Technologie

10 ciekawych miejsc w Polsce na mapach Google

10 ciekawych miejsc w Polsce na mapach Google
Grzegorz Sanik

Lista 10 niezwykłych i ciekawych miejsc w Polsce, które możemy dostrzec na zdjęciach satelitarnych Google Maps i Google Earth. Poznaj historię i wydarzenia, które pozostawiły trwałe ślady na ziemi. Echa dawnych katastrof, zarysy poligonu wojskowego, ślady neolitycznych konstrukcji i inne nietypowe miejsca.

10 Ciekawych Miejsc w Polsce

Tym razem pokazuję 10 niezwykłych i ciekawych miejsc na zdjęciach satelitarnych. Obrazy pochodzą z programu Google Earth. Załączyłem również wszędzie linki do Google Maps.

1. Poligon Lotniczy Nadarzyce

Na terenie poligonu lotniczego, niedaleko wsi Nadarzyce w Wielkopolsce, znajdują się specjalnie przygotowane cele ćwiczebne dla samolotów. Na zdjęciach satelitarnych możemy zobaczyć sztuczny pas startowy, symulowane zabudowania, drogi dojazdowe, a nawet pas postojowy ze znajdującymi się na nim samolotami przeciwnika. Poszczególne kształty są dobrze widoczne z powietrza. Teren sztucznego poligonu posiany jest również licznymi lejami.
Link do Google Maps.

Poligon lotniczy Nadarzyce - 10 Ciekawych Miejsc w Polsce - Źródło: Google Earth

Poligon lotniczy Nadarzyce – 10 Ciekawych Miejsc w Polsce – Źródło: Google Earth

2. Granica Zaborów w Pyzdrach

Na zdjęciach satelitarnych Google Maps, po dzień dzisiejszy możemy dostrzec dawną granicę państw zaborczych, która pozostaje widoczna dzięki różnym kształtom pól uprawnych. Przyglądając się poniższemu zdjęciu satelitarnemu zauważymy, że po prawej stronie pola uprawne są mniejsze, podłużne i ułożone wobec siebie równolegle, to strona Rosji. Po lewej stronie zaś pola są o wiele większe, bardziej kwadratowe i rozrzucone chaotycznie, to strona Prus, a później Cesarstwa Niemieckiego. Jak przebiegała granica w tym miejscu możemy sprawdzić na tej stronie.
Link do Google Maps.

Granica zaborów w Pyzdrach - 10 Ciekawych Miejsc w Polsce - Źródło: Google Earth

Granica zaborów w Pyzdrach – 10 Ciekawych Miejsc w Polsce – Źródło: Google Earth

3. Rozeta Joannitów w Tyńcu nad Ślęża

Kolejna ciekawostka, którą można odkryć za pomocą kształtów pól uprawnych. Przyjrzyjcie się dokładnie układowi pól wokół miejscowości Tyniec nad Ślężą na Dolnym Śląsku. Pola tworzą charakterystyczną rozetę rozchodzącą się od centrum miejscowości na wszystkie kierunki. To efekt podziału ziem, którego dokonali między sobą kawalerowie Zakonu Joannitów. Miejscowość bowiem, aż do sekularyzacji majątków kościelnych w XIX wieku, należała do zakonu.
Link do Google Maps.

Rozeta Joannitów w Tyńcu nad Ślęża - 10 Ciekawych Miejsc w Polsce - Źródło: Google Earth

Rozeta Joannitów w Tyńcu nad Ślęża – 10 Ciekawych Miejsc w Polsce – Źródło: Google Earth

4. Wylanie Wisły

Bardzo ciekawe miejsce, które odnalazł jeden z użytkowników portalu Wykop. Mapy satelitarne Google to sklejone ze sobą zdjęcia satelitarne pochodzące z różnych okresów. Na poniższym zdjęciu widzimy fragment Wisły. Akurat w tym miejscu rzeka została złożona właśnie z dwóch zdjęć. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jedno zdjęcie zostało wykonane podczas wylania rzeki. Na górze widzimy więc Wisłę, która rozlała się na okoliczne pola, a poniżej Wisłę, która już płynie normalnie swoim korytem. Różnice są zaskakujące, zarówno pod względem barwy rzeki, jak i jej obszaru. Górne zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z maja, a dolne z lipca 2014 roku.
Link do Google Maps.

