Filmy

Zapomniany obóz jeniecki w Łambinowicach

Zapomniany obóz jeniecki w Łambinowicach
Grzegorz Sanik

Niezwykłe, lecz trochę zapomniane miejsce pamięci. Obóz jeniecki w Łambinowicach (niem. Lamsdorf). Tym razem Łowcy Przygód TV odwiedzili miejsce związane z aż trzema wojnami: wojną prusko-francuską, I i II wojną światową. Co jest istotne w historii tego miejsca, obóz był wykorzystywany także przez polskie władze po zakończeniu wojny.

Miejsce Pamięci Narodowej – Obóz jeniecki w Łambinowicach

Na początku należy się trochę wyjaśnień. Słowo „zapomniany” użyte w tytule tego artykułu nie jest zbyt odpowiednie, albowiem miejscem tym opiekuje się stosowna instytucja – Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Słowo „zapomniany” bardziej odnosi się do naszej zbiorowej pamięci. Użyte jest tutaj w formie mającej zwrócić uwagę, przyciągnąć odbiorcę. Przyznam się szczerze, że sam nie wiedziałem o istnieniu tego miejsca, zanim opowiedział mi o nim Marcin z Łowców Przygód. Marcin tak oto pisze o swoich wrażenia związanych ze zwiedzaniem muzeum i przygotowanym przez Łowców filmie:

„Obóz w Łambinowicach to nie dowód na zbrodnię danego narodu, jak chcieliby to widzieć Rosjanie, Polacy czy Niemcy, najchętniej przy tym fałszując historię wyłącznie na własną korzyść. To dowód na to, że człowiek nie uczy się na błędach. Raz stworzone miejsce cierpienia służyło tak wielu narodom do tego, by zabijać. To niepojęte, jakie demony budzi w nas wojna. A każda wojna jest zła, tak jak złe jest zabijanie. Czy w ofensywie, czy w odwecie. W czasach, gdy w Europie (w tym i w Polsce) odradza się ksenofobia, warto wspomnieć Łambinowice jako ostrzeżenie przed nienawiścią, która może pchnąć nas do odbierania godności, zdrowia i życia innym. I o tym jest mój materiał. Mam nadzieję, że choć w małym procencie przyczyni się do tego, byśmy uznali Łambinowice za miejsce pojednania i nadzieję na lepszą przyszłość, daleką od nazizmu, faszyzmu, komunizmu i wszelkich innych reżimów.”

Obóz jeniecki w Łambinowicach, zrekonstruowana wieża strażnicza - Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Jacques Lahitte

Obóz jeniecki w Łambinowicach, zrekonstruowana wieża strażnicza – Źródło: commons.wikimedia.org Foto: Jacques Lahitte

Obecnie teren byłego obozu jenieckiego w Łambinowicach jest udostępniony do zwiedzania. Wejście na obiekt jest bezpłatne, co powinno tym bardziej zachęcić do poznania historii tego obozu osobiście.

Mapa Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach

Filmy
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Filmy

Kryptonim „Rüdiger” – Wojenna zagadka Wałbrzycha cz. 1

Grzegorz Sanik9 kwietnia 2017

Niemiecki schron ukryty pod placem Solnym we Wrocławiu

Grzegorz Sanik18 marca 2017

Magazyn broni atomowej w Podborsku – Obiekt 3001

Grzegorz Sanik2 lutego 2017

Początek Riese – Odnalezione dokumenty i plany

Grzegorz Sanik13 stycznia 2017

Broń jądrowa w Polsce – Wojska Radzieckie w Polsce cz. 4

Grzegorz Sanik21 grudnia 2016

Rozkaz Riese – Ujawnione niemieckie dokumenty FHQ

Grzegorz Sanik8 grudnia 2016

Nazizm czy faszyzm? Różnice i błędne używanie

Grzegorz Sanik2 grudnia 2016

Mała Moskwa – Wojska Radzieckie w Polsce cz. 3

Grzegorz Sanik25 listopada 2016

Urzekający film Karkonosze Pieśń Wiatru i Mrozu

Grzegorz Sanik29 października 2016