Historia

Ostatnie słowa sławnych ludzi przed śmiercią

Ostatnie słowa sławnych ludzi przed śmiercią
Grzegorz Sanik

Zaskakujących 10 zdań wypowiedzianych tuż przed śmiercią przez znanych i sławnych ludzi. Ostatnie słowa polityków, artystów, filozofów, naukowców i działaczy społecznych. Zobacz, co powiedział Napoleon Bonaparte, Elvis Presley, Maria Antonina, Karol Darwin i inne znane osoby.

Ostatnie słowa tuż przed śmiercią…

Ostatnie słowa na łożu śmierci, niczym ostatnia wola, miały być zwieńczeniem niezwykłego i ciekawego życia. Czasem jako polityczny testament, czasem jako wyraz żalu lub nadziei. Czy rzeczywiście takie słowa zostały wypowiedziane? Czy upływ czasu lub społeczne piętno wymusiło ich przeinaczenie? Tego niestety nie wiemy. Oto lista 10 cytatów, ułożona chronologicznie.

Wolfgang Amadeus Mozart

Urodzony w Salzburgu austriacki kompozytor i wirtuoz, zaliczany do trójki wiedeńskich klasyków. Przez wiele lat związany był z Wiedniem, choć podróżował i występował w różnych najznamienitszych miastach ówczesnej Europy. Mozart już od młodości miał problemy ze zdrowiem. Zmarł w swoim domu w Wiedniu 5 grudnia 1791 roku po krótkiej, ale intensywnej chorobie. Miał zaledwie 35 lat. Jego ostatnie wypowiedziane zdanie brzmiało:

„Pisałem to dla siebie.”

Wolfgang Amadeus Mozart - Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Wolfgang Amadeus Mozart – Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Maria Antonina

Maria Antonina pochodziła z rodu austriackich Habsburgów. W wieku 14 lat wyszła za mąż za delfina Francji, późniejszego króla Ludwika XVI. Jej bajeczne życie pełne przepychu i bogactw zostało uwiecznione w firmie Sofii Coppolli. Pech chciał, że akurat na lata jej małżeństwa przypadło jedno z najważniejszych i najkrwawszych wydarzeń ówczesnej Europy – Rewolucja Francuska. W wyniku obalenia monarchii Maria Antonina została aresztowana i skazana na ścięcie gilotyną. Wchodząc na szafot 16 października 1793 roku, niechcący nadepnęła na nogę swojego kata. Wtedy skierowała do niego swoje ostatnie słowa:

„Wybaczcie mi, Panie.”

Maria Antonina - Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Maria Antonina – Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Napoleon Bonaparte

Cesarz Francuzów, jedna z najważniejszych postaci burzliwego i niezwykle brzemiennego w skutki przełomu XVIII i XIX wieku. Mało było krajów w Europie, których nie dotknąłby podmuch napoleońskich podbojów i planów. Ostatecznie jednak pokonany dwa razy przez siły sprzymierzonych abdykował i został zesłany na Wyspę Świętej Heleny. Tam dokończył swojego żywota umierając 5 maja 1821 roku. Ostatnim słowem jakie wypowiedział, było imię jego pierwszej żony:

„Józefina.”

Napoleon Bonaparte - Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Napoleon Bonaparte – Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Karol Darwin

Sławny twórca teorii ewolucji, angielski przyrodnik i geolog. Prace naukowe Karola Darwina przyniosły prawdziwą rewolucję naukową. Wywarły wpływ nie tylko na świat nauki, ale również na poglądy społeczne i religijne. Jego publikacja „O powstawaniu gatunków” przetłumaczona została na wiele jezyków i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Stając się tym samym jedną z najważniejszych książek w historii nauki, która zmieniła sposób myślenia o naszym świecie. Darwin zmarł 19 kwietnia 1882 roku w Down House w Wielkiej Brytanii. Pod koniec swojego życia ze sceptycyzmem odnosił się do wiary w Boga. Na łożu śmierci miał powiedzieć swoje ostatnie słowa:

„Zupełnie nie boję się umierać.”

Karol Darwin - Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Karol Darwin – Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Karol Marks

Niemiecki filozof, historyk i działacz rewolucyjny. Twórca I Międzynarodówki. Urodził się w Trewirze w Niemczech. Karol Marks pochodził z żydowskiej rodziny. Wraz z Fryderykiem Engelsem stał się symbolem XIX‐​wiecznej myśli socjalistycznej i ruchu robotniczego. W XX wieku jego wizerunek utrwalił się na stałe na komunistycznych czerwonych sztandarach. Marks zmarł na emigracji w Londynie 14 marca 1883 roku. Poproszony o ostatnie słowo miał powiedzieć:

„No dalej, wynoście się!”

