Technologie

Zbiory cyfrowe – Gdzie szukać starych zdjęć i map?

Zbiory cyfrowe – Gdzie szukać starych zdjęć i map?
Grzegorz Sanik

Spis cyfrowych bibliotek i ciekawych stron w Internecie, gdzie można szukać starych fotografii oraz archiwalnych map. Lista stron www z archiwalnymi zbiorami. Sprawdź, gdzie szukać starych zdjęć i map Polski.

Gdzie Szukać Starych Zdjęć i Map?

Zapraszam do skorzystania z mojej listy ciekawych stron www i bibliotek cyfrowych, gdzie można odnaleźć wiele archiwalnych materiałów. Poniższą listę przygotowałem na podstawie swoich własnych doświadczeń. Często korzystam z podanych stron do poszukiwania informacji, które później przydają mi się w prowadzeniu bloga.

Niżej wymieniona lista nie jest zamknięta. Jeżeli natrafię na kolejne archiwalne zbiory warte odwiedzenia, z pewnością je dodam. Dla zainteresowanych polecam więc, od czasu do czasu, wrócić do artykułu i sprawdzić czy pojawiły się nowe pozycje. Jeżeli znacie jeszcze jakieś inne zdigitalizowane zbiory, proszę o pozostawienie informacji w komentarzach. Napiszcie gdzie jeszcze warto szukać starych zdjęć i map.

Gdzie szukać starych zdjęć i map?

Gdzie szukać starych zdjęć i map?

Zbiory Starych Zdjęć – Strony Polskie

 1. Narodowe Archiwum Cyfrowewww.nac.gov.pl
  Państwowa instytucja udostępniająca zdigitalizowane zbiory fotografii i nagrań. Przedwojenne zbiory zdjęć ograniczone są głównie do ziem II Rzeczypospolitej.
 2. Wratislaviae Amici – dolny-slask.org.pl
  Niezwykle bogate i bardzo wartościowe zbiory gromadzone wysiłkiem członków i sympatyków stowarzyszenia Wratislaviae Amici. Strona, znana także jako Hydral, prezentuje głównie archiwalne zdjęcia z Dolnego Śląska, ale także współczesne.
 3. Fotopolska – fotopolska.eu
  To kolejny pozarządowy portal gromadzący w swoich zbiorach stare zdjęcia i fotografie, również te współczesne. Obszarem swojego działania obejmuje całą Polskę, a także Kresy Wschodnie.
 4. Polona – polona.pl
  Portal udostepnia zdigitalizowane zbiory Biblioteki Narodowej. Dużo archiwalnych rycin, map, zdjęć, gazet etc.
 5. Fototeka 1944 – www.1944.pl
  Galeria archiwalnych zdjęć z Powstania Warszawskiego. Gromadzona i udostępniona przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
 6. Śląska Biblioteka Cyfrowa – www.sbc.org.pl
  Masa starych zdjęć, rycin, publikacji i map, głównie obszarowo związanych ze Śląskiem. W swoich zbiorach posiada już blisko 300 tys. cyfrowych obiektów.
 7. Szukaj w archiwach – szukajwarchiwach.pl
  Kolejny serwis Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oprócz zbiorów z NAC serwis gromadzi i przeszukuje również zbiory pochodzące z całej sieci Archiwów Państwowych. Żeby przeszukiwać same fotografie należy przejść do „wyszukiwania zaawansowanego” i tam zaznaczyć odpowiednie opcje.

Zbiory Starych Zdjęć – Strony Zagraniczne

 1. Biblioteka Kongresu – www.loc.gov
  Zdigitalizowane zbiory archiwalnych zdjęć i pocztówek Biblioteki Kongresu USA (Library of Congress). Można znaleźć wiele ciekawostek z Polski, zwłaszcza z ziem należących dawniej do Cesarstwa Niemieckiego.
 2. Austriacka Biblioteka Narodowa – akon.onb.ac.at
  Austriacka biblioteka (Österreichische Nationalbibliothek) udostępnia bogate zbiory starych pocztówek wraz z ich geolokalizacją. Pocztówki naniesione są na mapę. W zbiorach znajdziemy również wiele pocztówek z Polski. Można także pobrać aplikację mobilną na smartfona, która pokazuje przypisane skany pocztówek do miejsc na mapie: App Store, Google Play.
 3. Nowojorska Biblioteka Publicznawww.nypl.org
  W nowojorskiej bibliotece udostępnione są zdigitalizowane zbiory starych zdjęć, rycin i grafik, pochodzących z różnych rejonów świata, także z Polski.
 4. Das Bundesarchiv – www.bild.bundesarchiv.de
  Niemieckie archiwum Bundesarchiv posiada w swoich zbiorach zdigitalizowane biblioteki archiwalnych bardzo ciekawych zdjęć. W tym dużo związanych z historią III Rzeszy. Niestety, żeby mieć dostęp do dobrej jakości zdjęć trzeba być zarejestrowanym.
 5. Instytut Herdera – www.herder-institut.de
  Instytut prowadzi badania nad historią Europy Środkowo‐​Wschodniej. Na łamach swojej strony udostępnia archiwalne zdjęcia, dokumenty i mapy. Niestety, są one pokryte dużym znakiem wodnym i w dość małej rozdzielczości. Mimo wszystko polecam przeszukać zbiory instytutu.
 6. Bildarchiv Ostpreußen – www.bildarchiv-ostpreussen.de
  Archiwum zdjęć Prus Wschodnich. Zdigitalizowane zbiory starych zdjęć osadzone na mapach Prus Wschodnich, również tych archiwalnych. Strona dostępna w polskim języku.
 7. Bildarchiv Foto Marburg – www.fotomarburg.de
  Zbiory zdjęć i grafik zdigitalizowane przy Uniwersytecie Filipa w Marburgu. Z tego, co się rozeznałem, wcześniej archiwum posiadało bogatsze zbiory zdjęć z Polski, dziś jest już ich mniej z jakichś przyczyn. Mimo wszystko strona warta odnotowania. Miejscowości należy wyszukiwać po nazwach niemieckich.
 8. Uniwersytet Techniczny w Berlinie – architekturmuseum.ub.tu-berlin.de
  Zbiory muzeum architektury berlińskiego Uniwersytetu Technicznego. Wiele archiwalnych planów, szkiców i grafik budowli.
 9. Deutsche Fotothek – www.deutschefotothek.de
  Niemiecka, drezdeńska biblioteka zdjęć. Deutsche Fotothek w swoich zbiorach przechowuje ponad 1,8 mln zdjęć, grafik i rysunków. Wśród zbiorów znajdziemy także mapy, plany architektonicze, szkice budowli i wiele innych archiwaliów. Serwis należy do Saksońskiej Biblioteki Uniwersytetu w Dreźnie, ze względu na bliskość terytorialną można znaleźć dużo materiałów ze Śląska.

