Książki

„Podziemia III Rzeszy” Jerzy Rostkowski – Recenzja

„Podziemia III Rzeszy” Jerzy Rostkowski – Recenzja
Grzegorz Sanik

Recenzja książki: „Podziemia III Rzeszy” Jerzy Rostkowski. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Książka o tajemniczych podziemiach budowanych przez Nazistów na Dolnym Śląsku, w trakcie trwania II Wojny Światowej.

„Podziemia III Rzeszy” Jerzy Rostkowski – Recenzja

Jerzy Rostkowski w swojej książce roztacza wizję ogromnego kompleksu podziemnych fabryk i laboratoriów, zbudowanych w Wałbrzychu i Szczawnie-Zdroju. Porusza tematy związane m.in. z tajemniczym podziemnym kompleksem wydrążonym w Górach Sowich, znanym pod kryptonimem Riese. Książka Rostkowskiego nie tyczy się tylko tego tematu. Wykracza daleko poza obszar prac związanych z Riese. Teorie lansowane w książce przez autora, są wręcz zdumiewające. Problem jednak w tym, że są to tylko przypuszczenia Rostkowskiego. Choć on sam podkreśla, że część z niech jest niemalże pewna…

Książka Jerzego Rostkowskiego, to zbiór domysłów, spekulacji, czasem wręcz fantazji autora. Dlaczego tak uważam? Ponieważ autor na potwierdzenie swoich hipotez, nie przedstawił żadnych konkretnych dowodów, żadnych archiwalnych dokumentów. W swoich wypowiedziach, nie odwołuje się też do publikacji typowo historycznych. Autor książki buduje swoją teorię w oparciu o skrawki zebranych informacji. Podpiera się mocno przytaczając wypowiedzi i swoje rozmowy ze świadkami pewnych wydarzeń. Jednak problem jest w tym, że nie znamy nawet ich imienia i nazwiska. Autor zasłania się prośbą rozmówców o zachowanie anonimowości. Trudno więc czytelnikowi weryfikować te rewelacyjne informacje przytaczane przez autora. Jerzy Rostkowski podpiera się anonimowymi wypowiedziami, jednocześnie deprecjonuje wypowiedź świadka, spisaną w notce pracownika Muzeum Gross-Rosen. To sprawa bardzo dziwne wrażenie.

Podziemia III Rzeszy Rostkowskiego czytałem, jako osoba, która urodziła się w Wałbrzychu i w tym mieście spędziła wiele lat. Znam większość miejsc przytoczonych w książce. Chodziłem po różnych podziemiach. Uważam, że przez to jest mi lepiej ocenić wypowiedzi i przypuszczenia autora. Podzielam zdanie Rostkowskiego, tylko w niewielkiej części jego rozważań. Jednak brak jakichkolwiek dowodów, stawia hipotezę lansowaną przez autora, pod dużym znakiem zapytania. A to sprawia, że książki nie można traktować, jako wiarygodnej publikacji historycznej. Raczej, jako książkę sensacyjną. Pomimo tego, polecam do przeczytania każdemu miłośnikowi tajemnic II Wojny Światowej. Dolny Śląsk ciągle się zmienia, nie wiadomo, co okaże się za parę lat… Książka napisana jest w sposób lekki, a sam autor wydaje się sympatyczny.

Tytuł: Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju
Autor: Jerzy Rostkowski
Rok polskiego wydania: 2010
Moja ocena: ★★☆☆☆

Podziemia III Rzeszy Jerzy Rostkowski - Recenzja

Podziemia III Rzeszy Jerzy Rostkowski – Recenzja

Oferty w księgarniach i sklepach internetowych
Podziemia III Rzeszy Jerzy Rostkowski

Książki
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Książki

„Niemcy bronią się przed Polską” Robert Citino – Recenzja

Grzegorz Sanik29 stycznia 2017

„Sztuka Wojenna” Sun Zi – Recenzja

Grzegorz Sanik12 października 2016

„Wojska Radzieckie w Polsce 1939-1993” – Recenzja

Grzegorz Sanik8 sierpnia 2016

„O naturze wojny” Carl von Clausewitz – Recenzja

Grzegorz Sanik13 czerwca 2016

„Europa” Norman Davies – Recenzja

Grzegorz Sanik1 kwietnia 2016

W 2015 roku 63% Polaków nie przeczytało żadnej książki

Grzegorz Sanik19 marca 2016

„Atlas Chmur” David Mitchell – Recenzja

Grzegorz Sanik1 stycznia 2016

„Faszystowska mać!” Łukasz Kazek – Recenzja

Grzegorz Sanik15 listopada 2015

Literatura i książki o kompleksie Riese

Grzegorz Sanik14 listopada 2015