Wydarzenia

Premiera programu „Na tropie Złotego Pociągu”

Premiera programu „Na tropie Złotego Pociągu”
Grzegorz Sanik

Zapraszam na premierę programu pod tytułem „Na tropie Złotego Pociągu” na kanale Discovery Channel. Wciąż niewyjaśniona historia „złotego pociągu” budzi sporo emocji. Sprawą zainteresowały się media i stacje z całego świata. Tropem zaginionego składu postanowiła wyruszyć również Discovery Channel, a przewodnikiem w tej niezwykłej wyprawie będzie Łukasz Kazek, badacz tajemnic historii Dolnego Śląska.

Łukasz Kazek od wielu lat zajmuje się tajemnicami Dolnego Śląska. Pochodzi z Walimia położonego w Górach Sowich, gdzie w latach 1943–45 Niemcy budowali podziemny kompleks o kryptonimie „Riese”. To właśnie działalność Niemców z tego okresu budzi najwięcej emocji. Również nie bez znaczenia jest tutaj kwestia „złotego pociągu”, gdzie na terenie poprzecinanym licznymi podziemiami i górniczymi wyrobiskami można było coś ukryć. Program Discovery Channel zamierza zweryfikować fakty i mity, które narosły wokół sprawy zaginięcia tajemniczego składu. Twórcy programu oprócz wskazanego miejsca ukrycia „złotego pociągu”, odwiedzili także pobliski Zamek Książ. Wyruszyli również do kopalni soli Merkers w Niemczech, gdzie pod koniec wojny Naziści ukryli znaczne ilości złota.

„Wiosną 1945 roku dni III Rzeszy były policzone. Gdzieniegdzie utrzymywały się jeszcze słabnące z każdym dniem linie oporu. Jedną z nich był Breslau – dzisiejszy Wrocław, z którego wyruszyć miał w pobliskie Sudety pociąg pancerny, przewożący nową hitlerowską broń.”

Łukasz Kazek w podziemiach kopalni soli Merkers w Niemczech - "Na tropie Złotego Pociągu" - Foto: Discovery Channel / Łukasz Kazek

Łukasz Kazek w podziemiach kopalni soli Merkers w Niemczech – „Na tropie Złotego Pociągu” – Foto: Discovery Channel /​ Łukasz Kazek

„Są tacy, którzy wierzą, że tajemniczy skład był pełen kosztowności i dzieł sztuki. Pociąg zaginął i nikt nie wie, co się z nim stało. Czy został ukryty w tunelu przez Wehrmacht? A może wpadł w ręce żołnierzy Armii Czerwonej? Są również badacze, którzy twierdzą, że tajemniczy pociąg nigdy nie istniał… Kto ma rację?”

Badania na 65 km - "Na tropie Złotego Pociągu" - Foto: Discovery Channel / Łukasz Kazek

Badania na 65 km – „Na tropie Złotego Pociągu” – Foto: Discovery Channel /​ Łukasz Kazek

„Tylko Discovery Channel krok po kroku pokaże, co odkryli poszukiwacze i na czym opierają swoje zgłoszenie o znalezieniu zaginionego pociągu. Ponadto, kamery Discovery odwiedzą pobliski Zamek Książ, który być może miał zostać kolejną kwaterą Hitlera. Przekonają się jaki jest punkt widzenia na sprawę Tadeusza Słowikowskiego – mężczyzny, który już przeszło dekadę temu szukał tajemniczego składu. Przyjrzą się również wnikliwym analizom badaczy z Akademii Górniczo‐​Hutniczej z Krakowa, a nawet wyruszą do kopalni soli Merkers w Niemczech, gdzie pod koniec wojny naziści ukryli ogromne ilości złota.”

Premiera Sowiogórska w Sowiej grapie a tych co nie mogą przybyć zapraszam przed telewizory.
Discovery Channel 24 marca…

Opublikowany przez Łukasz Kazek na 10 marca 2016

 

Premiera programu „Na tropie Złotego Pociągu” odbędzie się 24 marca o godz. 22:00 na Discovery Channel. Dodatkowe informacje o emisji programu znajdują się pod tym linkiem.

Dodatkowe emisje programu:

  • 25 marca o godz. 18:00
  • 26 marca o godz. 14:00 i 1:00
  • 27 marca o godz. 8:00 i 18:00
  • 28 marca o godz. 7:00 i 20:00
Wydarzenia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Wydarzenia

Najpopularniejsze artykuły w 2018 roku

Grzegorz Sanik30 grudnia 2018

Jarmark Bożonarodzeniowy (Striezelmarkt) w Dreźnie 2018

Grzegorz Sanik19 grudnia 2018

Przystanek Dolny Śląsk nr 20 (2018 jesień)

Grzegorz Sanik2 listopada 2018

W ten weekend (5–7 października) wiele atrakcji turystycznych zwiedzisz za pół ceny!

Grzegorz Sanik4 października 2018

XX Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku w Łęczycy

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Przystanek Dolny Śląsk nr 19 (2018 lato)

Grzegorz Sanik22 lipca 2018

Przystanek Dolny Śląsk nr 18 (2018 wiosna)

Grzegorz Sanik6 kwietnia 2018

Najpopularniejsze artykuły w 2017 roku

Grzegorz Sanik31 grudnia 2017

Przystanek Dolny Śląsk nr 17 (2017 zima)

Grzegorz Sanik27 grudnia 2017