Historia

Mapa celów ataków nuklearnych – Uzupełnienie

Mapa celów ataków nuklearnych – Uzupełnienie
Grzegorz Sanik

Dwie nowe interaktywne mapy amerykańskich celów ataków nuklearnych. Wybrane miasta w Polsce i na świecie, które miały stać się celami ataków jądrowych w latach 50-​tych. i 60-​tych. ubiegłego wieku. Zimna Wojna i zmapowana koncepcja użycia amerykańskiej broni jądrowej.

Mapy Celów Ataków Nuklearnych

Pod koniec ubiegłego roku napisałem artykuł na temat celów ataków nuklearnych na terytorium Polski, zaplanowanych przez amerykańskie strategiczne dowództwo sił powietrznych (Strategic Air Command). Przypomnę, że artykuł pisałem na podstawie świeżo odtajnionych dokumentów, które zostały sporządzone w czerwcu 1956 roku. Opracowanie nosiło tytuł „Atomic Weapons Requirements Study For 1959” i zostało odtajnione dopiero w grudniu 2015 roku. Zawierało szereg celów nuklearnych (miasta, ośrodki przemysłowe, lotniska itp.) głównie na terenie państw Układu Warszawskiego, ale nie tylko. Na tej podstawie przygotowałem swoją interaktywną mapę celów, którą można zobaczyć w moim artykule pt. Mapa celów ataków nuklearnych na Polskę. Moja mapa obejmuje tylko teren Polski.

Dwie Nowe Interaktywne Mapy

Kilka dni temu znalazłem dwie nowe mapy sporządzone na podstawie tych samych dokumentów. Jak widać, nie tylko ja wpadłem na pomysł zmapowania amerykańskich opracowań. Obie mapy znajdują się pod linkami, które załączam poniżej.

Pierwsza mapa prezentuje obszar całej Ziemi. Umieszczone zostały na niej cele wskazane w amerykańskim opracowaniu. Niestety nie możemy mapy przybliżyć. Jedynie możemy zmienić moc ładunków, wyrażoną w równoważnikach trotylowych (kt lub Mt). Możemy również przejść do symulacji wybuchu, klikając w konkretne miejsce eksplozji. Żółte „ogony” przy każdym z celów to opad promieniotwórczy tzw. fallout.
Link: blog.nuclearsecrecy.com/misc/targets1956

Mapa Celów Ataków Nuklearnych - Źródło: blog.nuclearsecrecy.com

Mapa Celów Ataków Nuklearnych – Źródło: blog.nuclearsecrecy.com

Druga mapa również obejmuje obszar całej planety. W tym przypadku istnieje możliwość przybliżania i oddalania mapy. Również możemy przeprowadzić symulację wybuchu dla konkretnej lokalizacji. Patrząc na to, jak została zmapowana Polska, raczej nie jest to opracowanie kompletne i uwzględniające wszystkie miejsca wskazane w amerykańskich dokumentach z 1956 roku.
Link: futureoflife.org/background/us-nuclear-targets

Mapa Celów Ataków Nuklearnych - Źródło: futureoflife.org

Mapa Celów Ataków Nuklearnych – Źródło: futureoflife.org

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

4 sekrety światowych przywódców i polityków

Grzegorz Sanik30 listopada 2017

10 niezwykłych budowli Dolnego Śląska, które już nie istnieją

Grzegorz Sanik27 listopada 2017

Przedwojenna panorama Dolnego Śląska z 1937 roku

Grzegorz Sanik16 września 2017

Pierwsze najstarsze zdjęcia Wrocławia sprzed ponad 150 lat

Grzegorz Sanik6 września 2017

Najstarsze zdjęcia Dolnego Śląska – Te fotografie mają 150 lat!

Grzegorz Sanik4 września 2017

Przez tyle lat poszczególne ziemie należały do Polski

Grzegorz Sanik14 lipca 2017

Rocznica Powodzi Tysiąclecia – Galeria zalanych miejscowości

Grzegorz Sanik4 lipca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Wieży Książęcej w Siedlęcinie

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Zamku we Wleniu

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017