Karol Marks - Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Karol Marks – Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Otto Lilienthal

Lilienthal był niemieckim konstruktorem i pionierem lotnictwa. Prowadził eksperymenty z lotem człowieka za pomocą samodzielnie skonstruowanych skrzydeł. Jego szkice, rysunki i obliczenia stały się podwalinami do późniejszego rozwoju lotnictwa. Swoje konstrukcje testował wykorzystując wzniesienia, a następnie zlatując z nich lotem ślizgowym. Lotnicze wyczyny Lilienthala przyciągały ciekawskich gapiów, interesowała się nimi również ówczesna prasa. W trakcie jednego z pechowych lotów Lilienthal runął na zimię z wysokości 15 m i złamał kręgosłup. Na skutek urazu zmarł 10 sierpnia 1896 roku. W szpitalu przed swoją śmiercią miał powiedzieć:

„Bez ofiar nie ma postępu.”

Otto Lilienthal - Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Otto Lilienthal – Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Heinrich Himmler

Reichsführer‐​SS, jeden z najważniejszych przywódców i dygnitarzy w nazistowskich Niemczech. Odpowiedzialny za funkcjonowanie SS i tajnej policji Gestapo. Nazistowskie paramilitarne organizacje, którymi kierował, były współodpowiedzialne za miliony ofiar i krwawe represje na terenach okupowanych przez III Rzeszę. Pod koniec wojny próbował uciekać w przebraniu, ale został aresztowany. Dnia 23 maja 1945 roku w trakcie próby przesłuchania przez Brytyjczyków, połknął kapsułkę z cyjankiem potasu. Miał wtedy krzyknąć:

„Jestem Heinrich Himmler!”

Heinrich Himmler - Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Heinrich Himmler – Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Winston Churchill

Legendarny przywódca Wielkiej Brytanii z czasów II Wojny Światowej. Churchill był jednym z najwybitniejszych polityków XX wieku. Można również powiedzieć, że jednym z najbadziej rozpoznawalnych i charakterystycznych przywódców. Również dzięki swoim barwnym i niezwykle trafnym wypowiedziom, opisującym ówczesną sytuację polityczną i międzynarodową. Po zakończeniu kariery politycznej Churchill wycofał się w cień. Schorowany, ogarnięty depresją i przygnębieniem umarł 24 stycznia 1965 roku. Jego ostatnie słowa brzmiały:

„Już mnie to wszystko bardzo nudzi.”

Winston Churchill - Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Winston Churchill – Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Martin Luther King

Ten pastor Baptystów był symbolem walki o prawa Afroamerykanów i zniesienie dyskryminacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Jego walka przypadła na okres burzliwych lat 50 i 60 XX wieku. Za swoją działalność społeczną otrzymał pokojową nagrodę Nobla. Jako działacz społeczny walczący o zmianę narzuconych i dyskryminujących reguł, zapewne naraził się wielu wpływowym osobom. Ostatecznie został zastrzelony przez J.E. Raya w hotelu w Memphis 4 kwietnia 1968 roku. Ostatnie swoje słowa skierował do muzyka jazzowego Bena Brancha.

„Ben, upewnij się, że będziesz grać „Błogosławiony jest Pan” na spotkaniu wieczorem. I graj to dobrze.”

Martin Luther King - Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Martin Luther King – Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Elvis Presley

Król Rock and Rolla. Był jedną z największych ikon popkultury XX wieku. Twórczość Elvisa Presleya przysporzyła mu całe rzesze oddanych fanów i fanek, nawet po jego śmierci. Zmieniła oblicze ówczesnych Stanów Zjednoczonych. Uwielbiany i podziwiany za życia, legenda po śmierci. Elvis Presley zmarł 16 sierpnia 1977 roku w wieku 42 lat. Śmierć nastąpiła w ubikacji w posiadłości muzyka w Memphis. Tuż przed pójściem do ubikacji, jego dziewczyna Ginger Alden poprosiła, aby nie zasnął w toalecie. Presley powiedział wtedy swoje ostatnie słowa:

„Ok, nie będę.”

Elvis Presley - Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Elvis Presley – Ostatnie Słowa Przed Śmiercią

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Zbiór XIX‐​wiecznych starych map Europy

Grzegorz Sanik18 lutego 2019

Film przedstawiający wojny i bitwy na przestrzeni ostatnich 4500 lat

Grzegorz Sanik2 stycznia 2019

Gdy opadł kurz wojny… Kolorowy film z pokonanych nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik23 listopada 2018

Zamek, gród, dwór, pałac, twierdza… Jak to wszystko rozróżnić?

Grzegorz Sanik13 listopada 2018

Historia i rozwój myśliwców odrzutowych na kilku grafikach

Grzegorz Sanik8 listopada 2018

Komputerowa rekonstrukcja Zamku w Pińczowie

Grzegorz Sanik4 lipca 2018

Mapa średniowiecznych szlaków handlowych

Grzegorz Sanik27 maja 2018

Tak rok po roku zmieniały się granice państw w Europie

Grzegorz Sanik10 maja 2018

Stare zdjęcia z Festung Breslau – Tak sowieci zdobywali Wrocław!

Grzegorz Sanik6 maja 2018