Technologie

Nękają Cię natrętni telemarketerzy? Oto kilka porad

Nękają Cię natrętni telemarketerzy? Oto kilka porad
Grzegorz Sanik

Nękają Cię natrętni telemarketerzy? Oto kilka moich porad na poradzenie sobie z niechcianymi telefonami z call center. Aplikacje mobilne i ustawienia, które pozwolą nam blokować wybrane numery oraz ostrzegać przed natrętnymi telemarketerami. Nie zlikwidują one problemu w 100%, ale na pewno pozwolą zaoszczędzić wiele nerwów.

Chyba nie ma takiego użytkownika telefonu, który choć raz w życiu nie spotkałby się z niechcianym telefonem z call center. Wydzwaniają do nas, a to z banku, a to z sieci komórkowej, a to z ofertą sprzedaży garnków albo zaproszeniem na prezentację kolejnego „super produktu”. Tym samym łamiąc nasze prawa i zakłócając nasz święty spokój. Natrętni telemarketerzy często nie są nawet pracownikami firm, których produkty oferują, ale pracownikami wynajętych wyspecjalizowanych call center. W Polsce prawo działa tylko teoretycznie, tak więc telemarketerzy wszelkie regulacje, zaczynając od ochrony danych osobowych, a skończywszy na wymaganych zgodach, mają w głębokim poważaniu. Oto kilka moich porad, jak sobie z nimi radzić. Nie są to rozwiązania, które wyeliminują problem w 100%, ale na pewno pozwolą zaoszczędzić wiele nerwów. Porady moje kieruję głównie do użytkowników smartfonów z Androidem i iOSem.

Android

Przede wszystkim moją metodą na radzenie sobie z niechcianymi telefonami jest natychmiastowe kończenie rozmowy i blokowanie numeru. Żadnego wysłuchiwania oferty do końca, żadnego „do widzenia”, żadnego „nie, dziękuję”. Dla nich jesteśmy tylko pozycją na liście, a nie ludźmi, nie widzę więc powodu do żadnej kurtuazji. Tym bardziej, że zwykła odmowa nie przyniesie zapewne skutku. W ten sposób oszczędzimy sobie sporo nerwów. Serio. Następie po zakończonej rozmowie od razu dodaję numer do tzw. „czarnej listy”. Jeżeli tego nie zrobimy jest duża szansa, że telemarketer zadzwoni do nas znowu. Żeby wprowadzić taką funkcję do naszego Androida musimy zainstalować jedną z dostępnych aplikacji. Osobiście przetestowałem Calls Blacklist. W stosunku do wybranego numeru będą blokowane zarówno połączenia przychodzące, jak i SMSy. Więcej telefonów od tego numeru nie dostaniemy. Pamiętajmy o tym, aby wybraną aplikację mieć cały czas włączoną w tle.

Aplikacja Calls Blacklist, blokowanie niechcianych połączeń na Androidzie

Aplikacja Calls Blacklist, blokowanie niechcianych połączeń na Androidzie

Internet pozwala dzielić się doświadczeniami i opiniami z innymi użytkownikami. Zawsze zanim oddzwonię na nieodebrany nieznany numer, sprawdzam go w Internecie. Po prostu wpisuję nieznany numer telefonu w Google. Jeżeli jest to numer telemarketera, prawie zawsze ktoś już napisał stosowny komentarz albo wystawił negatywną ocenę. Dla przykładu oto ten sam numer opisany na dwóch serwisach www.odebractelefon.pl i www.ktodzwoni.com. Jeżeli numer ma negatywną ocenę, od razu dodaje go do „czarnej listy”. Sprawa z głowy.

Polecam też zainstalować bardzo pomysłową aplikację pod nazwą Odebrać telefon?, która w momencie dzwonienia sprawdzi nieznany nam numer i wyświetli o nim informacje. To wszystko zanim jeszcze zdecydujemy się na odebranie, bądź też odrzucenie rozmowy. Skąd aplikacja wie, że dzwonią telemarketerzy? Bazuje na informacjach już udostępnionych przez użytkowników aplikacji i społeczność internautów. Po odrzuceniu rozmowy od niechcianego telemarketera możemy również od razu zablokować jego numer.

Aplikacja Odebrać telefon? (Should I Answer?) pozwala ostrzegać przed niechcianymi telemarketerami

Aplikacja Odebrać telefon? (Should I Answer?) pozwala ostrzegać przed niechcianymi telemarketerami

Appel iOS

iOS posiada świetną natywną funkcję blokowania wybranych numerów. Nie musimy instalować żadnej aplikacji, czy też dokonywać jakichkolwiek zmian w telefonie. Wszystko w dwóch krokach. Po prostu blokujemy wybrane numery od telemarketerów i już nigdy więcej nie zobaczymy ich na oczy.

Nękają Cię natrętni telemarketerzy? - Blokuj w dwóch krokach numery telefonów na iOS

Nękają Cię natrętni telemarketerzy? – Blokuj w dwóch krokach numery telefonów na iOS

Oczywiście w wielu przypadkach marketerzy mogą zacząć korzystać z nowych numerów, a także telefonów na tzw. kartę. Jednak z doświadczenia wiem, że zanim numer zostanie „spalony” i wymieniony na nowy, zostanie jeszcze wielokrotnie wykorzystany.

Blokada numerów zastrzeżonych

Często zdarza się również, że natrętni telemarketerzy dzwonią z tzw. zastrzeżonych numerów. Tutaj na szczęście sprawa jest ułatwiona i u naszego operatora możemy z góry zablokować tego typu numery. Powinna być to usługa całkowice darmowa. Tutaj więcej informacji u poszczególnych operatorów: Play, PlusOrange i T‐​Mobile.

Macie swoje propozycje i metody? Zachęcam do pozostawienia komentarza.

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

12 przydatnych narzędzi dla blogerów

Grzegorz Sanik26 lutego 2019

Ciekawa mapa przedstawiająca rozkład zaludnienia w 3D

Grzegorz Sanik5 stycznia 2019

Fotografia mobilna – Uchwycone w obiektywie smartfona

Grzegorz Sanik6 września 2018

Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Szokująca mapa narodzin dzieci na świecie

Grzegorz Sanik28 lipca 2018

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018

Szczegółowa interaktywna mapa linii kolejowych

Grzegorz Sanik1 marca 2018