Historia

Stara mapa Wałbrzycha z początków XX wieku

Stara mapa Wałbrzycha z początków XX wieku
Grzegorz Sanik

Stara mapa Wałbrzycha (Waldenburga) pochodząca z początków XX wieku. Zobacz Powiat Wałbrzyski na archiwalnej niemieckiej mapie przedstawiającej Wałbrzych oraz okoliczne miejscowości. Mapa Landkreises Waldenburg.

Archiwalna mapa Powiatu Wałbrzyskiego została wydana przez wydawnictwo G.W. Knorrn. Jej autorem jest Gustav Olbrich (1830–1907). Opracowanie zostało zatytułowane „Karte des Stadt – und Landkreises Waldenburg”. Landkreises Waldenburg możemy przełożyć na język polski – o ile się nie mylę – na Powiat Wałbrzyski. Mapę podesłał mi mój przyjaciel Wolfgang, oryginalnie była umieszczona na łamach Wikipedii. Tam też jej data została określona na rok 1910. Jak zresztą słusznie zauważył Wolfgang, nie może to być prawidłowe datowanie, gdyż na mapie zaznaczony jest już Weistritztalsperre, czyli zbiornik i zapora wodna w Zagórzu Śląskim. Budowa zapory została ukończona dopiero w roku 1914. Na mapie widnieje informacja, że jest to wydanie dziewiąte poprawione – neunte verbesserte Auflage. Tak więc moim zdaniem, jest to kolejne wydanie starszej mapy z początków XX wieku, które już uwzględnia wybudowanie zapory.

Stara mapa Wałbrzycha - Autor: Gustav Olbrich

Stara mapa Wałbrzycha – Autor: Gustav Olbrich

Mapa w pełnej rozdzielczości (3617×4000) dostępna jest pod tym linkiem.

Na mapie, oprócz Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego, możemy zobaczyć również pobliskie miejscowości: Świebodzice, Świdnicę, Szczawno‐​Zdrój, Walim, Głuszycę, Mieroszów, Jedlinę‐​Zdrój, Czarny Bór i inne. Mapa zawiera również informacje topograficzne na temat regionu, w tym: Pogórze Wałbrzyskie, Góry Wałbrzyskie, częściowo Góry Sowie i Kamienne. Nie jest to szczegółowa mapa topograficzna, ale można doczytać się kilku ciekawych informacji.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Zbiór XIX‐​wiecznych starych map Europy

Grzegorz Sanik18 lutego 2019

Film przedstawiający wojny i bitwy na przestrzeni ostatnich 4500 lat

Grzegorz Sanik2 stycznia 2019

Gdy opadł kurz wojny… Kolorowy film z pokonanych nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik23 listopada 2018

Zamek, gród, dwór, pałac, twierdza… Jak to wszystko rozróżnić?

Grzegorz Sanik13 listopada 2018

Historia i rozwój myśliwców odrzutowych na kilku grafikach

Grzegorz Sanik8 listopada 2018

Komputerowa rekonstrukcja Zamku w Pińczowie

Grzegorz Sanik4 lipca 2018

Mapa średniowiecznych szlaków handlowych

Grzegorz Sanik27 maja 2018

Tak rok po roku zmieniały się granice państw w Europie

Grzegorz Sanik10 maja 2018

Stare zdjęcia z Festung Breslau – Tak sowieci zdobywali Wrocław!

Grzegorz Sanik6 maja 2018