Wydarzenia

Przystanek Dolny Śląsk nr 20 (2018 jesień)

Przystanek Dolny Śląsk nr 20 (2018 jesień)
Grzegorz Sanik

Zapraszamy do pobrania najnowszego numeru bezpłatnego kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk, a w nim m.in. burzliwa historia dolnośląskiej porcelany, dworce kolejowe w Świebodzicach, artyleryjski eksperyment w srebrnogórskiej twierdzy i losy klasztoru cystersów w Lubiążu. Na koniec kilka słów o festiwalach muzycznych i turystyce.

Przystanek Dolny Śląsk nr 20 (3–2018 jesień)

Dwa pierwsze artykuły jesiennego wydania kwartalnika Przystanek Dolny Śląsk poświęcone są historii dolnośląskiej (śląskiej) porcelany. Choć historia europejskiej porcelany rozpoczyna się dopiero na początku XVIII wieku, to rozkwit jej produkcji na Dolnym Śląsku (Śląsku) przypada dopiero na XIX wiek. Produkowana na Dolnym Śląsku porcelana szybko zdobyła popularność na zagranicznych rynkach. Region wałbrzyski, gdzie powstawały zakłady m.in. Tielscha i Kristera, wydawał się idealny do rozwoju tego typu działalności produkcyjnej. Głównie ze względu na bliskość surowców niezbędnych do produkcji ceramiki (skalenia i kwarcu), a także surowców potrzebnych do jej wypalania (lasy, węgiel). W dalszej części kwartalnika poznamy historię pewnego artyleryjskiego testu na twierdzy w Srebrnej Górze z 1869 roku. Dowiemy się także o losach dworców kolejowych w Świebodzicach, które należą do jednych z najstarszych na terenie Polski. W jesiennym numerze znajdziemy również artykuł poświęcony klasztorowi w Lubiążu, który należy do jednych z najstarszych założeń klasztornych w Europie.

Przystanek Dolny Śląsk nr 20 (3-2018 jesień)

Przystanek Dolny Śląsk nr 20 (3–2018 jesień)

W numerze: Dolnośląska porcelana, Co pozostało z manufaktur śląskiej porcelany?, Dworce kolejowe w Świebodzicach, Eksperyment srebrnogórski, Lubiąż. Cudowne ocalenie, Kilka słów o festiwalach muzycznych i turystyce, O psie, który jeździł koleją po Dolnym Śląsku, Cel: Mściwojów, Powiernik, Jak złapać turystę w sieć?, MotoClassic Wrocław, Festiwal Pirotechniki Filmowej, Jakuby. Święto Starego Miasta, XV Lubański Festiwal Folklorystyczny, Smaki Dolnego Śląska, Koleją po Dolnym Śląsku oraz Dolnośląska Biblioteczka.

Kwartalnik dostępny jest online lub do pobrania w formacie PDF.

Wydarzenia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Wydarzenia

Najpopularniejsze artykuły w 2018 roku

Grzegorz Sanik30 grudnia 2018

Jarmark Bożonarodzeniowy (Striezelmarkt) w Dreźnie 2018

Grzegorz Sanik19 grudnia 2018

W ten weekend (5–7 października) wiele atrakcji turystycznych zwiedzisz za pół ceny!

Grzegorz Sanik4 października 2018

XX Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Przystanek Dolny Śląsk nr 19 (2018 lato)

Grzegorz Sanik22 lipca 2018

Przystanek Dolny Śląsk nr 18 (2018 wiosna)

Grzegorz Sanik6 kwietnia 2018

Najpopularniejsze artykuły w 2017 roku

Grzegorz Sanik31 grudnia 2017

Przystanek Dolny Śląsk nr 17 (2017 zima)

Grzegorz Sanik27 grudnia 2017

Skarby odnalezione na Zamku Grodno

Grzegorz Sanik24 listopada 2017