich. Jako oficer sztabowy walczył m.in. w słynnej Bitwie pod Waterloo. Ostatecznie dosłużył się stopnia generała, pełnił również funkcję wykładowcy berlińskiej Akademii Wojennej. Pod koniec swojego życia napisał traktat poświęcony zagadnieniom teorii wojny – O wojnie (Vom Kriege). Został on wydany rok po jego śmieci.

Carl von Clausewitz (1780-1831) - Autor traktatu "O naturze wojny"

Carl von Clausewitz (1780-1831) – Autor traktatu „O naturze wojny”

Traktat Clausewitza został również przetłumaczony na język polski i wydany w formie książki. Książka jest dość krótka, zawiera tylko 117 stron. Ponieważ od opracowania traktatu minęły już prawie dwa wieki, jego przesłanie nie zawsze może być zrozumiałe. Po pierwsze za sprawą języka, którego zawiła XIX-wieczna forma również przeniosła się wraz z tłumaczeniem. Po drugie ze względu na ogromne zmiany, jakie zaszły w sztuce wojennej w ciągu ostatniego wieku. Pomimo tego traktat Clausewitza wciąż zawiera wiele trafnych spostrzeżeń i sformułowań, które również pasują do naszych współczesnych czasów. Wydaje się, że nigdy nie ulegną one przedawnieniu, tak samo jak nigdy nie przeminie ludzka natura – pośrednio główny sprawca wojen. Książka ta nie jest podręcznikiem z dziedziny taktyki i wojskowości, ale jest raczej rozważaniem na temat samej natury wojny. Jej przyczyn, celów, sposobów prowadzenia, polityki i namiętności jakie wywołuje wśród walczących narodów. Clausewitz wskazuje czynniki decydujące o zwycięstwie lub porażce w wojnie. Próbuje zdefiniować pojęcia taktyki, strategii, zawieszenia broni. Nakreśla również wiodącą rolę polityki i polityków w przyczynach wybuchów wojen. Zapewne wielu miłośników historii i wojskowości znajdzie w niej sporo odniesień, zarówno do wydarzeń czasów odległych, jak i współczesnych konfliktów zbrojnych.

Tytuł: O naturze wojny
Autor: Carl von Clausewitz
Rok polskiego wydania: 2006
Moja ocena: ★★★☆☆

O naturze wojny Carl von Clausewitz - Recenzja

O naturze wojny Carl von Clausewitz – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
O naturze wojny Carl von Clausewitz

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Książki

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939-1993” – Recenzja

Grzegorz Sanik8 sierpnia 2016

„Europa” Norman Davies – Recenzja

Grzegorz Sanik1 kwietnia 2016

W 2015 roku 63% Polaków nie przeczytało żadnej książki

Grzegorz Sanik19 marca 2016

„Atlas Chmur” David Mitchell – Recenzja

Grzegorz Sanik1 stycznia 2016

„Faszystowska mać!” Łukasz Kazek – Recenzja

Grzegorz Sanik15 listopada 2015

Literatura i książki o kompleksie Riese

Grzegorz Sanik14 listopada 2015

W tej książce znajduje się historia Twojej śmierci…

Grzegorz Sanik27 września 2015