Wylanie Wisły - 10 Ciekawych Miejsc w Polsce - Źródło: Google Earth

Wylanie Wisły – 10 Ciekawych Miejsc w Polsce – Źródło: Google Earth

5. Twierdza Koźle

Ciekawych miejsc w Polsce na zdjęciach satelitarnych, możemy doszukać się w kształcie współczesnych miast. Poniższe zdjęcie przedstawia Koźle, dawniej osobne miasto, dziś część miasta Kędzierzyn‐​Koźle. Możemy na zdjęciu dostrzec charakterystyczną zalesioną gwiazdę otaczająca starą część miasta. To pozostałości po Twierdzy Koźle, założonej jeszcze przez Austriaków, a rozbudowanej później przez Prusaków. Z dawnych pruskich twierdz na Śląsku, ta zachowana jest słabo. Na terenie zlikwidowanej twierdzy założono planty miejskie. Wciąż jednak zarys twierdzy jest doskonale widoczny z góry.
Link do Google Maps.

Twierdza Koźle - 10 Ciekawych Miejsc w Polsce - Źródło: Google Earth

Twierdza Koźle – 10 Ciekawych Miejsc w Polsce – Źródło: Google Earth

6. Sępolno – Osiedle w Kształcie Orła

Jedna z dzielnic Wrocławia z lotu ptaka przypomina… wielkiego ptaka. Mowa jest tutaj, nomen omen, o wrocławskim Sępolnie. Kształt i rozkład budynków przypominają orła na jakimś herbie. Osiedle zostało zbudowane jeszcze za czasów niemieckich w latach 1919–1935. Budowa osiedla w takim kształcie raczej nie była przypadkowa. Pozostaje tylko spekulować, co do pochodzenia orła, który byłby pierwowzorem dla kształtów osiedla. Prawdopodobnie mamy tu do czynienia, z jakąś wariacją dolnośląskiego orła, znajdującego się na herbie Śląska.
Link do Google Maps.

Sępolno, osiedle w kształcie orła - 10 Ciekawych Miejsc w Polsce - Źródło: Google Earth

Sępolno, osiedle w kształcie orła – 10 Ciekawych Miejsc w Polsce – Źródło: Google Earth

7. Katastrofa Lotnicza w Lesie Kabackim

Zdjęcia satelitarne mogą też skrywać ślady dawnych katastrof. Tak jest w podwarszawskim Lesie Kabackim, gdzie 9 maja 1987 roku doszło do katastrofy pasażerskiego samolotu Ił‐​62M, należącego do Polskich Linii Lotniczych LOT. Samolot rozbił się podczas podchodzenia do awaryjnego lądowania na lotnisku Warszawa‐​Okęcie. W wyniku upadku samolotu na ziemię zginęły 183 osoby, wszystkie znajdujące się na pokładzie maszyny. Ostatnimi zarejestrowanymi słowami kapitana samolotu były: Dobranoc! Do widzenia! Cześć! Giniemy! Choć od katastrofy minęło już kilkadziesiąt lat, po dziś dzień widać w lesie na zdjęciach satelitarnych ślady upadku samolotu.
Link do Google Maps.

Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim - 10 Ciekawych Miejsc w Polsce - Źródło: Google Earth

Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim – 10 Ciekawych Miejsc w Polsce – Źródło: Google Earth

8. Pożar Lasu w Kuźni Raciborskiej

Kolejne ślady katastrofy, a raczej klęski żywiołowej, możemy dostrzec w rejonie Kuźni Raciborskiej. Pod koniec sierpnia 1992 roku, w tych lasach wybuchł największy pożar w Polsce po II Wojnie Światowej. Tego roku lato było wyjątkowo gorące i suche, co przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzeniania się pożaru. Z żywiołem walczyło łącznie 10 tys. osób, a 3 osoby poniosły śmierć. Pożar objął łącznie powierzchnię 9062 ha, z czego większość stanowiły lasy. Wieloletnie starania o ponowne zalesienie lasu zaczęły przynosić w końcu skutek. Jednak jeszcze po dziś dzień, na zdjęciach satelitarnych możemy dostrzec rejon pożaru.
Link go Google Maps.

Pożar lasu w Kuźni Raciborskiej - 10 Ciekawych Miejsc w Polsce - Źródło: Google Earth

Pożar lasu w Kuźni Raciborskiej – 10 Ciekawych Miejsc w Polsce – Źródło: Google Earth

9. Neolityczny Rondel Koło Raciborza

Zdjęcia satelitarne, a w zasadzie już od dawna zdjęcia lotnicze, pomagają w pracach archeologów. Dzięki nim jesteśmy w stanie np. na polach uprawnych dostrzec zarysy dawnych grodów i konstrukcji, których normalnie nie widać na ziemi. Jak to się dzieje? W skrócie, obecność pod ziemią jakiś obiektów i pozostałości budowli, może wpłynąć na rozwój roślinności na powierzchni, a ta z kolei może odróżniać się od pozostałego otoczenia. Dzięki analizie zdjęć satelitarnych w Pietrowicach Wielkich koło Raciborza, dostrzeżono owalne ślady, które okazały się neolityczną konstrukcją – rondlem. Więcej na temat tego odkrycia możemy przeczytać na stronie archeowiesci.pl.
Link do Google Maps.

Neolityczny rondel koło Raciborza - 10 Ciekawych Miejsc w Polsce - Źródło: Google Earth

Neolityczny rondel koło Raciborza – 10 Ciekawych Miejsc w Polsce – Źródło: Google Earth

10. Miejsca Ukryte na Zdjęciach Satelitarnych

Do tej pory pokazywałem ciekawe miejsca i ślady dawnych wydarzeń, które widać na zdjęciach satelitarnych. A teraz będzie o tym, czego nie widać na zdjęciach satelitarnych, a w zasadzie co jest specjalnie zasłanianie lub ukrywane. Jest wiele miejsc w Polsce, które ze względu na swoje znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa, muszą być zasłaniane przed wścibskimi oczami. Czasem obiekty są maskowane, tak aby przypominały zwykły las, a czasem ich obraz jest po prostu rozmazywany. Na poniższym zdjęciu Google Maps postarał się, aby ładnie ukryć sporych wielkości radar. Jest on tam naprawdę, a zobaczyć go możemy dzięki funkcji Street View, którą zagnieżdżam poniżej zdjęcia. 🙂
Link do Google Maps.

Ukryty radar - 10 Ciekawych Miejsc w Polsce - Źródło: Google Earth

Ukryty radar – 10 Ciekawych Miejsc w Polsce – Źródło: Google Earth

Znacie jeszcze jakieś dziwne i nietypowe miejsca na Google Maps? Zapraszam do wrzucenia ich w komentarzach, najlepiej zrzuty obrazu razem z linkiem. 🙂

Zobacz także:

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

12 przydatnych narzędzi dla blogerów

Grzegorz Sanik26 lutego 2019

Ciekawa mapa przedstawiająca rozkład zaludnienia w 3D

Grzegorz Sanik5 stycznia 2019

Fotografia mobilna – Uchwycone w obiektywie smartfona

Grzegorz Sanik6 września 2018

Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Szokująca mapa narodzin dzieci na świecie

Grzegorz Sanik28 lipca 2018

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018

Szczegółowa interaktywna mapa linii kolejowych

Grzegorz Sanik1 marca 2018