Technologie

Zbiory cyfrowe – Gdzie szukać starych zdjęć i map?

Zbiory cyfrowe – Gdzie szukać starych zdjęć i map?
Grzegorz Sanik

Spis cyfrowych bibliotek i ciekawych stron w Internecie, gdzie można szukać starych fotografii oraz archiwalnych map. Lista stron www z archiwalnymi zbiorami. Sprawdź, gdzie szukać starych zdjęć i map Polski.

Gdzie Szukać Starych Zdjęć i Map?

Zapraszam do skorzystania z mojej listy ciekawych stron www i bibliotek cyfrowych, gdzie można odnaleźć wiele archiwalnych materiałów. Poniższą listę przygotowałem na podstawie swoich własnych doświadczeń. Często korzystam z podanych stron do poszukiwania informacji, które później przydają mi się w prowadzeniu bloga.

Niżej wymieniona lista nie jest zamknięta. Jeżeli natrafię na kolejne archiwalne zbiory warte odwiedzenia, z pewnością je dodam. Dla zainteresowanych polecam więc, od czasu do czasu, wrócić do artykułu i sprawdzić czy pojawiły się nowe pozycje. Jeżeli znacie jeszcze jakieś inne zdigitalizowane zbiory, proszę o pozostawienie informacji w komentarzach. Napiszcie gdzie jeszcze warto szukać starych zdjęć i map.

Gdzie szukać starych zdjęć i map?

Gdzie szukać starych zdjęć i map?

Zbiory Starych Zdjęć – Strony Polskie

 1. Narodowe Archiwum Cyfrowewww.nac.gov.pl
  Państwowa instytucja udostępniająca zdigitalizowane zbiory fotografii i nagrań. Przedwojenne zbiory zdjęć ograniczone są głównie do ziem II Rzeczypospolitej.
 2. Wratislaviae Amici – dolny-slask.org.pl
  Niezwykle bogate i bardzo wartościowe zbiory gromadzone wysiłkiem członków i sympatyków stowarzyszenia Wratislaviae Amici. Strona, znana także jako Hydral, prezentuje głównie archiwalne zdjęcia z Dolnego Śląska, ale także współczesne.
 3. Fotopolska – fotopolska.eu
  To kolejny pozarządowy portal gromadzący w swoich zbiorach stare zdjęcia i fotografie, również te współczesne. Obszarem swojego działania obejmuje całą Polskę, a także Kresy Wschodnie.
 4. Polona – polona.pl
  Portal udostepnia zdigitalizowane zbiory Biblioteki Narodowej. Dużo archiwalnych rycin, map, zdjęć, gazet etc.
 5. Fototeka 1944 – www.1944.pl
  Galeria archiwalnych zdjęć z Powstania Warszawskiego. Gromadzona i udostępniona przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
 6. Śląska Biblioteka Cyfrowa – www.sbc.org.pl
  Masa starych zdjęć, rycin, publikacji i map, głównie obszarowo związanych ze Śląskiem. W swoich zbiorach posiada już blisko 300 tys. cyfrowych obiektów.
 7. Szukaj w archiwach – szukajwarchiwach.pl
  Kolejny serwis Narodowego Archiwum Cyfrowego. Oprócz zbiorów z NAC serwis gromadzi i przeszukuje również zbiory pochodzące z całej sieci Archiwów Państwowych. Żeby przeszukiwać same fotografie należy przejść do „wyszukiwania zaawansowanego” i tam zaznaczyć odpowiednie opcje.

