Wydarzenia

Relacja z III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej

Relacja z III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej
Grzegorz Posała

Trzy dni podróżowania po całym świecie. Przez trzy dni miłośnicy podróży i przygód mieli okazję przemierzyć kawał świata i otrzymać dużą dawkę wiedzy. A wszystko to będąc w jednym miejscu, w Środzie Wielkopolskiej, podczas III Festiwalu Podróżniczego Klubu Szalonego Podróżnika.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Klub Szalonego Podróżnika. Prezes Grzegorz Posała co roku stara się poszerzać formułę wydarzenia. W tym roku pokazy, prelekcje i dyskusje, także część konkursowa odbyły się w zdecydowanej większości w Parku Łazienki, w specjalnie przygotowanym dużym namiocie, gdzie publiczność siedząc w wygodnych leżakach i na ławkach mogła słuchać opowieści z całego świata.

Relacja z III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej

Relacja z III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej

W piątek odbyła się część konkursowa. Podróżnicy przedstawili sześć prezentacji. O statuetkę festiwalową walczyli rywalizując na ciekawe, piękne i pouczające opowieści Ewa Skarzyńska i jej zespół One Dream Team, którzy opowiadali o podróży po Azji, Przemysław Szapar, który przemierzał zamarznięty Bajkał, Dorota i Krzysztof Nowakowscy, podróżujący psimi zaprzęgami opowiadali o swojej wyprawie dookoła największego europejskiego jeziora za kołem polarnym, jeziora Inari. Karolina Kowalczyk mówiła o podróży po Peru, a Tomasz Jakimiuk o wyprawie autostopem i jachtostopem z Podlasia do Meksyku. Wreszcie Tony Kososki opowiadał o Brazylii, gdzie pojechał jako wolontariusz na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej.

Uczestnicy III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej

Uczestnicy III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej

Jury konkursowe w składzie Wojciech Palak, Dorota Wójcikowska (podróżnicy) i Zbigniew Król („Gazeta Średzka”) zdecydowali się główną nagrodę przyznać Dorocie i Krzysztofowi Nowakowskim. Chwalili prezentację za dojrzałość, zwartą, piękną opowieść, ale także za skromność i pokorę bohaterów, którzy najwięcej ciepłych słów wypowiedzieli o swoich psach ciągnących zaprzęgi.

Nagroda publiczności przypadła Tomaszowi Jakimiukowi. Potrafił on przez kilkadziesiąt minut trzymać widzów w napięciu, bawić ich niesamowitymi opowieściami i anegdotami. Był to świetny stand up.

Laureat nagrody publiczności III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej - Tomasz Jakimiuk (w środku)

Laureat nagrody publiczności III Festiwalu Podróżniczego w Środzie Wielkopolskiej – Tomasz Jakimiuk (w środku)

Festiwal Szalonego Podróżnika to jednak nie tylko konkurs, ale także opowieści i prezentacje filmowo – fotograficzne osób, które w środowisku podróżniczym są znane i cenione, mają na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. W Środzie Wielkopolskiej w weekend było można posłuchać Bartosza Malinowskiego (opowiadał o trudach pokonywania Wielkiego Szlaku Himalajskiego), zwycięzców ubiegłorocznego średzkiego festiwalu, czyli Dorotę Wójcikowską i Witolda Palaka (opowiadali o swojej kolejnej wyprawie motocyklowej do północnych Indii), Roberta Gondka – zwycięzcę Festiwalu Szalonego Podróżnika w 2014 roku (tym razem opowiadał o Gabonie i Sao Tome). O prawdach i mitach związanych ze zdobywaniem Mount Everestu mówiła Monika Witkowska, a o Antarktyce Piotr Horzela.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty fotograficzne z Marcinem Dobasem, fotografem „National Geographic”. Wystarczy napisać, że nie wszystkim chętnym udało się na nie wejść. A ci którzy przyszli, mogli zobaczyć nie tylko świetne zdjęcia, ale także dowiedzieć się, jak zostały wykonane, jak przygotować się do podróży fotograficznej i jak szukać swojej drogi w fotografii podróżniczej.

Warsztaty fotograficzne z Marcinem Dobasem - III Festiwal Podróżniczy Środa Wielkopolska

Warsztaty fotograficzne z Marcinem Dobasem – III Festiwal Podróżniczy Środa Wielkopolska

Podczas festiwalu była także szansa na oglądanie filmów o tematyce podróżniczej, wspinania się na ściance. Publiczność konkursowa wzięła udział w losowaniu nagrody, jaką był lot widokowy samolotem Cessna. Dla wszystkich była to jednak przede wszystkim okazja, aby zobaczyć i posłuchać ludzi, którzy mają odwagę ruszyć w świat.

Zbigniew Król

Wydarzenia
Grzegorz Posała

Prezes stowarzyszenia Klub Szalonego Podróżnika, pomysłodawca festiwali podróżniczych w Środzie Wielkopolskiej, pasjonat amatorskiej fotografii podróżniczej. Prowadzi dwa blogi: Środa w Obiektywie oraz swój osobisty Gregory Photo Travel.

Więcej w kategorii Wydarzenia

Najpopularniejsze artykuły w 2016 roku

Grzegorz Sanik30 grudnia 2016

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu 2016

Grzegorz Sanik8 grudnia 2016

Poszukiwania Złotego Pociągu – Czy to już koniec legendy?

Grzegorz Sanik31 sierpnia 2016

Odkopywanie Złotego Pociągu i odwierty w Kamiennej Górze

Grzegorz Sanik16 sierpnia 2016

Fotorelacja IV Dolnośląski Festiwal Tajemnic w Zamku Książ

Grzegorz Sanik16 sierpnia 2016

III Festiwal Podróżniczy w Środzie Wielkopolskiej

Grzegorz Posała6 maja 2016

Konkurs „Sony World Photography Awards 2016”

Grzegorz Sanik16 marca 2016

Premiera programu „Na tropie Złotego Pociągu”

Grzegorz Sanik13 marca 2016

Wizualizacja prac przy „Złotym Pociągu”

Grzegorz Sanik5 marca 2016