Technologie

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?
Grzegorz Sanik

Czy zastanawialiście się kiedyś, z jak daleka widać np. Śnieżkę? Okazuje się, że najwyższy szczyt Sudetów jest widoczny nie tylko z terenów położonych wokół Karkonoszy, ale i nawet z tak odległych miejsc jak Praga czy okolice Leszna. Dzięki tej specjalnej stronie można sprawdzić z jak daleka widoczne są najważniejsze szczyty górskie.

Z jak daleka widać Śnieżkę?

Strona HeyWhatsThat.com oferuje możliwość sprawdzenia z jak daleka i z jakich miejsc można dostrzec poszczególne górskie szczyty. Specjalny algorytmy strony oblicza i wskazuje obszary z jakich jesteśmy w stanie dostrzec interesującą nas górę. Strona uwzględnia krzywiznę Ziemi i wysokości innych szczytów oraz wzniesień otaczających wskazane miejsce, które to znowu mogłyby zasłonić jego widok. Następnie wyniki obliczeń nanoszone są na mapę Google Maps.

Spróbujmy więc sprawdzić z jak daleka widoczna jest Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy, całych Sudetów i Republiki Czeskiej. W wyniku obliczeń strony uzyskałem mapę, którą zamieszczam poniżej. Na czerwono zaznaczone są obszary, z których możemy zobaczyć Śnieżkę. Jak widać, najbliższe tereny wokół Karkonoszy wcale nie są najlepszym miejscem do obserwacji, gdyż w wielu miejscach Śnieżka zasłonięta jest przez inne góry. Końce niebieskich linii wskazują miejsca, z których Śnieżka widziana jest już tylko na skraju horyzontu. Okazuje się, że królową Karkonoszy możemy dostrzec z tak odległych miejsc jak Praga czy okolice Leszna. Co zresztą potwierdzają liczne zdjęcia Śnieżki z dalekich obserwacji, zamieszczone na portalu dalekieobserwacje.eu. Najdalsze miejsce z jakiego możemy zobaczyć Śnieżkę to Fichtelberg, szczyt znajdujący się w niemieckiej części Rudaw. Dystans 200 km! Udało się już wykonać zdjęcie Fichtelberga ze Śnieżki. A czy na odwrót, Śnieżki z Fichtelberga? Tego akurat nie wiem. 🙂

Śnieżkę można dostrzec z odległości nawet 200 km! - Źródło: heywhatsthat.com

Śnieżkę można dostrzec z odległości nawet 200 km! – Źródło: heywhatsthat.com

Mapa dostępna jest również w wersji interaktywnej.

Jak daleko widoczne są inne szczyty?

Okazuje się, że duża wysokość szczytu wcale nie determinuje jego dobrej widoczności z innych terenów. W przypadku Rysów, najwyższego szczytu Polski, możliwości widoków są skromne. Wygenerowaną mapę zamieszczam poniżej.

Skąd można zobaczyć Rysy - Źródło: heywhatsthat.com

Skąd można zobaczyć Rysy – Źródło: heywhatsthat.com

Link do mapy interaktywnej.

Serwis HeyWhatsThat.com w swojej bazie posiada opracowanych wiele innych miejsc. W jego zasobach znajdują się nie tylko szczyty górskie, ale i również wysokie budowle, miejscowości itp. Zachęcam do przeglądania jego bazy.

Serwis HeyWhatsThat.com umożliwia sprawdzenie widoczności wielu innych miejsc

Serwis HeyWhatsThat.com umożliwia sprawdzenie widoczności wielu innych miejsc

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Fotografia mobilna – Rok zdjęć wykonywanych iPhonem 6s

Grzegorz Sanik11 lipca 2017

Porównanie zdjęć lotniczych Gdańska z ostatnich lat

Grzegorz Sanik5 maja 2017

Niezwykły projekt kościoła dla nowego osiedla we Wrocławiu

Grzegorz Sanik13 kwietnia 2017

Mapa ze stacjami radiowymi z całego świata

Grzegorz Sanik11 kwietnia 2017

Interaktywna mapa zabytków w Polsce

Grzegorz Sanik8 lutego 2017

Mapa nazwisk – Sprawdź, jak popularne jest Twoje nazwisko

Grzegorz Sanik27 stycznia 2017

Monitoruj jakość powietrza za pomocą aplikacji mobilnej

Grzegorz Sanik7 stycznia 2017

Nękają Cię natrętni telemarketerzy? Oto kilka porad

Grzegorz Sanik15 grudnia 2016

Timelapse zdjęć satelitarnych – Tak zmieniała się Ziemia

Grzegorz Sanik2 grudnia 2016