Historia

10 cytatów znanych ludzi o Polsce i Polakach

10 cytatów znanych ludzi o Polsce i Polakach
Grzegorz Sanik

Lista 10 historycznych cytatów o Polsce i Polakach, wypowiedzianych przez znanych ludzi oraz polityków. Co o Polsce i Polakach myśleli zagraniczni politycy, historycy i przywódcy?

10 Cytatów o Polsce i Polakach

Jakiś czas temu zacząłem poszukiwać informacji o ciekawych cytatach o Polsce i Polakach. Tylko w kontekście zagranicznych polityków, historyków oraz postaci historycznych. Chciałem zobaczyć, jaki obraz Polski był widziany przez sławnych ludzi, którzy wpłynęli na losy świata. Kiedy rozpocząłem poszukiwania szybko się zniechęciłem. Brak źródeł niektórych wypowiedzi, stawia je pod dużym znakiem zapytania. Ciężko też oddzielić to, co jest propagandą i zwykłą kurtuazją, od prawdziwych przemyśleń. Wszak 10 wypowiedzi nie jest miarodajne, ani też nie reprezentuje w pełni obrazu Polski za granicą. Mimo wszystko, postanowiłem je zebrać i opublikować. Proszę pamiętać, że dla wielu z nich brak jest źródła, stąd ich autentyczność może być podważana.

Napoleon Bonaparte

Cesarz Francuzów w latach 1804–1815. Jeden z największych przywódców politycznych i wojskowych swojej epoki, która zresztą wzięła swoją nazwę od jego imienia. Z polskiej perspektywy działalność Napoleona budziła ogromne nadzieje na odzyskanie niepodległości, utraconej podczas rozbiorów. Stąd udział Polaków w walkach po stronie napoleońskiej. Warto wspomnieć tu choćby słynną polską szarżę podczas Bitwy pod Samosierrą w 1808 roku. Wtedy to też miały paść z ust cesarza słowa „laissez faire aux Polonais!”, czyli „zostawcie to Polakom!”.

„Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego.”

Napoleon Bonaparte (1769-1821) - 10 cytatów o Polakach

Napoleon Bonaparte (1769–1821) – 10 cytatów o Polakach

Mikołaj I Romanow

Car Rosji z dynastii Romanowów, panował w latach 1826–1855. Tytułował się również królem Polski. Za jego panowania w 1830 roku wybuchło w Polsce powstanie listopadowe. Podczas jego trwania Sejm Królestwa Polskiego specjalną uchwałą pozbawił Mikołaja I praw do tronu Polskiego. Ostatecznie jednak powstanie zostało stłumione.

„Znam tylko dwa typy Polaków: tych, którzy się zbuntowali przeciwko mnie, i tych którzy pozostali mi wierni – jednych nienawidzę, drugimi gardzę.”

Mikołaj I Romanow (1796-1855) - 10 cytatów o Polakach

Mikołaj I Romanow (1796–1855) – 10 cytatów o Polakach

Otto von Bismarck

Premier Prus i późniejszy wieloletni kanclerz Rzeszy, zwany również „Żelaznym Kanclerzem”. Jego polityka przyczyniła się do zjednoczenia Niemiec oraz budowy potęgi państwa niemieckiego. Dzięki swojemu wyrachowaniu w polityce międzynarodowej opierał się na licznych sojuszach i traktatach, które zapewniały stabilizację w Europie. Autor tzw. Kulturkampf, która w zaborze pruskim objawiała się intensywną germanizacją. Nie szczędził wielu cynicznych i gorzkich słów pod adresem polityki, ludzi i innych narodów.

„Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą.”

Otto von Bismarck (1815-1898) - 10 cytatów o Polakach

Otto von Bismarck (1815–1898) – 10 cytatów o Polakach

Karol Marks

Niemiecki filozof, historyk i działacz rewolucyjny pochodzenia żydowskiego, który stał się ideowym przywódcą ruchu robotniczego. Po dojściu komunistów do władzy w ZSRR, Marks i jego ideologia zostały wyniesione na piedestał. Tymczasem w roku 1866 na posiedzeniu Rady Międzynarodówki i Towarzystwa Robotniczego w Londynie, z ust Marksa padły takie oto ciekawe słowa.

„Istnieje jedna tylko alternatywa dla Europy: albo azjatyckie barbarzyństwo pod przywództwem moskiewskim zaleje ją jak lawina, albo Europa musi odbudować Polskę, stawiając między sobą a Azją 20 milionów bohaterów, by zyskać na czasie dla dokonania swego społecznego odrodzenia.”

Karol Marks (1818-1883) - 10 cytatów o Polsce i Polakach

Karol Marks (1818–1883) – 10 cytatów o Polsce i Polakach

David Lloyd George

Był brytyjskim premierem w latach 1916–1922. Na okres jego urzędowania przypadło zakończenie I wojny światowej. W związku z tym, jako przedstawiciel zwycięskiej Wielkiej Brytanii, miał istotny głos w rokowaniach pokojowych. Według jednego z brytyjskich historyków, podczas paryskiej konferencji pokojowej w 1919 roku, miał nietaktowanie zażartować na temat oddania Śląska Polakom.

„Oddać Polakom śląski przemysł to jak dać małpie zegarek.”

