Historia

Szczegółowa stara mapa świata z 1635 roku

Szczegółowa stara mapa świata z 1635 roku
Grzegorz Sanik

Stara mapa świata i kontynentów pochodząca z roku 1635. Niezwykła ciekawostka kartograficzna z archiwów historii. Zobacz szczegółową mapę świata z XVII wieku, autorstwa holenderskiego kartografa Willema Blaeu’a.

Mapa Świata z XVII wieku

Ta niezwykła stara mapa świata została sporządzona do atlasu znanego holenderskiego kartografa Willema Blaeu’a. W swojej karierze wydał on wiele ciekawych pozycji. Opisywana mapa nosi tytuł Nova Totius Terrarum orbis Geographica ac Hydrographica Tabula. Kserokopia pochodzi ze zbiorów Narodowej Biblioteki Norwegii. Na początku XVII wieku jesteśmy już po epoce wielkich odkryć geograficznych. Wiedza ówczesnych ludzi na temat wyglądu świata znacznie się poszerzyła, co zresztą widać na takich archiwalnych mapach, jak ta. Mapa jest bardzo szczegółowa i możemy rozczytać nazwy wielu miejscowości.

Stara Mapa Świata z 1635 Roku - Autor: Willem Blaeu

Stara Mapa Świata z 1635 Roku – Autor: Willem Blaeu

Mapa w pełnej rozdzielczości (4500×3508) dostępna jest pod tym linkiem.

Kilka Słów o Mapie

Należy zwrócić uwagę, że kolorowe linie przedstawiające granice pomiędzy państwami i koloniami, mogły zostać naniesione dużo później. Pisałem o tym już wcześniej, w kontekście innej mapy tego samego autora, gdzie istnieje kilka wersji tej mapy, ale z różnie oznaczonymi granicami. Na tej prezentowanej starej mapie świata, inaczej niż w przypadku mapy Europy, Polska i Litwa zaznaczone są oryginalnymi granicami, jako jedno państwo. Uważam, że szczególnie ciekawie prezentują się obie Ameryki, zwłaszcza Północna z zaznaczonymi koloniami. Widzimy obraz Ameryki, tak bardzo innych od tego, który utrwalił się współcześnie.

Na stronach Biblioteki Kongresu USA (Library of Congress) znalazłem również tą samą mapę, ale w wersji czarno-białej. Można ją zobaczyć pod tym linkiem. Tutaj ciekawostka, Biblioteka Kongresu określa datę mapy na rok 1606. Być może to pierwsza data wydania mapy. Mapa Willema Blaeu’a była jedną z najpopularniejszych map w XVII wieku, istnieje więc pewnie jej sporo wersji i kopii.

Na mapie znalazły się również dodatkowe grafiki. Tym razem nie były to panoramy miast, jak w przypadku europejskich map, ale 7 cudów starożytnego świata.

Jeden z cudów starożytnego świata - Kolos z Rodos

Jeden z cudów starożytnego świata – Kolos z Rodos

Willem Blaeu jest autorem wielu innych ciekawych map. Jedną z nich opisywałem już wcześniej. To stara mapa Europy z roku 1644. Można ją zobaczyć w tym artykule.

Zobacz także: Niezwykła Portugalska Mapa Świata z 1502 Roku

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Historia

panorama

Niezwykła panorama Warszawy z 1873 roku

Grzegorz Sanik22 października 2016
hitler

Zaginiona autostrada Hitlera – Autostrada Wrocław-Wiedeń

Grzegorz Sanik19 października 2016
wola

Animacja przedwojennej Warszawy – Warszawa 1935 Wola

Grzegorz Sanik30 września 2016
koleje

Polskie Koleje Państwowe – 90. Rocznica powstania PKP

Bartek Przybyła24 września 2016
wrzesien39

Kampania wrześniowa 1939 dzień po dniu – Animowana mapa

Grzegorz Sanik23 września 2016
wroclaw

Ciekawe pochodzenie nazwy miasta Wrocław

Grzegorz Sanik20 września 2016
slaskie

Herb Dolnego Śląska ukryty na zagranicznych herbach

Grzegorz Sanik15 września 2016
sowiecka mapa

Sowieckie mapy frontów II Wojny Światowej

Grzegorz Sanik30 sierpnia 2016
upadek

Upadek III Rzeszy – Mapa ostatnich dni nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik20 sierpnia 2016