Historia

Spektakularne manewry Armii Czerwonej z 1935 roku

Spektakularne manewry Armii Czerwonej z 1935 roku
Grzegorz Sanik

Archiwalny film ze spektakularnych ćwiczeń sowieckich wojsk powietrzno‐​desantowych pod Kijowem. Niezwykłe manewry Armii Czerwonej w Kijowskim Okręgu Wojskowym. Obejrzyj desant spadochroniarzy i ciężkiego sprzętu, któremu przyglądało się wielu zagranicznych gości. Ten pokaz siły z pewnością robił piorunujące wrażenie.

Armia Czerwona Idzie na Wojnę

Zazwyczaj kiedy myślimy o Armii Czerwonej lat 30 i 40 ubiegłego wieku przed oczami mamy radzieckie czołgi. W końcu to wojska pancerne okazały się jednym z najważniejszych rodzajów uzbrojenia podczas II wojny światowej. Rozsiane pomniki‐​czołgi T‐​34 do dziś stanowią pamiątki po frontach ostatniej wielkiej wojny. Warto choćby wspomnieć, jaki obraz miało powojenne pokolenie PRLu, za sprawą serialu „Czterej pancerni i pies”.

Ponad 10 lat temu pożyczyłem dwie książki autorstwa Wiktora Suworowa. Jedną z nich był sławny „Lodołamacz”. Była to książka wyjątkowa, która wywracała do góry nogami dotychczasową wiedzę na temat II wojny światowej. I nie chodzi tutaj tylko o wiedzę serwowaną w szkole w ramach propagandy takiego, a nie innego scenariusza zdarzeń. Chodzi raczej o przyjętą ogólnoświatową narrację tamtych wydarzeń. Po dziś dzień książka ta budzi sporo emocji. Jedni uważają ją za objawioną prawdę, a drudzy uważają, że jest tylko zbiorem skrzętnie dobranych faktów pod z góry ustaloną tezę. Wiktor Suworow był zarówno chwalony, jak i krytykowany.

Dla osób, które nie czytały tej książki, w skrócie przedstawię jej tezy. Otóż Suworow twierdzi, że winę za wybuch II wojny światowej nie ponosi tylko III Rzesza, ale również Związek Radziecki. Może i nawet bardziej niż III Rzesza. Suworow uważa, że komuniści przyczynili się do sprowokowania pewnych wydarzeń m.in. w Republice Weimarskiej. Twierdzi również, że Związek Radziecki prowadził zakrojone na szeroką skalę zbrojenia. W skrócie szykował Armię Czerwoną – szkoleniowo i sprzętowo – na inwazję na Europę Zachodnią. Suworow w swojej książce poświęca dużo miejsca rozwojowi wojsk spadochronowych w latach 30. Twierdzi, iż to właśnie m.in. ten rodzaj wojsk miał się przyczynić do szybkiego podboju Europy. Bodajże w każdej większej i mniejszej miejscowości miały być wieże spadochronowe, które służyły do ćwiczeń skoków. Uważa, że skoki spadochronowe stały się niemalże dyscypliną narodową Rosjan. Wszystko oczywiście w ramach przygotowania do „wojny obronnej”. Sowieci zamierzali zalać Europę swoimi spadochroniarzami.

Desant wosjk powietrzno-desantowych Armii Czerwonej

Desant wosjk powietrzno‐​desantowych Armii Czerwonej

Manewry Armii Czerwonej w 1935 roku

Załączony przeze mnie film dobrze obrazuje przytoczone przez Suworowa twierdzenia. Jest rok 1935. Związek Radziecki przeprowadza wielkie manewry Armii Czerwonej w Kijowskim Okręgu Wojskowym. Konkretnie chodzi o niedawno utworzone oddziały powietrzno‐​desantowe. Na kijowskim lotnisku z 50 samolotów typu TB‐​1 i TB‐​3 zrzucono prawie 1200 spadochroniarzy, którzy szybko opanowali okoliczny teren. Sowieccy planiści twierdzili, że lekko uzbrojone wojska nie będą mogły bronić się długo na terenie przeciwnika. Dążono więc do opanowania miejsc, gdzie można by dostarczyć dodatkowy sprzęt. W ramach manewrów spadochroniarze opanowali lotnisko, co umożliwiło wylądowanie na nim ciężkich samolotów TB‐​3. Te z kolei przetransportowały kolejnych żołnierzy oraz dodatkowy ciężki sprzęt, który był podwieszony pod kadłubem samolotów. W tym działa, samochody pancerne i lekkie czołgi T‐​37. W kilka godzin teren opanowało około 3000 żołnierzy, którzy następnie odparli pozorowany kontratak przeciwnika.

Ciężki bombowiec TB-3 - Manewry Armii Czerwonej z 1935 roku

Ciężki bombowiec TB‐​3 – Manewry Armii Czerwonej z 1935 roku

Desant spadochroniarzy - Manewry Armii Czerwonej z 1935 roku

Desant spadochroniarzy – Manewry Armii Czerwonej z 1935 roku

Samolot TB-3 z podwieszonym lekkim czołgiem T-37

Samolot TB‐​3 z podwieszonym lekkim czołgiem T‐​37

Na tak duże manewry zostali zaproszeni również goście z zagranicy. Na archiwalnym filmie widzimy delegację francuskich wojskowych. Przybyli także oficerowie z innych krajów: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch. Manewry były swoistego rodzaju pokazem siły Związku Radzieckiego, który co by tutaj dużo nie mówić, pozostawał pariasem Europy. Manewry Armii Czerwonej i wojsk powietrzno‐​desantowych z pewnością wywarły ogromne wrażenie na zagranicznych gościach.

Delegacja francuskich wojskowych na manewrach Armii Czerwonej w 1935 roku

Delegacja francuskich wojskowych na manewrach Armii Czerwonej w 1935 roku

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Zbiór XIX‐​wiecznych starych map Europy

Grzegorz Sanik18 lutego 2019

Film przedstawiający wojny i bitwy na przestrzeni ostatnich 4500 lat

Grzegorz Sanik2 stycznia 2019

Gdy opadł kurz wojny… Kolorowy film z pokonanych nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik23 listopada 2018

Zamek, gród, dwór, pałac, twierdza… Jak to wszystko rozróżnić?

Grzegorz Sanik13 listopada 2018

Historia i rozwój myśliwców odrzutowych na kilku grafikach

Grzegorz Sanik8 listopada 2018

Komputerowa rekonstrukcja Zamku w Pińczowie

Grzegorz Sanik4 lipca 2018

Mapa średniowiecznych szlaków handlowych

Grzegorz Sanik27 maja 2018

Tak rok po roku zmieniały się granice państw w Europie

Grzegorz Sanik10 maja 2018

Stare zdjęcia z Festung Breslau – Tak sowieci zdobywali Wrocław!

Grzegorz Sanik6 maja 2018