Technologie

Małpa, jej własne zdjęcie i spór o prawa autorskie

Małpa, jej własne zdjęcie i spór o prawa autorskie
Grzegorz Sanik

Oto sympatyczna małpa Naturo, która zrobiła sobie sama nietypowe zdjęcie i ciąg dalszy przedziwnego sporu o prawa autorskie do popularnej fotografii. Czy małpa może posiadać prawa autorskie do wykonanego przez siebie zdjęcia?

Część z Was zapewne słyszała o tej dość nietypowej historii. Opiszę ją więc w skrócie. W 2011 roku fotograf David Slater wybrał się w podróż do Indonezji, a podczas swojej wyprawy robił zdjęcia małpom. W jego obiektywie znalazły się sympatyczne małpki z gatunku Makaków Czubatych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jedna z małp weszła w posiadanie jego aparatu i zaczęła wykonywać sobie sama zdjęcia. Część z tych przypadkowych selfie okazała się wyjątkowo udana.

Sympatyczna małpa Naturo i jej własne zdjęcie

Sympatyczna małpa Naturo i jej własne zdjęcie

Po tym, jak zdjęcie znalazło się w sieci, pojawił się problem z ustaleniem kto jest faktycznym autorem zdjęcia. Sprawa była istotna, ponieważ decydowała o tym komu przysługują prawa autorskie do fotografii. A tym samym, kto może czerpać zyski ze sprzedaży prawa i licencji do rozpowszechniania popularnej fotografii. David Slater, czy sympatyczna małpka o imieniu Naturo. W sporze wzięła udział Wikipedia, która uznała, że zdjęcie należy do tzw. domeny publicznej. Czyli, że jest własnością wszystkich, nie jest chronione prawami autorskimi i każdy może z niego korzystać bez ograniczeń. Na takiej samej podstawie ja zamieszczam to zdjęcie na moim blogu. Wikipedia argumentowało to tym, że autorem zdjęcia jest małpa, gdyż to ona nacisnęła spust migawki. A ponieważ jest małpą, to nie przysługują jej prawa zarezerwowane dla człowieka. Jak nietrudno się domyśleć, innego zdania był David Slater. Na łamach Wikipedii powstała cała dyskusja na ten temat, nad sprawą zastanawiał się także serwis VaGal.

Jest i dalsza część tej nietypowej historii. Otóż do sporu włączyła się organizacja PETA, która walczy o prawa zwierząt. Dotychczas spór dotyczył tego, czy prawa autorskie przysługują fotografowi, czy też zdjęcie jest w domenie publicznej. Natomiast PETA twierdzi, że prawo do zdjęcia przysługuje nikomu innemu, jak samej małpie Naturo. Organizacja chce rozporządzać w imieniu małpy prawami do słynnego zdjęcia „monkey selfie”, a żeby je uzyskać złożyła pozew w sądzie federalnym w San Francisco. Amerykański sąd będzie więc musiał rozwikłać ten doprawdy przedziwny spór…

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Mapy.cz – Te czeskie mapy przydadzą się również w Polsce

Grzegorz Sanik4 lutego 2018

Ta mapa pokazuje, gdzie na nartach jeździ się na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik30 stycznia 2018

Mapa zalesienia terenu Europy i Polski

Grzegorz Sanik12 stycznia 2018

Z aparatem przez góry – Fotografia Roberta Karczmarczyka

Grzegorz Sanik9 grudnia 2017

Bez tej aplikacji nie ruszam w teren – Mapa Turystyczna

Grzegorz Sanik26 października 2017

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?

Grzegorz Sanik26 lipca 2017

Fotografia mobilna – Rok zdjęć wykonywanych iPhonem 6s

Grzegorz Sanik11 lipca 2017

Porównanie zdjęć lotniczych Gdańska z ostatnich lat

Grzegorz Sanik5 maja 2017

Niezwykły projekt kościoła dla nowego osiedla we Wrocławiu

Grzegorz Sanik13 kwietnia 2017