Historia

Stara mapa Wałbrzycha z początków XX wieku

Stara mapa Wałbrzycha z początków XX wieku
Grzegorz Sanik

Stara mapa Wałbrzycha – Waldenburga pochodząca z początków XX wieku. Zobacz Powiat Wałbrzyski na archiwalnej niemieckiej mapie przedstawiającej Wałbrzych oraz okoliczne miejscowości. Mapa Landkreises Waldenburg.

Archiwalna mapa Powiatu Wałbrzyskiego została wydana przez wydawnictwo G.W. Knorrn. Jej autorem jest Gustav Olbrich (1830-1907). Opracowanie zostało zatytułowane „Karte des Stadt – und Landkreises Waldenburg”. Landkreises Waldenburg możemy przełożyć na język polski – o ile się nie mylę – na Powiat Wałbrzyski. Mapę podesłał mi mój przyjaciel Wolfgang, oryginalnie była umieszczona na łamach Wikipedii. Tam też jej data została określona na rok 1910. Jak zresztą słusznie zauważył Wolfgang, nie może to być prawidłowe datowanie, gdyż na mapie zaznaczony jest już Weistritztalsperre, czyli zbiornik i zapora wodna w Zagórzu Śląskim. Budowa zapory została ukończona dopiero w roku 1917. Na mapie widnieje informacja, że jest to wydanie dziewiąte poprawione – neunte verbesserte Auflage. Tak więc moim zdaniem, jest to kolejne wydanie starszej mapy z początków XX wieku, które już uwzględnia wybudowanie zapory.

Stara Mapa Wałbrzycha - Autor: Gustav Olbrich

Stara Mapa Wałbrzycha – Autor: Gustav Olbrich

Mapa w pełnej rozdzielczości (3617×4000) dostępna jest pod tym linkiem.

Na mapie, oprócz Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego, możemy zobaczyć również pobliskie miejscowości: Świebodzice, Świdnicę, Szczawno-Zdrój, Walim, Głuszycę, Mieroszów, Jedlinę-Zdrój, Czarny Bór i inne. Mapa zawiera również informacje topograficzne na temat regionu, w tym: Pogórze Wałbrzyskie, Góry Wałbrzyskie, częściowo Góry Sowie i Kamienne. Nie jest to szczegółowa mapa topograficzna, ale można doczytać się kilku ciekawych informacji.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

Kolorowa mapa Śląska z 1679 roku

Grzegorz Sanik12 maja 2017

Piękna pruska mapa prowincji Śląsk z 1865 roku

Grzegorz Sanik22 kwietnia 2017

Prawdziwy olbrzym! Mittelbau-Dora – Podziemna fabryka rakiet

Grzegorz Sanik15 kwietnia 2017

Daty budowy i stan linii kolejowych na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik12 marca 2017

Archiwalna mapa Warszawy z lat 1914-1918

Grzegorz Sanik8 marca 2017

Przedwojenna mapa turystyczna Gór Sowich z 1937 roku

Grzegorz Sanik16 lutego 2017

Animowana mapa alianckich nalotów z II Wojny Światowej

Grzegorz Sanik4 lutego 2017

Zapomniany tunel kolejowy w Wałbrzychu

Piotr Maximillian Para9 stycznia 2017

Co skrywa Zamek Grodno? Skarby, tunele i depozyty III Rzeszy

Grzegorz Sanik4 stycznia 2017