Technologie

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?
Grzegorz Sanik

Czy zastanawialiście się kiedyś, z jak daleka widać np. Śnieżkę? Okazuje się, że najwyższy szczyt Sudetów jest widoczny nie tylko z terenów położonych wokół Karkonoszy, ale i nawet z tak odległych miejsc jak Praga czy okolice Leszna. Dzięki tej specjalnej stronie można sprawdzić z jak daleka widoczne są najważniejsze szczyty górskie.

Z jak daleka widać Śnieżkę?

Strona HeyWhatsThat.com oferuje możliwość sprawdzenia z jak daleka i z jakich miejsc można dostrzec poszczególne górskie szczyty. Specjalny algorytmy strony oblicza i wskazuje obszary z jakich jesteśmy w stanie dostrzec interesującą nas górę. Strona uwzględnia krzywiznę Ziemi i wysokości innych szczytów oraz wzniesień otaczających wskazane miejsce, które to znowu mogłyby zasłonić jego widok. Następnie wyniki obliczeń nanoszone są na mapę Google Maps.

Spróbujmy więc sprawdzić z jak daleka widoczna jest Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy, całych Sudetów i Republiki Czeskiej. W wyniku obliczeń strony uzyskałem mapę, którą zamieszczam poniżej. Na czerwono zaznaczone są obszary, z których możemy zobaczyć Śnieżkę. Jak widać, najbliższe tereny wokół Karkonoszy wcale nie są najlepszym miejscem do obserwacji, gdyż w wielu miejscach Śnieżka zasłonięta jest przez inne góry. Końce niebieskich linii wskazują miejsca, z których Śnieżka widziana jest już tylko na skraju horyzontu. Okazuje się, że królową Karkonoszy możemy dostrzec z tak odległych miejsc jak Praga czy okolice Leszna. Co zresztą potwierdzają liczne zdjęcia Śnieżki z dalekich obserwacji, zamieszczone na portalu dalekieobserwacje.eu. Najdalsze miejsce z jakiego możemy zobaczyć Śnieżkę to Fichtelberg, szczyt znajdujący się w niemieckiej części Rudaw. Dystans 200 km! Udało się już wykonać zdjęcie Fichtelberga ze Śnieżki. A czy na odwrót, Śnieżki z Fichtelberga? Tego akurat nie wiem. 🙂

Śnieżkę można dostrzec z odległości nawet 200 km! - Źródło: heywhatsthat.com

Śnieżkę można dostrzec z odległości nawet 200 km! – Źródło: heywhatsthat.com

Mapa dostępna jest również w wersji interaktywnej.

Jak daleko widoczne są inne szczyty?

Okazuje się, że duża wysokość szczytu wcale nie determinuje jego dobrej widoczności z innych terenów. W przypadku Rysów, najwyższego szczytu Polski, możliwości widoków są skromne. Wygenerowaną mapę zamieszczam poniżej.

Skąd można zobaczyć Rysy - Źródło: heywhatsthat.com

Skąd można zobaczyć Rysy – Źródło: heywhatsthat.com

Link do mapy interaktywnej.

Serwis HeyWhatsThat.com w swojej bazie posiada opracowanych wiele innych miejsc. W jego zasobach znajdują się nie tylko szczyty górskie, ale i również wysokie budowle, miejscowości itp. Zachęcam do przeglądania jego bazy.

Serwis HeyWhatsThat.com umożliwia sprawdzenie widoczności wielu innych miejsc

Serwis HeyWhatsThat.com umożliwia sprawdzenie widoczności wielu innych miejsc

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018

Szczegółowa interaktywna mapa linii kolejowych

Grzegorz Sanik1 marca 2018

Mapy.cz – Te czeskie mapy przydadzą się również w Polsce

Grzegorz Sanik4 lutego 2018

Ta mapa pokazuje, gdzie na nartach jeździ się na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik30 stycznia 2018

Mapa zalesienia terenu Europy i Polski

Grzegorz Sanik12 stycznia 2018

Z aparatem przez góry – Fotografia Roberta Karczmarczyka

Grzegorz Sanik9 grudnia 2017

Bez tej aplikacji nie ruszam w teren – Mapa Turystyczna

Grzegorz Sanik26 października 2017