Zbiory Starych Map

 1. Archiwum Map Zachodniej Polski – mapy.amzp.pl
  Bogaty zbiór archiwalnych map topograficznych Śląska, Wielkopolski i Pomorza. Mapy w skali 1:25000 (Messtischblatt) pochodzą z dwudziestolecia międzywojennego, podzielone są na sektory, w których może być kilka wersji map z różnych lat. Niezwykle pomocne archiwum.
 2. Archiwum Map Pomorza Gdańskiego – mapy.eksploracja.pl
  Kolejne archiwum map, tym razem gromadzące różnego rodzaju mapy z Pomorza Gdańskiego oraz sąsiednich regionów.
 3. Archiwum Map WIG – polski.mapywig.org
  Zbiór archiwalnych map Wojskowego Instytutu Geograficznego. Mapy były opracowywane przez WIG w latach 1919–1949. Zbiory obejmują cześciowo obszary Kresów Wschodnich, zgodnie z przedwojenną granicą II Rzeczpospolitej.
 4. Old Maps Online – www.oldmapsonline.org
  Międzynarodowy projekt mający na celu gromadzenie archiwalnych map pochodzących z różnych regionów świata i okresów w historii. Na interaktywnej mapie należy zaznaczyć interesujący nas fragment, a z boku pojawią się nam dostępne stare mapy. Można również skorzystać z wyszukiwarki. Serwis posiada również swoje aplikacje na smartfona: App Store, Google Play.
 5. Stare Mapy Messtischblatt na Google Mapswersja webowa lub plik do Google Earth.
  Mapy topograficzne Messtischblatt w skali 1:25000 możemy również eksplorować naniesione na interaktywne mapy Google Maps. Nałożenie starych map na nowe mapy i zdjęcia satelitarne może przynieść bardzo ciekawe rezultaty. Możemy skorzystać z wersji webowej, albo pobrać plik .kml i załadować go do programu Google Earth. Jeżeli ktoś nie ma programu Google Earth, można go pobrać bezpłatnie tutaj.
 6. Stare Plany Miast na Google Maps – stareplanymiast.pl
  Stare plany wybranych polskich miast nałożone na współczesne mapy Google Maps. Mapy w wersji webowej zawierają suwak do regulacji ich przezroczystości, dzięki temu można porównać stare plany z nowymi mapami.
 7. Gusher Galicia – maps.geshergalicia.org
  Historyczne mapy Galicji prowincji Cesarstwa Austro‐​Węgierskiego. Bogaty zbiór różnych map, częściowo obejmujących tereny Polski i południowo‐​wschodniej Ukrainy.
 8. Biblioteka Uniwersytecka Teksasu – www.lib.utexas.edu
  Seria różnego typu map, w tym dużo brytyjskich i amerykańskich map wojskowych NATO. Opracowywanych w różnych okresach. Wojskowe mapy obejmujące obszar Polski są uszeregowane tutaj.
 9. Landkartenarchivwww.landkartenarchiv.de
  Zbiory niemieckich (i nie tylko) map pochodzących z różnych okresów od 1820 roku. Europa Środkowa i cały świat. Na swoich stronach chwalą się, że posiadają ponad 18 tys. map.
 10. Mapy Sztabowe Wojska Polskiego – www.3fun.pl/mapa
  Zbiór wojskowych map topograficznych w skali 1:50000, wydanych i opracowanych przez Sztab Generalny Wojska Polskiego w latach 80. Mapy pokrywają obszar prawie całej Polski.
Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Interaktywna mapa polskich i czeskich Karkonoszy

Grzegorz Sanik19 marca 2019

12 przydatnych narzędzi dla blogerów

Grzegorz Sanik26 lutego 2019

Ciekawa mapa przedstawiająca rozkład zaludnienia w 3D

Grzegorz Sanik5 stycznia 2019

Fotografia mobilna – Uchwycone w obiektywie smartfona

Grzegorz Sanik6 września 2018

Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Szokująca mapa narodzin dzieci na świecie

Grzegorz Sanik28 lipca 2018

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018