Historia

Stara mapa Wałbrzycha z początków XX wieku

Stara mapa Wałbrzycha z początków XX wieku
Grzegorz Sanik

Stara mapa Wałbrzycha (Waldenburga) pochodząca z początków XX wieku. Zobacz Powiat Wałbrzyski na archiwalnej niemieckiej mapie przedstawiającej Wałbrzych oraz okoliczne miejscowości. Mapa Landkreises Waldenburg.

Archiwalna mapa Powiatu Wałbrzyskiego została wydana przez wydawnictwo G.W. Knorrn. Jej autorem jest Gustav Olbrich (1830–1907). Opracowanie zostało zatytułowane „Karte des Stadt – und Landkreises Waldenburg”. Landkreises Waldenburg możemy przełożyć na język polski – o ile się nie mylę – na Powiat Wałbrzyski. Mapę podesłał mi mój przyjaciel Wolfgang, oryginalnie była umieszczona na łamach Wikipedii. Tam też jej data została określona na rok 1910. Jak zresztą słusznie zauważył Wolfgang, nie może to być prawidłowe datowanie, gdyż na mapie zaznaczony jest już Weistritztalsperre, czyli zbiornik i zapora wodna w Zagórzu Śląskim. Budowa zapory została ukończona dopiero w roku 1914. Na mapie widnieje informacja, że jest to wydanie dziewiąte poprawione – neunte verbesserte Auflage. Tak więc moim zdaniem, jest to kolejne wydanie starszej mapy z początków XX wieku, które już uwzględnia wybudowanie zapory.

Stara mapa Wałbrzycha - Autor: Gustav Olbrich

Stara mapa Wałbrzycha – Autor: Gustav Olbrich

Mapa w pełnej rozdzielczości (3617×4000) dostępna jest pod tym linkiem.

Na mapie, oprócz Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego, możemy zobaczyć również pobliskie miejscowości: Świebodzice, Świdnicę, Szczawno-​Zdrój, Walim, Głuszycę, Mieroszów, Jedlinę-​Zdrój, Czarny Bór i inne. Mapa zawiera również informacje topograficzne na temat regionu, w tym: Pogórze Wałbrzyskie, Góry Wałbrzyskie, częściowo Góry Sowie i Kamienne. Nie jest to szczegółowa mapa topograficzna, ale można doczytać się kilku ciekawych informacji.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Echt Stonsdorfer – Ten dolnośląski likier podbił cały świat!

Grzegorz Sanik8 stycznia 2018

Skąd się wzięli Tyrolczycy pod Karkonoszami?

Grzegorz Sanik4 stycznia 2018

Stara mapa Królestwa Polskiego z 1863 roku

Grzegorz Sanik2 stycznia 2018

Tej nocy wydarzyło się coś niezwykłego na froncie zachodnim

Grzegorz Sanik24 grudnia 2017

10 niezrealizowanych budowli na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik14 grudnia 2017

4 sekrety światowych przywódców i polityków

Grzegorz Sanik30 listopada 2017

10 niezwykłych budowli Dolnego Śląska, które już nie istnieją

Grzegorz Sanik27 listopada 2017

Przedwojenna panorama Dolnego Śląska z 1937 roku

Grzegorz Sanik16 września 2017

Pierwsze najstarsze zdjęcia Wrocławia sprzed ponad 150 lat

Grzegorz Sanik6 września 2017