David Lloyd George (1863-1945) - Autor nietaktownej wypowiedzi o Polakach

David Lloyd George (1863–1945) – Autor nietaktownej wypowiedzi o Polakach

Józef Stalin

Bezwzględny dyktator i przywódca Związku Radzieckiego, odpowiedzialny za śmierć dziesiątków milionów ludzi. Stalin był politykiem bezwzględnym i cynicznym, zarówno w polityce wewnętrznej, jak i międzynarodowej. Bez pardonu rozliczał się z przeciwnikami, zarówno pojedynczymi osobami, jak i całymi narodami. Jego słowa są również dowodem jego bezwzględności i zimnej kalkulacji. Raz o Polsce miał wypowiedzieć się w taki oto sposób. Wypowiedź ta występuje w kilku różnych wersjach.

„Wprowadzenie komunizmu w Polsce byłoby podobne do nałożenia siodła na krowę.”

Józef Stalin (1878-1953) - Bezwzględny dyktator i cynik

Józef Stalin (1878–1953) – Bezwzględny dyktator i cynik

Winston Churchill

Dwukrotny premier Wielkiej Brytanii, legendarny przywódca z czasów II wojny światowej. Laureat literackiej Nagrody Nobla. Co ciekawe, nagrodę tę otrzymał za „wielkie mistrzostwo utworów o charakterze historycznym i biograficznym, a także błyskotliwą sztukę oratorską, z pomocą której bronił najwyższych ludzkich wartości”. W Polsce postać kontrowersyjna, ze względu na swój udział w tzw. Wielkiej Trójce, której to decyzją Polska weszła w sowiecką strefę wpływów. Warto też nadmienić, że nie jest to jego jedyna wypowiedzieć o Polakach.

„Niewiele jest za­let, których Po­lacy by nie mieli, i niewiele jest też wad, których umieli­by się ustrzec.”

Winston Churchill (1874-1965) - Autor wielu sławnych wypowiedzi

Winston Churchill (1874–1965) – Autor wielu sławnych wypowiedzi

Ronald Reagan

Amerykański polityk Partii Republikańskiej, 40. prezydent Stanów Zjednoczonych. W Polsce osoba Ronalda Reagana cieszy się dużą popularność i szacunkiem. Między innymi za jego stanowczą walkę ze Związek Radzieckim, którego sam określił mianem „Imperium Zła”. O Polsce wypowiedział się raz w tak sposób.

„Odległości z Warszawy do Moskwy i z Warszawy do Brukseli są identyczne. Znak mówi, że Polska nie jest ani na wschodzie, ani na zachodzie. Polska jest centrum cywilizacji europejskiej. Wniosła rzeczywiście wiele w kształtowanie się tej cywilizacji. Czyni to również dzisiaj w sposób znaczący, nie godząc się na uciemiężenie.”

Ronald Reagan (1911-2004) - 10 cytatów o Polsce

Ronald Reagan (1911–2004) – 10 cytatów o Polsce

Norman Davies

Popularny brytyjski historyk, który wiele lat swojej pracy poświecił na badanie dziejów państw Europy Środkowej. Zawsze starał się podkreślać, że historia Europy nie kończy się terytorialnie na państwie niemiecki. Tak jak często stereotypowo postrzegali to inni historycy na zachodzie. Wydał kilka książek związanych z historią Polski. Norman Davies w swojej książce „Boże Igrzysko” pisał o Polsce w ten sposób.

„Wydaje się, ze kraj ten jest nierozerwalnie związany z niekończącą się serią katastrof i kryzysów, które – w sposób paradoksalny – stają się źródłem jego bujnego życia. Polska znajduje się bez przerwy na krawędzi upadku. Ale jakimś sposobem zawsze udaje jej się stanąć na nogi.”

Norman Davies (ur. 1939) - Foto: Quest-88 Źródło: commons.wikimedia.org

Norman Davies (ur. 1939) – Foto: Quest‐​88 Źródło: commons.wikimedia.org

George W. Bush

Republikański polityk i 43. prezydent Stanów Zjednoczonych. George W. Bush podczas debaty prezydenckiej w 2004 skierował do swojego adwersarza Johna Kerry’ego słynne słowa „zapomniał Pan o Polsce”. Słowa te zostały wypowiedziane, po tym jak John Kerry wymienił tylko trzy państwa koalicji antyterrorystycznej w Iraku. Odpowiedź Busha, choć zgodna z prawdą, nie stanowiła istoty sprawy tej dyskusji. Przez co określenie to zaczęto używać prześmiewczo, w momencie kiedy komuś brak kontrargumentów w dyskusji.

„You forgot Poland”

George W. Bush (ur. 1946) - "You forgot Poland"

George W. Bush (ur. 1946) – „You forgot Poland”

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Zbiór XIX‐​wiecznych starych map Europy

Grzegorz Sanik18 lutego 2019

Film przedstawiający wojny i bitwy na przestrzeni ostatnich 4500 lat

Grzegorz Sanik2 stycznia 2019

Gdy opadł kurz wojny… Kolorowy film z pokonanych nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik23 listopada 2018

Zamek, gród, dwór, pałac, twierdza… Jak to wszystko rozróżnić?

Grzegorz Sanik13 listopada 2018

Historia i rozwój myśliwców odrzutowych na kilku grafikach

Grzegorz Sanik8 listopada 2018

Komputerowa rekonstrukcja Zamku w Pińczowie

Grzegorz Sanik4 lipca 2018

Mapa średniowiecznych szlaków handlowych

Grzegorz Sanik27 maja 2018

Tak rok po roku zmieniały się granice państw w Europie

Grzegorz Sanik10 maja 2018

Stare zdjęcia z Festung Breslau – Tak sowieci zdobywali Wrocław!

Grzegorz Sanik6 maja 2018