Technologie

Rewelacyjne prognozy pogody ICM

Rewelacyjne prognozy pogody ICM
Grzegorz Sanik

Już od kilku lat przy sprawdzaniu prognozy pogody korzystam głównie z danych pogodowych ICM. Te dokładne i profesjonalne prognozy dostępne są również w formie aplikacji mobilnych na smartfona. Polecam każdemu zainstalować i przetestować podane aplikacje, a także korzystać z ich wersji webowej.

Prognozy Pogody ICM

Zdecydowałem się na napisane tego artykułu, ponieważ często padały pytania o nietypowe prognozy, z których zazwyczaj korzystam. Prognozy pogody, o których mowa, przygotowywane są przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentowane są one w postaci meteogramów dostępnych w dwóch modelach: UM i COAMPS. Jaka jest różnica między tymi dwoma modelami? Na stronach Centrum czytamy:

„Najbardziej widoczną, już na pierwszy rzut oka, różnicą między modelem UM a COAMPS jest krok siatki (ten parametr jest wymieniony, gdy decydujemy który model wybieramy). Z tego powodu UM może uwzględnić wiele drobnych szczegółów, które nie zostają odwzorowane na rzadszej siatce. […] Skutkuje to lepszą prognozą rodzajów chmur, ich grubością, zasięgiem pionowym i lepszym „punktem wyjścia” do prognozy opadu.”

Przykładowy Meteogram Prognozy Pogody ICM Źródło: http://www.meteo.pl

Przykładowy Meteogram Prognozy Pogody ICM Źródło: http://www.meteo.pl

Prognozy pogody dostępne są w wersji webowej pod adresem www.meteo.pl, a także do pobrania jako aplikacja mobilna na Androida (Meteo.pl alternative lub Meteo ICM), iOS (UM Meteo lub ICM Meteo) oraz Windowsa. Aplikacje napisane są przez indywidualnych i niezależnych deweloperów, przez co mają trochę mankamentów. Uważam jednak, że jak na proste aplikacje z surowymi danymi w zupełności wystarczą.

Aplikacje Android i iOS - Prognozy Pogody ICM

Aplikacje Android i iOS – Prognozy Pogody ICM

Centrum posiada również swoją stronę webową przygotowaną pod kątem urządzeń mobilnych pod adresem m.meteo.pl. Aczkolwiek moim zdanie, w przypadku istnienia natywnych aplikacji, nie ma sensu korzystania z tej mobilnej wersji webowej.

Przewidywalność Prognozy Pogody

Jak już wspomniałem, od kilu lat używam głównie tych prognoz do sprawdzania pogody. Praktycznie porzuciłem wszystkie inne aplikacje pogodowe. Chyba bardziej od aplikacji z pięknym designem, ze słoneczkami i chmurkami, potrzebuję konkretniejszych i szczegółowych danych. W meteogramach najbardziej cenie sobie możliwość sprawdzania opadów atmosferycznych, ich przewidywany okres trwania (od której do której godziny) oraz stopień intensywności. Przydatne są również wartości przewidywanego zachmurzenia, na podstawie którego możemy oszacować jego wielkość i widoczność w terenie. Jest również zobrazowana przewidywana szybkość wiatru, co ma duże znaczenie w przypadku uprawienia niektórych sportów.

Oczywiście to wszystko są tylko prognozy, które mogą odbiegać od rzeczywistości. Jednak z mojego doświadczenia wiem, że ich sprawdzalność jest duża. Bardzo rzadko zdarzały się sytuacje, gdy na przykład był przewidywany opad atmosferyczny, a w rzeczywistości go nie było. Jeszcze raz polecam samemu przetestować.

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Ciekawa mapa przedstawiająca rozkład zaludnienia w 3D

Grzegorz Sanik5 stycznia 2019

Fotografia mobilna – Uchwycone w obiektywie smartfona

Grzegorz Sanik6 września 2018

Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Szokująca mapa narodzin dzieci na świecie

Grzegorz Sanik28 lipca 2018

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018

Szczegółowa interaktywna mapa linii kolejowych

Grzegorz Sanik1 marca 2018

Mapy.cz – Te czeskie mapy przydadzą się również w Polsce

Grzegorz Sanik4 lutego 2018