Technologie

Poradnik jak uzyskać efekt Tilt‐​Shift

Poradnik jak uzyskać efekt Tilt‐​Shift
Grzegorz Sanik

Krok po kroku, poradnik jak uzyskać efekt Tilt‐​Shift. Prosty tutorial dla amatorów fotografii. W poprzednim artykule zaprezentowałem efekt Tilt‐​Shift, zastosowany na zdjęciach z Dolnego Śląska. Bawiłem się wtedy kilkoma programami i efekt sam mnie zaskoczył. Zdjęcia cieszyły się dużą popularnością, padło też pytanie o przygotowanie poradnika „krok po kroku”. Zgodnie z prośbą, oto poradnik.

Jak Uzyskać Efekt Tilt‐​Shift?

Jest to prosty poradnik dla amatorów z wykorzystaniem programu Perfect Effects 9. Wybrałem go ponieważ, ma on pewną zaletę nad innymi programami, jest prosty w obsłudze i od pewnego czasu darmowy. Przypomina, że efekt Tilt‐​Shift możemy uzyskać również poprzez zastosowanie odpowiednich obiektywów. Natomiast w tym artykule pokaże, jak zastosować go na zdjęciach wykonanych z kitowym obiektywem, aparatem kompaktowym lub nawet zwykłym smartfonem.

Krok 1

Odszukajmy w naszych zbiorach, jakieś zdjęcie przestawiające z góry domy, ludzi lub samochody. Koniecznie jest to, żeby było to właśnie zdjęcie wykonane z góry, z jakiegoś punktu widokowego. Wtedy uda się uzyskać efekt makiety lub miniatury, na które patrzymy zazwyczaj z góry. Ja wybrałem takie zdjęcie z Rudaw Janowickich.

Krok 1 - Wybór zdjęcia - Tutorial jak uzyskać efekt Tilt-Shift

Krok 1 – Wybór zdjęcia – Tutorial jak uzyskać efekt Tilt‐​Shift

Krok 2

Teraz musimy zdjęcie odpowiednio wykadrować. Podczas robienia prób zauważyłem, że najlepsze efekty uzyskuje się kiedy nie ma linii horyzontu. Linia horyzontu jest dobrym punktem odniesienia, bez niej będzie nam łatwiej „oszukać” nasz mózg, co do tego czy mamy do czynienia z miniaturą, czy z realnym światem. Ja wykadrowałem je w ten sposób, że pokazałem tylko zabudowania wioski. Przyciąć zdjęcie możemy w jakimś dowolnym programie.

Krok 2 - Kadrowanie zdjęcia

Krok 2 – Kadrowanie zdjęcia

Krok 3

Pobieramy i instalujemy darmową wersję programu Perfect Effects 9. Upewnijmy się, że na pewno pobieramy wersję darmową, ponieważ nie wiem do kiedy będzie trwać promocja. Następnie otwieramy nasze zdjęcie w tym programie. Na samym początku pojawi się komunikat o wyborze parametrów zdjęcia, polecam wybrać „Edit a Copy” oraz „File Format JPEG”.

Krok 3 - Otwieramy zdjęcie w programie Perfect Effects 9

Krok 3 – Otwieramy zdjęcie w programie Perfect Effects 9

Krok 4

Dla spotęgowania efektu „sztuczności” powinniśmy zwiększyć nasycenie kolorów zdjęcia. Ponieważ już jesteśmy w programie Perfect Effects 9, wykorzystajmy któryś z filtrów. W lewym górnym rogu wybieramy zakładkę „Filters”, dalej poniżej rozwijamy listę „Sunshine” i wybieramy np. wariant „Strong”. W prawym dolnym rogu możemy dostosować intensywność działania filtra. Oczywiście, ten sam lub podobny efekt możemy stworzyć w innym programie np. Photoshopie.

Krok 4 - Zwiększamy nasycenie barw

Krok 4 – Zwiększamy nasycenie barw

Krok 5

Następnie w prawym panelu dodajemy nową pustą warstwę, po czym w lewym górnym rogu odszukujemy filtr „Tilt‐​Shift” i go włączamy.

Krok 5 - Włączanie filtra Tilt-Shift

Krok 5 – Włączanie filtra Tilt‐​Shift

Krok 6

Po włączeniu filtra, musimy go odpowiednio ustawić manewrując poziomymi liniami na zdjęciu oraz intensywnością rozmycia obrazu (panel w prawym dolnym rogu). Jeżeli w podglądzie zdjęcia uznamy uzyskany efekt za odpowiedni, zapisujemy plik.

Krok 6 - Ustawiamy efekt Tilt-Shift

Krok 6 – Ustawiamy efekt Tilt‐​Shift

Efekt Gotowy

To już wszystko, co musieliśmy zrobić. Cieszymy się uzyskanym efektem Tilt‐​Shift. Zachęcam do eksperymentowania z różnymi wariantami. Sam jestem amatorem, więc wszystkie moje zdjęcia to tylko próba i zabawa. Jeżeli macie jakieś pytania, pozostawiajcie je w komentarzach.

Gotowy efekt Tilt-Shift

Gotowy efekt Tilt‐​Shift

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Ciekawa mapa przedstawiająca rozkład zaludnienia w 3D

Grzegorz Sanik5 stycznia 2019

Fotografia mobilna – Uchwycone w obiektywie smartfona

Grzegorz Sanik6 września 2018

Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Szokująca mapa narodzin dzieci na świecie

Grzegorz Sanik28 lipca 2018

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018

Szczegółowa interaktywna mapa linii kolejowych

Grzegorz Sanik1 marca 2018

Mapy.cz – Te czeskie mapy przydadzą się również w Polsce

Grzegorz Sanik4 lutego 2018