Historia

Szczegółowa stara mapa świata z 1635 roku

Szczegółowa stara mapa świata z 1635 roku
Grzegorz Sanik

Stara mapa świata i kontynentów pochodząca z roku 1635. Niezwykła ciekawostka kartograficzna z archiwów historii. Zobacz szczegółową mapę świata z XVII wieku, autorstwa holenderskiego kartografa Willema Blaeu’a.

Mapa Świata z XVII wieku

Ta niezwykła stara mapa świata została sporządzona do atlasu znanego holenderskiego kartografa Willema Blaeu’a. W swojej karierze wydał on wiele ciekawych pozycji. Opisywana mapa nosi tytuł Nova Totius Terrarum orbis Geographica ac Hydrographica Tabula. Kserokopia pochodzi ze zbiorów Narodowej Biblioteki Norwegii. Na początku XVII wieku jesteśmy już po epoce wielkich odkryć geograficznych. Wiedza ówczesnych ludzi na temat wyglądu świata znacznie się poszerzyła, co zresztą widać na takich archiwalnych mapach, jak ta. Mapa jest bardzo szczegółowa i możemy rozczytać nazwy wielu miejscowości.

Stara mapa świata z 1635 roku - Autor: Willem Blaeu

Stara mapa świata z 1635 roku – Autor: Willem Blaeu

Mapa w pełnej rozdzielczości (4500×3508) dostępna jest pod tym linkiem.

Kilka Słów o Mapie

Należy zwrócić uwagę, że kolorowe linie przedstawiające granice pomiędzy państwami i koloniami, mogły zostać naniesione dużo później. Pisałem o tym już wcześniej, w kontekście innej mapy tego samego autora, gdzie istnieje kilka wersji tej mapy, ale z różnie oznaczonymi granicami. Na tej prezentowanej starej mapie świata, inaczej niż w przypadku mapy Europy, Polska i Litwa zaznaczone są oryginalnymi granicami, jako jedno państwo. Uważam, że szczególnie ciekawie prezentują się obie Ameryki, zwłaszcza Północna z zaznaczonymi koloniami. Widzimy obraz Ameryki, tak bardzo innych od tego, który utrwalił się współcześnie.

Na stronach Biblioteki Kongresu USA (Library of Congress) znalazłem również tą samą mapę, ale w wersji czarno‐​białej. Można ją zobaczyć pod tym linkiem. Tutaj ciekawostka, Biblioteka Kongresu określa datę mapy na rok 1606. Być może to pierwsza data wydania mapy. Mapa Willema Blaeu’a była jedną z najpopularniejszych map w XVII wieku, istnieje więc pewnie jej sporo wersji i kopii.

Na mapie znalazły się również dodatkowe grafiki. Tym razem nie były to panoramy miast, jak w przypadku europejskich map, ale 7 cudów starożytnego świata.

Jeden z cudów starożytnego świata - Kolos z Rodos

Jeden z cudów starożytnego świata – Kolos z Rodos

Willem Blaeu jest autorem wielu innych ciekawych map. Jedną z nich opisywałem już wcześniej. To stara mapa Europy z roku 1644. Można ją zobaczyć w tym artykule.

Zobacz także: Niezwykła portugalska mapa świata z 1502 roku

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Film przedstawiający wojny i bitwy na przestrzeni ostatnich 4500 lat

Grzegorz Sanik2 stycznia 2019

Gdy opadł kurz wojny… Kolorowy film z pokonanych nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik23 listopada 2018

Zamek, gród, dwór, pałac, twierdza… Jak to wszystko rozróżnić?

Grzegorz Sanik13 listopada 2018

Historia i rozwój myśliwców odrzutowych na kilku grafikach

Grzegorz Sanik8 listopada 2018

Komputerowa rekonstrukcja Zamku w Pińczowie

Grzegorz Sanik4 lipca 2018

Mapa średniowiecznych szlaków handlowych

Grzegorz Sanik27 maja 2018

Tak rok po roku zmieniały się granice państw w Europie

Grzegorz Sanik10 maja 2018

Stare zdjęcia z Festung Breslau – Tak sowieci zdobywali Wrocław!

Grzegorz Sanik6 maja 2018

Wycieczka po Nowym Jorku – Stary film z 1911 roku w jakości HD!

Grzegorz Sanik22 kwietnia 2018