Historia

Poruszający obraz świata, film z 1900 roku

Poruszający obraz świata, film z 1900 roku
Grzegorz Sanik

Poruszający obraz świata, którego już nie ma… Kolorowy film z 1900 roku. Niesamowity, ciekawy, zachwycający, a jednocześnie jakiś smutny. Podróż w czasie do Berlina i innych europejskich miast z początku XX wieku.

Niby wydaje się to dość oczywiste, jak wyglądał świat 100 lat temu. Mamy przecież zachowane fotografie, znamy również jego obraz z filmów fabularnych. Jednak zobaczyć prawdziwy, autentyczny film z tamtego okresu, to coś innego. W dodatku kolorowy.

Obraz Świata z 1900 Roku

Obraz Świata z 1900 Roku

Wszyscy pokazani tam ludzie są tak bardzo inaczej ubrani. Zdecydowanie bardziej elegancko, stylowo, jednolicie. Dzieci i dorośli przyglądają się z ciekawością obiektywowi kamery. Urządzeniu, które dopiero wkraczało w swoją złotą epokę. Żołnierze maszerują, goście w kawiarni przeglądają menu. Cześć przechodniów żwawszym krokiem przemierza ulicę, w pogoni za sprawami dnia codziennego. Kiedy oglądałem ten film, pierwsze co pomyślałem to: „oni jeszcze nie wiedzą…”. Oni wszyscy jeszcze nie wiedzą, że za kilkanaście lat wybuchnie jedna z największych wojen w historii ludzkości. Wojna, która pochłonie miliony istnień ludzkich, konflikt na skale wcześniej w historii nie spotykaną. Wojna, która wywrócić europejski porządek, obali monarchie, da początek nowym ideologiom, systemom politycznym i społecznym. Być może, część z pokazanych na filmie mężczyzn polegnie na froncie, a część kobiet straci swoich synów, mężów lub ojców. Oni tam wszyscy jeszcze tego nie wiedzą. Na razie z zaciekawieniem uśmiechają do nieznanego urządzenia. Żyją swoimi sprawami…

Pruscy Żołnierze - Film z 1900 Roku

Pruscy Żołnierze – Film z 1900 Roku

Poruszający Obraz Świata Film z 1900 Roku

Na Zdrowie!

Film z 1900 roku pojawił się jakiś czas temu na YouTube, pod tytułem Berlin 1900. Rzeczywiście większość ujęć pochodzi ze stolicy Niemiec, jednak część jest z innych miast europejskich. Oto co udało się wychwycić.

Londyńskie Autobusy

Londyńskie Autobusy

Trafalgar Square w Londynie

Trafalgar Square w Londynie

Monachium Feldherrnhalle

Monachium Feldherrnhalle

Wiedeń Pałac Hofburg

Wiedeń Pałac Hofburg

Plac Mariacki i Ratusz w Monachium

Plac Mariacki i Ratusz w Monachium

  • Adam

    Piękny film, ale z pewnością nie z roku 1900. To jest czas tuż przed pierwszą wojną. Świadczy o tym umundurowanie i samochody. W roku 1900 po ulicach jeździły tramwaje i pojazdy konne, samochody to była jeszcze rzadkość.

    • Zgadzam się. Datowanie nie jest dokładne, a zabrałem je z tytułu filmu na YouTubie. Faktycznie cześć zdjęć powinna być wykonana kilkanaście lat później. Tak, jak piszesz, przed I Wojną Światową.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

Piękna pruska mapa prowincji Śląsk z 1865 roku

Grzegorz Sanik22 kwietnia 2017

Prawdziwy olbrzym! Mittelbau-Dora – Podziemna fabryka rakiet

Grzegorz Sanik15 kwietnia 2017

Daty budowy i stan linii kolejowych na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik12 marca 2017

Archiwalna mapa Warszawy z lat 1914-1918

Grzegorz Sanik8 marca 2017

Przedwojenna mapa turystyczna Gór Sowich z 1937 roku

Grzegorz Sanik16 lutego 2017

Animowana mapa alianckich nalotów z II Wojny Światowej

Grzegorz Sanik4 lutego 2017

Zapomniany tunel kolejowy w Wałbrzychu

Piotr Maximillian Para9 stycznia 2017

Co skrywa Zamek Grodno? Skarby, tunele i depozyty III Rzeszy

Grzegorz Sanik4 stycznia 2017

Zbiór starych map i archiwalnych rycin Śląska

Grzegorz Sanik26 grudnia 2016