Przewodnik po kompleksie Riese w Górach Sowich

Kompleks Riese w Górach Sowich

Kompleks „RIESE” w Górach Sowich

Projektem Riese nazywamy przedsięwzięcie budowlane realizowane przez nazistowską III Rzeszę w ostatnich latach II wojny światowej na terenie Dolnego Śląska. Projekt otrzymał kryptonim Riese, co z języka niemieckiego oznacza „Olbrzym”.  Nazwa taka prawdopodobnie miała odzwierciedlać ogrom i rozmach zaplanowanych prac, w których skład miały również wchodzić podziemia wykute w Górach Sowich i pod Zamkiem Książ. Jako cel projektu powszechnie podaje się budowę nowej kwatery głównej Adolfa Hitlera. Jednak niektórzy badacze uważają, że budowa kwatery była tylko przykryciem do realizacji innego celu o charakterze militarnym. Budowa kompleksu Riese nigdy nie została ukończona. W wyniku prowadzonych prac górniczych wykuto w górach siedem podziemnych kompleksów. Powszechnie kompleks Riese utożsamia się z podziemiami, ale jego największą część miały stanowić budowle naziemne.

Przewodnik po kompleksie „RIESE”

Organizuję wycieczki terenowe po kompleksie Riese dla grup zorganizowanych, w trakcie których uczestnicy mają okazję poznać historię budowy sowiogórskiego „Olbrzyma”, a także zwiedzić budowle naziemne oraz części podziemne kompleksu. Wycieczki organizuję dla grup od 4 do 40 osób. Trasę przygotowuję w zależności od potrzeb grupy. Zapraszam do kontaktu.

Posiadam uprawnienia przewodnika górskiego na obszar Sudetów klasy III. Numer uprawnień 36/LG/2019, wydane przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Wycieczki po kompleksie Riese
Przewodnik po kompleksie Riese

Wycieczki dla grup zorganizowanych

Wycieczka dla grupy (cały dzień): 650 zł brutto*

info@przewodnik-sudety.pl

+48 696 741 590

*Cena uzależniona jest od wybranej trasy. Do ceny należy doliczyć również koszty biletów na zwiedzanie podziemi, które uzależnione  od ilości osób w grupie. Wystawiam fakturę jako przedsiębiorca zwolniony z podatku VAT.

Wycieczki dla turystów indywidualnych

Nie masz zorganizowanej grupy? Nic nie szkodzi! Sprawdź wolne terminy i bilety w wycieczkach przeznaczonych dla turystów indywidualnych.

Moje filmy o „RIESE”

Zachęcam również do zapoznania się z materiałami filmowymi mojego autorstwa, w których opowiadam o historii budowy kompleksu „Riese”. Więcej materiałów dostępnych jest na kanale YouTube Podróżnik w Czasie.

Serwis Eloblog przetwarza dane i korzysta z ciasteczek zgodnie z Polityką Prywatności, aby wyświetlać reklamy i świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Zgoda Dowiedz się więcej