Historia

Człowiek z Tollund – Twarz sprzed ponad 2300 lat

Człowiek z Tollund – Twarz sprzed ponad 2300 lat
Grzegorz Sanik

Niewiarygodnie doskonale zachowana twarz człowieka, który żył około 300–400 lat przed narodzinami Chrystusa. Człowiek z Tollund to prehistoryczne ciało mężczyzny odnalezione w bagnach nieopodal Silkeborga w Danii. Ciało, które zachowało się w świetnym stanie do dnia dzisiejszego.

W historii ludzkości było wiele odnalezionych dobrze zachowanych ludzkich ciał, żyjących tysiące lat wcześniej. Prawdopodobne jednak twarz Człowieka z Tollund jest najlepiej zachowana ze wszystkich. Bez problemu możemy dostrzec niczym nieuszkodzone detale twarzy, która wydaje się, jakby po prostu przed chwilą zasnęła. Widzimy dobrze zachowane rysy twarzy, skórę, włosy, delikatne zmarszczki wokół oczu, a nawet jednodniowy zarost. Nie tylko twarz „człowieka z bagien” została dobrze zachowana. Przetrwała także zawartość jego żołądka, na którą składało się kilkadziesiąt różnego rodzaju ziaren zbóż. Prawdopodobnie spożytych, jako posiłek tuż przed śmiercią.

Twarz Człowieka z Tollund - Zródło: commons.wikimedia.org Foto: Sven Rosborn

Twarz Człowieka z Tollund – Zródło: commons.wikimedia.org Foto: Sven Rosborn

Człowiek z Tollund został odnaleziony przypadkiem w roku 1950, na torfowiskach niedaleko Silkeborga w Danii. Jego doskonale zmumifikowane ciało zawdzięczamy kwasowi taninowemu z torfowisk. Postać została odnaleziona prawie naga, nie licząc przepaski wokół bioder i szpiczastej czapki na głowie. Mężczyzna żyjący w epoce żelaza miał 161 cm wzrostu, a jego wiek w chwili śmierci szacowany jest na około 20–40 lat. Wzrost mężczyzny jest nieduży, ale istnieje prawdopodobieństwo, że skurczył się trochę leżąc przez ponad 2 tys. lat w torfowisku. Ciało zastygło w pozycji embrionalnej, w takiej też wystawiane jest w muzeum. Datowanie metodą węgla C14 pozwoliło ustalić, że mężczyzna zmarł około 300–400 lat przed naszą erą. Jego smierć nastąpiła w wyniku uduszenia za pomocą splecionego z rzemienia sznura. Prawdopodobnie w wyniku jakiegoś mordu rytualnego.

Człowiek z Tollund (Tollund Man) - Źródło: www.museumsilkeborg.dk

Człowiek z Tollund (Tollund Man) – Źródło: www.museumsilkeborg.dk

Dziś ciało Człowieka z Tollund można oglądać w Muzeum Silkeborg. Człowiek z Tollund (Tollund Man) o pisany jest także na stronie www.tollundman.dk.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Przedwojenna panorama Dolnego Śląska z 1937 roku

Grzegorz Sanik16 września 2017

Pierwsze najstarsze zdjęcia Wrocławia sprzed ponad 150 lat

Grzegorz Sanik6 września 2017

Najstarsze zdjęcia Dolnego Śląska – Te fotografie mają 150 lat!

Grzegorz Sanik4 września 2017

Przez tyle lat poszczególne ziemie należały do Polski

Grzegorz Sanik14 lipca 2017

Rocznica Powodzi Tysiąclecia – Galeria zalanych miejscowości

Grzegorz Sanik4 lipca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Wieży Książęcej w Siedlęcinie

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Zamku we Wleniu

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Angielska stara mapa Polski z 1683 roku

Grzegorz Sanik4 czerwca 2017

Kolorowa mapa Śląska z 1679 roku

Grzegorz Sanik12 maja 2017