Historia

Poruszający obraz świata, film z 1900 roku

Poruszający obraz świata, film z 1900 roku
Grzegorz Sanik

Poruszający obraz świata, którego już nie ma… Kolorowy film z 1900 roku. Niesamowity, ciekawy, zachwycający i jednocześnie smutny. Podróż w czasie do Berlina i innych europejskich miast z początku XX wieku.

Niby wydaje się to dość oczywiste, jak wyglądał świat 100 lat temu. Mamy przecież zachowane fotografie, znamy również jego obraz z filmów fabularnych. Jednak zobaczyć prawdziwy, autentyczny film z tamtego okresu, to coś innego. W dodatku kolorowy.

Obraz świata z 1900 roku

Obraz świata z 1900 roku

Wszyscy pokazani tam ludzie są tak bardzo inaczej ubrani. Zdecydowanie bardziej elegancko, stylowo, jednolicie. Dzieci i dorośli przyglądają się z ciekawością obiektywowi kamery. Urządzeniu, które dopiero wkraczało w swoją złotą epokę. Żołnierze maszerują, goście w kawiarni przeglądają menu. Część przechodniów żwawszym krokiem przemierza ulicę w pogoni za sprawami dnia codziennego. Kiedy oglądałem ten film po raz pierwszy, pierwsze co pomyślałem to: „oni jeszcze nie wiedzą…”. Oni wszyscy jeszcze nie wiedzą, że za kilkanaście lat wybuchnie jedna z największych wojen w historii ludzkości. Wojna, która pochłonie miliony istnień ludzkich, konflikt na skale wcześniej w historii nie spotykaną. Wojna, która wywrócić europejski porządek, obali monarchie, da początek nowym ideologiom, systemom politycznym i społecznym. Być może, część z pokazanych na filmie mężczyzn polegnie na froncie, a część kobiet straci swoich synów, mężów lub ojców. Oni tam wszyscy jeszcze tego nie wiedzą. Na razie z zaciekawieniem uśmiechają do nieznanego urządzenia. Żyją swoimi sprawami…

Pruscy żołnierze - Film z 1900 roku

Pruscy żołnierze – Film z 1900 roku

Na zdrowie!

Na zdrowie!

Film z 1900 roku pojawił się jakiś czas temu na YouTube, po raz pierwszy pod tytułem „Berlin 1900”. Rzeczywiście, większość ujęć pochodzi właśnie ze stolicy Niemiec, jednak część z nich była wykonana w innych europejskich miastach. Oto co udało się wychwycić.

Londyńskie czerwone autobusy

Londyńskie czerwone autobusy

Trafalgar Square w Londynie

Trafalgar Square w Londynie

Monachium Feldherrnhalle

Monachium Feldherrnhalle

Wiedeń Pałac Hofburg

Wiedeń Pałac Hofburg

Plac Mariacki i Ratusz w Monachium

Plac Mariacki i Ratusz w Monachium

  • Adam

    Piękny film, ale z pewnością nie z roku 1900. To jest czas tuż przed pierwszą wojną. Świadczy o tym umundurowanie i samochody. W roku 1900 po ulicach jeździły tramwaje i pojazdy konne, samochody to była jeszcze rzadkość.

    • Zgadzam się. Datowanie nie jest dokładne, a zabrałem je z tytułu filmu na YouTubie. Faktycznie cześć zdjęć powinna być wykonana kilkanaście lat później. Tak, jak piszesz, przed I Wojną Światową.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Echt Stonsdorfer – Ten dolnośląski likier podbił cały świat!

Grzegorz Sanik8 stycznia 2018

Skąd się wzięli Tyrolczycy pod Karkonoszami?

Grzegorz Sanik4 stycznia 2018

Stara mapa Królestwa Polskiego z 1863 roku

Grzegorz Sanik2 stycznia 2018

Tej nocy wydarzyło się coś niezwykłego na froncie zachodnim

Grzegorz Sanik24 grudnia 2017

10 niezrealizowanych budowli na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik14 grudnia 2017

4 sekrety światowych przywódców i polityków

Grzegorz Sanik30 listopada 2017

10 niezwykłych budowli Dolnego Śląska, które już nie istnieją

Grzegorz Sanik27 listopada 2017

Przedwojenna panorama Dolnego Śląska z 1937 roku

Grzegorz Sanik16 września 2017

Pierwsze najstarsze zdjęcia Wrocławia sprzed ponad 150 lat

Grzegorz Sanik6 września 2017