Technologie

„Ciemna” druga strona Księżyca – Zdjęcia NASA

„Ciemna” druga strona Księżyca – Zdjęcia NASA
Grzegorz Sanik

Niewidoczna z Ziemi druga strona Księżyca na zdjęciach opublikowanych przez NASA. Zobacz nieznaną dla mieszkańców Ziemi półkulę naszego naturalnego satelity, zwaną również „ciemną stroną Księżyca”.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała w ostatnich dniach zdjęcia mniej znanej drugiej strony Księżyca. Jest ona niewidoczna dla nas, ponieważ Księżyc jest ciągle zwrócony do Ziemie tą samą stroną. Innymi słowy obrót Księżyca wokół własnej osi jest zsynchronizowany z jego ruchem wokół Ziemi. Druga strona Księżyca jest często zwana również „ciemną stroną Księżyca”. Choć tak de facto ciemną nie jest, gdyż otrzymuje nawet więcej światła słonecznego niż strona widoczna ciągle z Ziemi. Po raz pierwszy druga strona Księżyca została sfotografowana przez radziecką sondę Łuna 3 w 1959 roku. Aktualne prezentowane zdjęcia zostały wykonane przez sondę DSCOVR 16 lipca br.

Na filmie na samej górze widać animację złożoną z kilku ujęć, podczas których widać, jak Księżyc przechodzący między Ziemią, a satelitą DSCOVR, zostaje oświetlony przez Słońce.

"Ciemna" druga strona Księżyca - Foto: NASA/NOAA

„Ciemna” druga strona Księżyca – Foto: NASA/​NOAA

Zielona otoczka po prawej stronie Księżyca jest efektem tego, iż zdjęcie było składane z trzech zdjęć monochromatycznych: zielonego, czerwonego i niebieskiego. Fotografie zostały wykonane w odstępie 30 sekund od siebie i w tym czasie Księżyc zdążył się już odrobinę przesunąć. Niewidoczna storna Księżyca wydaje się dość dziwna oraz inna od tej znanej nam na Ziemi. Jest tak dlatego, ponieważ tą drugą stronę pokrywają w znacznie mniejszej ilości morza księżycowe. Z Ziemi widzimy je, jako ciemne plamy na powierzchni naszego satelity. Zaskakujące jest również to, jak jasna i kolorowa jest nasz planeta w porównaniu do zimnej i ciemnej drugiej strony Księżyca.

W momencie wykonywania zdjęć sonda znajdowała się w odległości 1,6 mln km od naszej planety. Odległości są bardzo duże. Poniżej przedstawiony jest dystans między Ziemią, a Księżycem z zachowaniem skali planet.

Ziemia, Księżyc i dzieląca je odległość w jednakowej skali.

Ziemia, Księżyc i dzieląca je odległość w jednakowej skali.

Więcej szczegółów, a także zdjęcia w lepszej rozdzielczości są na stronie NASA.

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Szczegółowa interaktywna mapa linii kolejowych

Grzegorz Sanik1 marca 2018

Mapy.cz – Te czeskie mapy przydadzą się również w Polsce

Grzegorz Sanik4 lutego 2018

Ta mapa pokazuje, gdzie na nartach jeździ się na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik30 stycznia 2018

Mapa zalesienia terenu Europy i Polski

Grzegorz Sanik12 stycznia 2018

Z aparatem przez góry – Fotografia Roberta Karczmarczyka

Grzegorz Sanik9 grudnia 2017

Bez tej aplikacji nie ruszam w teren – Mapa Turystyczna

Grzegorz Sanik26 października 2017

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?

Grzegorz Sanik26 lipca 2017

Fotografia mobilna – Rok zdjęć wykonywanych iPhonem 6s

Grzegorz Sanik11 lipca 2017

Porównanie zdjęć lotniczych Gdańska z ostatnich lat

Grzegorz Sanik5 maja 2017