Technologie

Odczytywanie położenia GPS zdjęcia na mapie

Odczytywanie położenia GPS zdjęcia na mapie
Grzegorz Sanik

Krótki poradnik na temat odczytywania geotagów i sprawdzania położenia GPS zdjęcia na mapie. Szybko, sprawnie i z zaznaczoną lokalizacją na Google Maps.

Chciałbym podzielić się bardzo prostym i szybkim sposobem odczytywania zapisanego położenia GPS zdjęcia. Bez korków pośrednich związanych z osobnym odczytywaniem danych EXIF. Wystarczy skorzystać ze strony GPS Visualizer. W okienku „Get started now!” wskazujemy plik naszego zdjęcie, następnie poniżej przy „output format” sprawdzamy czy mamy wybrane Google Maps, jeżeli nie to wybieramy tą opcję. Następnie klikamy „Go!” i gotowe. Po załadowaniu pliku powinna nam się ukazać gotowa mapa Google Maps z zaznaczonym miejscem wykonania zdjęcia. Zrzut ekranu poniżej. Czerwony aparacik oznacza położenie odczytane z danych pliku.

Odczytywanie Położenia GPS Zdjęcia na Mapie - GPS Visualizer

Odczytywanie Położenia GPS Zdjęcia na Mapie – GPS Visualizer

Prosto, szybko i na dokładnej mapie satelitarnej. Kwestia tego, z jaką dokładnością program wskaże nam położenie GPS zdjęcia, uzależnione jest od poprawności danych, które zostały dołączone do pliku. Niestety, z doświadczenia wiem, że nie zawsze moduł GPS wskazuje dokładne położenie. Nie zawsze odnajduje od razu sygnał GPS, przez co czasem pojawiają się pewne nieprawidłowości, błędne lokalizacje. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od urządzenia.

Myślę, że GPS Visualizer to dobre rozwiązanie dla użytkowników Windowsa, ale i również dla użytkowników komputerów Apple z systemem OS X. Pomimo tego, że na OS X jest iPhoto i ostatnio uaktualniona aplikacja Zdjęcia z wbudowaną mapą. Niestety mapy użyte w produktach Apple pozostawiają wiele do życzenia.

Obecnie geotagi, czyli współrzędne geograficzne wyrażone w wartości długości i szerokości geograficznej, dodawane są do zdjęć przede wszystkim przez smartfony. Oczywiście pod warunkiem, że nie zablokowaliśmy takiej opcji w ustawieniach urządzenia. Współrzędne te określają położenie geograficzne odczytywane w momencie wykonywania zdjęcia. Dodawane są, jako informacja do pliku zdjęcia. Możną ją również odczytać ręcznie przechodząc do informacji (właściwości) o pliku.

Odczytywanie Położenia GPS Zdjęcia - Właściwości Pliku

Odczytywanie Położenia GPS Zdjęcia – Właściwości Pliku

Droższe aparaty lustrzanki również posiadają taką opcję, jako wbudowany moduł GPS lub jako możliwość dołączenia osobnego modułu do urządzenia. Natomiast nie wiem, jak wygląda sytuacja w kategorii bezlusterkowców, która ostatnio cieszy się sporą popularnością.

Uważam, że dodawanie geotagów do zdjęć oraz ich możliwość szybkiego odczytu, to dobre rozwiązane dla osób, które lubią odtwarzać swoje wycieczki. Jeżeli macie, jakieś swoje sprawdzone sposoby na odczytywanie położenia zdjęć, zapraszam do pozostawienia komentarza.

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Technologie

Niezwykły projekt kościoła dla nowego osiedla we Wrocławiu

Grzegorz Sanik13 kwietnia 2017

Mapa ze stacjami radiowymi z całego świata

Grzegorz Sanik11 kwietnia 2017

Interaktywna mapa zabytków w Polsce

Grzegorz Sanik8 lutego 2017

Mapa nazwisk – Sprawdź, jak popularne jest Twoje nazwisko

Grzegorz Sanik27 stycznia 2017

Zdigitalizowane przedwojenne topograficzne mapy wojskowe

Grzegorz Sanik22 stycznia 2017

Monitoruj jakość powietrza za pomocą aplikacji mobilnej

Grzegorz Sanik7 stycznia 2017

Nękają Cię natrętni telemarketerzy? Oto kilka porad

Grzegorz Sanik15 grudnia 2016

Timelapse zdjęć satelitarnych – Tak zmieniała się Ziemia

Grzegorz Sanik2 grudnia 2016

Interaktywna mapa trzęsień ziemi

Grzegorz Sanik1 grudnia 2016