Filmy

Zamek Grodno, twierdza białej damy i Łowcy Przygód

Zamek Grodno, twierdza białej damy i Łowcy Przygód
Grzegorz Sanik

Zagórze Śląskie, twierdza białej damy. To tytuł najnowszego filmu Łowców Przygód TV. Tym razem Marcin i Asia odwiedzili Zamek Grodno położony między bajkowymi wzgórzami Zagórza Śląskiego. Oto, co udało się nakręcić.

Łowcy Przygód to kanał na YouTube, który serdecznie polecam każdemu miłośnikowi zabytków, historii i Dolnego Śląska. Tym razem Łowcy odwiedzili Zamek Grodno położony w Zagórzu Śląskim. Jest mi niezmiernie miło, że również mogłem przyczynić się do powstania tego filmu.

Krótka Historia Zamku Grodno

Historia Zamku Grodno jest niezwykle zawiła i jednocześnie owiana tajemnicą, ponieważ jedyne zamkowe archiwum spłonęło w pożarze pobliskiego pałacu w Dziećmorowicach, dokąd zostało przeniesione. W początkowym okresie zamek był gotycką średniowieczną budowlą obronną, wzniesioną za panowania Piastów Śląskich: Bolka I Surowego, Bernarda Świdnickiego i Bolka II Małego. W tamtym czasie jego głównym zadaniem była ochrona szlaków handlowych. Pod koniec XVI wieku zamek zostaje przebudowany na renesansową rezydencję mieszkalną, za sprawą działalności Macieja z Łagowa. Późniejsze lata nie są już dla warowni tak łaskawe. W 1686 roku wybucha pożar od uderzenia pioruna w zamkową wieże, a kolejni właściciele w następnych latach już o budowlę tak nie dbają. Zamek popada w ruinę, a pod koniec XVIII wieku jest już kompletnie opuszczony.

Ruiny Zamku Grodno w XIX wieku - Źródło: dolny-slask.org.pl

Ruiny Zamku Grodno w XIX wieku – Źródło: dolny-slask.org.pl

Na początku XIX wieku niewiele brakowało, aby zamek został kompletnie rozebrany. Miejscowi chłopi wpadli na szatański pomysł, aby wykupić ruiny warowni i pozyskać z nich kamień do swoich własnych gospodarstwa. Tak się jednak nie stało za sprawą interwencji prof. Johanna Büschinga. Ruiny udało się uratować oraz poczynić pierwsze prace konserwatorskie, dzięki czemu w połowie XIX wieku zamek został udostępniony dla turystów. Ostatnią rodziną, która posiadała Zamek Grodno przed wojną byli von Zedlitzowie. Po wojnie zamek przeszedł pod opiekę PTTK, a od 2009 roku zarządzany jest przez Gminę Walim.

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Mapa Zamku Grodno

Filmy
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Filmy

Kryptonim „Rüdiger” – Wojenna zagadka Wałbrzycha cz. 1

Grzegorz Sanik9 kwietnia 2017

Niemiecki schron ukryty pod placem Solnym we Wrocławiu

Grzegorz Sanik18 marca 2017

Magazyn broni atomowej w Podborsku – Obiekt 3001

Grzegorz Sanik2 lutego 2017

Początek Riese – Odnalezione dokumenty i plany

Grzegorz Sanik13 stycznia 2017

Broń jądrowa w Polsce – Wojska Radzieckie w Polsce cz. 4

Grzegorz Sanik21 grudnia 2016

Rozkaz Riese – Ujawnione niemieckie dokumenty FHQ

Grzegorz Sanik8 grudnia 2016

Nazizm czy faszyzm? Różnice i błędne używanie

Grzegorz Sanik2 grudnia 2016

Mała Moskwa – Wojska Radzieckie w Polsce cz. 3

Grzegorz Sanik25 listopada 2016

Urzekający film Karkonosze Pieśń Wiatru i Mrozu

Grzegorz Sanik29 października 2016