Filmy

Zamek Grodno, twierdza białej damy i Łowcy Przygód

Zamek Grodno, twierdza białej damy i Łowcy Przygód
Grzegorz Sanik

Zagórze Śląskie, twierdza białej damy. To tytuł najnowszego filmu Łowców Przygód TV. Tym razem Marcin i Asia odwiedzili Zamek Grodno położony między bajkowymi wzgórzami Zagórza Śląskiego. Oto, co udało się nakręcić.

Łowcy Przygód to kanał na YouTube, który serdecznie polecam każdemu miłośnikowi zabytków i historii Dolnego Śląska. Tym razem Łowcy odwiedzili Zamek Grodno położony w Zagórzu Śląskim. Jest mi niezmiernie miło, że również mogłem przyczynić się do powstania tego filmu.

Krótka Historia Zamku Grodno

Historia Zamku Grodno jest niezwykle zawiła i jednocześnie owiana tajemnicą, ponieważ jedyne zamkowe archiwum spłonęło w pożarze pobliskiego pałacu w Dziećmorowicach, dokąd zostało przeniesione. W początkowym okresie zamek był gotycką średniowieczną budowlą obronną, wzniesioną za panowania Piastów Śląskich: Bolka I Surowego, Bernarda Świdnickiego i Bolka II Małego. W tamtym czasie jego głównym zadaniem była ochrona szlaków handlowych. Pod koniec XVI wieku zamek zostaje przebudowany na renesansową rezydencję, za sprawą działalności Macieja z Łagowa. Późniejsze lata nie są już dla warowni tak łaskawe. W 1686 roku wybucha pożar od uderzenia pioruna w zamkową wieże, a kolejni właściciele w następnych latach już o budowlę tak nie dbają. Zamek popada w ruinę, a pod koniec XVIII wieku jest już kompletnie opuszczony.

Ruiny Zamku Grodno w XIX wieku - Źródło: dolny-slask.org.pl

Ruiny Zamku Grodno w XIX wieku – Źródło: dolny-slask.org.pl

Na początku XIX wieku niewiele brakowało, aby zamek został kompletnie rozebrany. Miejscowi chłopi wpadli na szatański pomysł, aby wykupić ruiny warowni i pozyskać z nich kamień do swoich własnych gospodarstwa. Tak się jednak nie stało za sprawą interwencji prof. Johanna Büschinga. Ruiny udało się uratować oraz poczynić pierwsze prace konserwatorskie, dzięki czemu w połowie XIX wieku zamek został udostępniony dla turystów. Ostatnią rodziną, która posiadała Zamek Grodno przed wojną byli von Zedlitzowie. Po wojnie zamek przeszedł pod opiekę PTTK, a od 2009 roku zarządzany jest przez Gminę Walim.

Zamek Grodno

Zamek Grodno

Mapa Zamku Grodno

Filmy
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Filmy

Czym miały być Osówka, Włodarz, Książ? – Raport Schmelchera cz. 2

Grzegorz Sanik26 stycznia 2019

Alpejska twierdza III Rzeszy i Riese – Raport Schmelchera cz. 1

Grzegorz Sanik15 stycznia 2019

Oto najlepsze filmy przygotowane na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Grzegorz Sanik11 listopada 2018

Autostrada Sudecka – Zagadka Gór Bystrzyckich

Grzegorz Sanik23 sierpnia 2018

Show Me Poland – Krótki film ukazujący piękno Polski

Grzegorz Sanik18 maja 2018

Film Totenburg – Ostatnia świątynia nazistów

Grzegorz Sanik27 marca 2018

Dom Mohaupta – To tu opracowano podziemia Riese cz. 2

Grzegorz Sanik10 lutego 2018

Dom Mohaupta – Utajnione biuro konstrukcyjne Riese cz. 1

Grzegorz Sanik28 stycznia 2018

Rytm Gór – Odkryj piękno polskich gór

Grzegorz Sanik23 listopada 2017