Historia

Poruszający obraz świata, film z 1900 roku

Poruszający obraz świata, film z 1900 roku
Grzegorz Sanik

Poruszający obraz świata, którego już nie ma… Kolorowy film z 1900 roku. Niesamowity, ciekawy, zachwycający, a jednocześnie jakiś smutny. Podróż w czasie do Berlina i innych europejskich miast z początku XX wieku.

Niby wydaje się to dość oczywiste, jak wyglądał świat 100 lat temu. Mamy przecież zachowane fotografie, znamy również jego obraz z filmów fabularnych. Jednak zobaczyć prawdziwy, autentyczny film z tamtego okresu, to coś innego. W dodatku kolorowy.

Obraz Świata z 1900 Roku

Obraz Świata z 1900 Roku

Wszyscy pokazani tam ludzie są tak bardzo inaczej ubrani. Zdecydowanie bardziej elegancko, stylowo, jednolicie. Dzieci i dorośli przyglądają się z ciekawością obiektywowi kamery. Urządzeniu, które dopiero wkraczało w swoją złotą epokę. Żołnierze maszerują, goście w kawiarni przeglądają menu. Cześć przechodniów żwawszym krokiem przemierza ulicę, w pogoni za sprawami dnia codziennego. Kiedy oglądałem ten film, pierwsze co pomyślałem to: „oni jeszcze nie wiedzą…”. Oni wszyscy jeszcze nie wiedzą, że za kilkanaście lat wybuchnie jedna z największych wojen w historii ludzkości. Wojna, która pochłonie miliony istnień ludzkich, konflikt na skale wcześniej w historii nie spotykaną. Wojna, która wywrócić europejski porządek, obali monarchie, da początek nowym ideologiom, systemom politycznym i społecznym. Być może, część z pokazanych na filmie mężczyzn polegnie na froncie, a część kobiet straci swoich synów, mężów lub ojców. Oni tam wszyscy jeszcze tego nie wiedzą. Na razie z zaciekawieniem uśmiechają do nieznanego urządzenia. Żyją swoimi sprawami…

Pruscy Żołnierze - Film z 1900 Roku

Pruscy Żołnierze – Film z 1900 Roku

Poruszający Obraz Świata Film z 1900 Roku

Na Zdrowie!

Film z 1900 roku pojawił się jakiś czas temu na YouTube, pod tytułem Berlin 1900. Rzeczywiście większość ujęć pochodzi ze stolicy Niemiec, jednak część jest z innych miast europejskich. Oto co udało się wychwycić.

Londyńskie Autobusy

Londyńskie Autobusy

Trafalgar Square w Londynie

Trafalgar Square w Londynie

Monachium Feldherrnhalle

Monachium Feldherrnhalle

Wiedeń Pałac Hofburg

Wiedeń Pałac Hofburg

Plac Mariacki i Ratusz w Monachium

Plac Mariacki i Ratusz w Monachium

  • Adam

    Piękny film, ale z pewnością nie z roku 1900. To jest czas tuż przed pierwszą wojną. Świadczy o tym umundurowanie i samochody. W roku 1900 po ulicach jeździły tramwaje i pojazdy konne, samochody to była jeszcze rzadkość.

    • Zgadzam się. Datowanie nie jest dokładne, a zabrałem je z tytułu filmu na YouTubie. Faktycznie cześć zdjęć powinna być wykonana kilkanaście lat później. Tak, jak piszesz, przed I Wojną Światową.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

panorama

Niezwykła panorama Warszawy z 1873 roku

Grzegorz Sanik22 października 2016
hitler

Zaginiona autostrada Hitlera – Autostrada Wrocław-Wiedeń

Grzegorz Sanik19 października 2016
wola

Animacja przedwojennej Warszawy – Warszawa 1935 Wola

Grzegorz Sanik30 września 2016
koleje

Polskie Koleje Państwowe – 90. Rocznica powstania PKP

Bartek Przybyła24 września 2016
wrzesien39

Kampania wrześniowa 1939 dzień po dniu – Animowana mapa

Grzegorz Sanik23 września 2016
wroclaw

Ciekawe pochodzenie nazwy miasta Wrocław

Grzegorz Sanik20 września 2016
slaskie

Herb Dolnego Śląska ukryty na zagranicznych herbach

Grzegorz Sanik15 września 2016
sowiecka mapa

Sowieckie mapy frontów II Wojny Światowej

Grzegorz Sanik30 sierpnia 2016
upadek

Upadek III Rzeszy – Mapa ostatnich dni nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik20 sierpnia 2016