Historia

Stare zdjęcia kawalerii i pradziadka piłsudczyka

Stare zdjęcia kawalerii i pradziadka piłsudczyka
Grzegorz Sanik

Dziś chciałbym podzielić się kilkoma archiwalnymi fotografiami. Te stare zdjęcia kawalerii II RP są w zasadzie jedyną pamiątką po moim pradziadku, piłsudczyku, kawalerzyście i żołnierzu Wojska Polskiego okresu dwudziestolecia międzywojennego.

O moim pradziadku Janie Kochmanie wiem niestety bardzo mało. W zasadzie większość czego się dowiedziałem, wywnioskowałem z tych archiwalnych zdjęć, które mi pozostały. Jego syn, a mój dziadek, zmarł wiele lat temu, kiedy jeszcze byłem małym dzieckiem. Z dość oczywistych powodów, ze względu na wiek, nigdy go nie pytałem o szczegóły wojskowej służby pradziadka.

Poniżej przedstawiam najstarsze zdjęcie. Szacuję, że fotografia została wykonana między rokiem 1915, a 1917. Pochodzi z okresu służby w II Brygadzie Legionów Polskich, a dokładnie jest to 2. Pułk Ułanów LP. Legiony Polskie były tworzone z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, jako część Armii Austro-Węgierskiej podczas I Wojny Światowej. Na zdjęciu jest więc charakterystyczne umundurowanie żołnierzy cesarsko-królewskiej armii. Można również porównać krój kurtki z tym zdjęciem przedstawiającym zachowane umundurowanie ułana.

Ułan 2. Pułku Ułanów LP - II Brygada Legionów Polskich

Ułan 2. Pułku Ułanów LP – II Brygada Legionów Polskich

A tutaj poniżej to samo pierwsze zdjęcie, ale już po komputerowej rekonstrukcji fotografii nadszarpniętej przez upływ czasu. Renowację zdjęcia wykonali użytkownicy mikrobloga na portalu Wykop.pl oraz moja przyjaciółka Anna Nowak.

dziadek02

Renowacja Starego Zdjęcia – Ułan 2. Pułku Ułanów Legionów Polskich

Kolejne stare zdjęcia kawalerii pochodzą już z okresu służby w Wojsku Polskim w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Trzeba przyznać, że ówczesne umundurowanie prezentowało się nad wyraz elegancko. Pierwsze zdjęcie po prawej stronie zostało również poddane renowacji. Ze zdjęcia możemy odczytać stopień wojskowy podporucznika. Nie wiem niestety nic o udziale pradziadka w czasie Wojny Polsko-Bolszewickiej, ale możemy przypuszczać, że prawdopodobnie brał w niej udział. Na drugim zdjęciu poniżej pradziadek siedzi na koniu, czwarty od lewej. Niestety nie wiem, jaki jest to oddział kawalerii WP.

Podporucznik Jan Kochman - Stare Zdjęcia Kawalerii II RP

Podporucznik Jan Kochman – Stare Zdjęcia Kawalerii II RP

Stare Zdjęcia Kawalerii II Rzeczypospolitej Polskiej

Stare Zdjęcia Kawalerii II Rzeczypospolitej Polskiej

Z pierwszego zdjęcia z okresu dwudziestolecia międzywojennego udało się rozpoznać następujące odznaki przypięte do munduru. W kolejności pokazania na poniższym zdjęciu od lewej:

 • Odznaka II Brygada Legionów Polskich
 • Odznaka 2 Pułk Ułanów
 • Odznaka pamiątkowa Komendy Legionów Polskich
Odznaki Wojskowe - II Brygada Legionów Polskich 2. Pułk Ułanów

Odznaki Wojskowe – II Brygada Legionów Polskich 2. Pułk Ułanów

Odznaki Wojskowe - II Brygada Legionów Polskich 2. Pułk Ułanów

Odznaki Wojskowe – II Brygada Legionów Polskich 2. Pułk Ułanów

Kolejne zdjęcie pochodzi prawdopodobnie również z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Niestety nie wiem kompletnie, jakiej formacji jest to mundur. Pytałem się już wielu osób, ale nie uzyskałem żadnej konkretnej odpowiedzi. Zastanawiające jest przypięte odznaczenia do czapki maciejówki. Coś jakby odznaka złożona z dwóch liści. Nadmienię tylko, że sama czapka maciejówka była związana właśnie ze środowiskiem członków Związków Strzeleckich i byłych żołnierzy Legionów Polskich. Zdjęcie po prawej zostało poddane renowacji.

