Historia

Liczba ofiar II wojny światowej – Film i wizualizacja

Liczba ofiar II wojny światowej – Film i wizualizacja
Grzegorz Sanik

Świetnie zrealizowany film dokumentalny na temat liczby poległych żołnierzy i cywilów w trakcie ostatniej wojny światowej. Liczba ofiar II wojny światowej ukazana na filmie wraz z wizualizacją danych. Film w języku angielskim.

Liczba ofiar II wojny światowej

Pierwsza część filmu obejmuje wizualizację danych ofiar wśród żołnierzy. Uwzględniono podział na narodowości i na teatry działań wojennych. Jednakże z tego, co widzę po komentarzach, nie wszystkie narodowości zostały uwzględnione. Nie ma np. Kanady, która straciła ponad 45 tys. żołnierzy. Na filmie nie zabrakło Polski, w tym danych uwzględniających ofiary po zakończeniu kampanii wrześniowej, np. zbrodni katyńskiej. W tym zestawieniu największa liczba poległych żołnierzy przypadła Związkowi Radzieckiemu. Oficjalnie 8,7 mln zabitych żołnierzy. Wykres pokazujący ilość poległych radzieckich żołnierzy na tle pozostałych państw jest szokujący. Sowieci po prostu nie liczyli się z życiem swoich żołnierzy. Wygrana nad III Rzeszą miała być osiągnięta bez względu na liczbę ofiar.

Wykres zabitych żołnierzy podczas II wojny światowej - Źródło: www.fallen.io

Wykres zabitych żołnierzy podczas II wojny światowej – Źródło: www.fallen.io

Ciekawie prezentują się dane na temat poległych żołnierzy, które rozłożone są na osi czasu. Na stronie projektu www.fallen.io znajduje się interaktywna wersja tego poniższego wykresu. Można więc podejrzeć każdy pojedynczy miesiąc II wojny światowej i sprawdzić, jakie straty w tym miesiącu poniosło dane państwo.

Żołnierze - Liczba ofiar II wojny światowej na osi czasu - Źródło: www.fallen.io

Żołnierze – Liczba ofiar II wojny światowej na osi czasu – Źródło: www.fallen.io

Druga część filmu skupia się na ofiarach cywilnych. Uwzględniając oczywiście ofiary Holocaustu. Trzeba tutaj pochwalić autora filmu, że rozbił je na poszczególne narodowości. Ponieważ czasem ofiary wśród Żydów nie są uwzględniane, jako straty ludności Polski. Sumując ofiary cywilne i wojskowe, Polska osiągnęła największy wskaźnik procentowy strat wśród populacji.

Cywile - Liczba ofiar II wojny światowej - Źródło: www.fallen.io

Cywile – Liczba ofiar II wojny światowej – Źródło: www.fallen.io

II wojna światowa na tle innych wojen

Liczba ofiar II wojny światowej była większa, niż jakiejkolwiek innej wojny w historii ludzkości. Autor filmu szacuje łączną liczbę na ponad 70 mln. Z uwzględnieniem ofiar cywilnych, poległych żołnierzy, a także teatru działań w Azji. To oczywiście dane przybliżone, gdyż ustalenie dokładnej wartości nigdy nie będzie możliwe. Najbardziej ciekawy jest jednak wykres zestawiający ofiary II wojny światowej i innych konfliktów w historii świata. Wykres zaprezentowany jest poniżej.

Liczba ofiar II wojny światowej w porównaniu do innych wojen - Źródło: www.fallen.io

Liczba ofiar II wojny światowej w porównaniu do innych wojen – Źródło: www.fallen.io

Słupki na wykresie prezentują wartości w liczbach. Natomiast ciekawie wykres zmienia się, kiedy zaczynamy odnosić liczby ofiar w stosunku do ówczesnej liczby populacji świata. Co innego jest 70 mln ofiar przy 2 mld populacji, a co innego 40 mln przy 0,5 mld populacji. Tak więc po uwzględnieniu ówczesnej populacji świata okazuje się, że II wojna światowa nie była najbardziej destrukcyjnym konfliktem w historii. Przy takiej metodzie oceny najbardziej krwawa była Rewolucja An Lushana, która według amerykańskiej Wikipedii pochłonęła 36 mln ofiar, przy ówczesnej populacji świata około 210 mln ludności. Następne w kolejności były najazdy Mongołów.

Ofiary II wojny światowej i innych konfliktów - Źródło: www.fallen.io

Ofiary II wojny światowej i innych konfliktów – Źródło: www.fallen.io

O danych i autorze filmu

Scenariusz, reżysera i wykonanie filmu – Neil Halloran. Autor filmu do przygotowania materiału pozyskiwał dane na temat ofiar z następujących źródeł:

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Film przedstawiający wojny i bitwy na przestrzeni ostatnich 4500 lat

Grzegorz Sanik2 stycznia 2019

Gdy opadł kurz wojny… Kolorowy film z pokonanych nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik23 listopada 2018

Zamek, gród, dwór, pałac, twierdza… Jak to wszystko rozróżnić?

Grzegorz Sanik13 listopada 2018

Historia i rozwój myśliwców odrzutowych na kilku grafikach

Grzegorz Sanik8 listopada 2018

Komputerowa rekonstrukcja Zamku w Pińczowie

Grzegorz Sanik4 lipca 2018

Mapa średniowiecznych szlaków handlowych

Grzegorz Sanik27 maja 2018

Tak rok po roku zmieniały się granice państw w Europie

Grzegorz Sanik10 maja 2018

Stare zdjęcia z Festung Breslau – Tak sowieci zdobywali Wrocław!

Grzegorz Sanik6 maja 2018

Wycieczka po Nowym Jorku – Stary film z 1911 roku w jakości HD!

Grzegorz Sanik22 kwietnia 2018