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł, co to jest za umundurowanie i odznaczenie na czapce, bardzo proszę o pozostawienie komentarza.

Stare Zdjęcia Żołnierzy Legionów Polskich

Stare Zdjęcia Żołnierzy Legionów Polskich

Na temat samego pradziadka próbowałem szukać informacji w rocznikach oficerskich dostępnych w internecie. Choćby dlatego, żeby odszukać informację o oddziale, w którym służył przed wybuchem II Wojny Światowej. Niestety nie znalazłem, żadnego oficera o tym imieniu i nazwisku. Nie jest to wcale zaskoczeniem, ponieważ biorąc pod uwagę wielkość prawie milionowej armii po mobilizacji, braki w rocznikach oficerskich są spore.

W kwestii samego udziału mojego pradziadka w Kampanii Wrześniowej też wiem niewiele. Z przekazu ustnego wiem tylko, że został zmobilizowany i słuch po nim zaginął. W latach przed wybuchem wojny mieszkał w Warszawie. Po kilku latach od zakończenia wojny, podobno w wyniku zbiegu okoliczności, ktoś z mojej rodziny spotkał księdza, który po nazwisku Kochman skojarzył, że przebywał z takim oficerem w areszcie. Był to sowiecki areszt, z którego ten ksiądz i inni osadzeni zdołali uciec. Ale bez pradziadka, ponieważ ten ze względu na podeszły wiek odmówił udziału w ucieczce. Czy tak było naprawdę? Tego już się nie dowiem. Czy pradziadek został wywieziony np. do Katynia? Tego też nie wiem. Próbowałem szukać jego nazwiska na tak zwanych Listach Katyńskich, ale bezskutecznie.

 • Przemek

  Dzień dobry,
  Dość przypadkowo odnalazłem wpis. mój pradziad również służył w 2 pułku ułanów LP. Miałem trochę więcej szczęścia i znam dość obszernie jego historię. Niestety mniej z opowieści rodzinnych a bardziej z własnych poszukiwań. Zapraszam na moją stronę o historii pradziadka i 2puł LP. Zapraszam również do korespondencji (adres w kontaktach). Udzielę kilku rad jak rozpocząć poszukiwania, cierpliwość daje naprawdę efekty. Zresztą juz z munduru z okresu 20 lecia międzywojennego „przy szabli” mozna wyciągnąc pewne wnioski.
  Pozdrawiam
  Przemysła
  http://www.legionypolskie.com

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

Piękna pruska mapa prowincji Śląsk z 1865 roku

Grzegorz Sanik22 kwietnia 2017

Prawdziwy olbrzym! Mittelbau-Dora – Podziemna fabryka rakiet

Grzegorz Sanik15 kwietnia 2017

Daty budowy i stan linii kolejowych na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik12 marca 2017

Archiwalna mapa Warszawy z lat 1914-1918

Grzegorz Sanik8 marca 2017

Przedwojenna mapa turystyczna Gór Sowich z 1937 roku

Grzegorz Sanik16 lutego 2017

Animowana mapa alianckich nalotów z II Wojny Światowej

Grzegorz Sanik4 lutego 2017

Zapomniany tunel kolejowy w Wałbrzychu

Piotr Maximillian Para9 stycznia 2017

Co skrywa Zamek Grodno? Skarby, tunele i depozyty III Rzeszy

Grzegorz Sanik4 stycznia 2017

Zbiór starych map i archiwalnych rycin Śląska

Grzegorz Sanik26 grudnia 2016