Zbiory Starych Zdjęć – Strony Zagraniczne

 1. Biblioteka Kongresu – www.loc.gov
  Zdigitalizowane zbiory archiwalnych zdjęć i pocztówek Biblioteki Kongresu USA (Library of Congress). Można znaleźć wiele ciekawostek z Polski, zwłaszcza z ziem należących dawniej do Cesarstwa Niemieckiego.
 2. Austriacka Biblioteka Narodowa – akon.onb.ac.at
  Austriacka biblioteka (Österreichische Nationalbibliothek) udostępnia bogate zbiory starych pocztówek wraz z ich geolokalizacją. Pocztówki naniesione są na mapę. W zbiorach znajdziemy również wiele pocztówek z Polski. Można także pobrać aplikację mobilną na smartfona, która pokazuje przypisane skany pocztówek do miejsc na mapie: App Store, Google Play.
 3. Nowojorska Biblioteka Publicznawww.nypl.org
  W nowojorskiej bibliotece udostępnione są zdigitalizowane zbiory starych zdjęć, rycin i grafik, pochodzących z różnych rejonów świata, także z Polski.
 4. Das Bundesarchiv – www.bild.bundesarchiv.de
  Niemieckie archiwum Bundesarchiv posiada w swoich zbiorach zdigitalizowane biblioteki archiwalnych bardzo ciekawych zdjęć. W tym dużo związanych z historią III Rzeszy. Niestety, żeby mieć dostęp do dobrej jakości zdjęć trzeba być zarejestrowanym.
 5. Instytut Herdera – www.herder-institut.de
  Instytut prowadzi badania nad historią Europy Środkowo-​Wschodniej. Na łamach swojej strony udostępnia archiwalne zdjęcia, dokumenty i mapy. Niestety, są one pokryte dużym znakiem wodnym i w dość małej rozdzielczości. Mimo wszystko polecam przeszukać zbiory instytutu.
 6. Bildarchiv Ostpreußen – www.bildarchiv-ostpreussen.de
  Archiwum zdjęć Prus Wschodnich. Zdigitalizowane zbiory starych zdjęć osadzone na mapach Prus Wschodnich, również tych archiwalnych. Strona dostępna w polskim języku.
 7. Bildarchiv Foto Marburg – www.fotomarburg.de
  Zbiory zdjęć i grafik zdigitalizowane przy Uniwersytecie Filipa w Marburgu. Z tego, co się rozeznałem, wcześniej archiwum posiadało bogatsze zbiory zdjęć z Polski, dziś jest już ich mniej z jakichś przyczyn. Mimo wszystko strona warta odnotowania. Miejscowości należy wyszukiwać po nazwach niemieckich.
 8. Uniwersytet Techniczny w Berlinie – architekturmuseum.ub.tu-berlin.de
  Zbiory muzeum architektury berlińskiego Uniwersytetu Technicznego. Wiele archiwalnych planów, szkiców i grafik budowli.
 9. Deutsche Fotothek – www.deutschefotothek.de
  Niemiecka, drezdeńska biblioteka zdjęć. Deutsche Fotothek w swoich zbiorach przechowuje ponad 1,8 mln zdjęć, grafik i rysunków. Wśród zbiorów znajdziemy także mapy, plany architektonicze, szkice budowli i wiele innych archiwaliów. Serwis należy do Saksońskiej Biblioteki Uniwersytetu w Dreźnie, ze względu na bliskość terytorialną można znaleźć dużo materiałów ze Śląska.

Zbiory Starych Map

 1. Archiwum Map Zachodniej Polski – mapy.amzp.pl
  Bogaty zbiór archiwalnych map topograficznych Śląska, Wielkopolski i Pomorza. Mapy w skali 1:25000 (Messtischblatt) pochodzą z dwudziestolecia międzywojennego, podzielone są na sektory, w których może być kilka wersji map z różnych lat. Niezwykle pomocne archiwum.
 2. Archiwum Map Pomorza Gdańskiego – mapy.eksploracja.pl
  Kolejne archiwum map, tym razem gromadzące różnego rodzaju mapy z Pomorza Gdańskiego oraz sąsiednich regionów.
 3. Archiwum Map WIG – polski.mapywig.org
  Zbiór archiwalnych map Wojskowego Instytutu Geograficznego. Mapy były opracowywane przez WIG w latach 1919–1949. Zbiory obejmują cześciowo obszary Kresów Wschodnich, zgodnie z przedwojenną granicą II Rzeczpospolitej.
 4. Old Maps Online – www.oldmapsonline.org
  Międzynarodowy projekt mający na celu gromadzenie archiwalnych map pochodzących z różnych regionów świata i okresów w historii. Na interaktywnej mapie należy zaznaczyć interesujący nas fragment, a z boku pojawią się nam dostępne stare mapy. Można również skorzystać z wyszukiwarki. Serwis posiada również swoje aplikacje na smartfona: App Store, Google Play.
 5. Stare Mapy Messtischblatt na Google Mapswersja webowa lub plik do Google Earth.
  Mapy topograficzne Messtischblatt w skali 1:25000 możemy również eksplorować naniesione na interaktywne mapy Google Maps. Nałożenie starych map na nowe mapy i zdjęcia satelitarne może przynieść bardzo ciekawe rezultaty. Możemy skorzystać z wersji webowej, albo pobrać plik .kml i załadować go do programu Google Earth. Jeżeli ktoś nie ma programu Google Earth, można go pobrać bezpłatnie tutaj.
 6. Stare Plany Miast na Google Maps – stareplanymiast.pl
  Stare plany wybranych polskich miast nałożone na współczesne mapy Google Maps. Mapy w wersji webowej zawierają suwak do regulacji ich przezroczystości, dzięki temu można porównać stare plany z nowymi mapami.
 7. Gusher Galicia – maps.geshergalicia.org
  Historyczne mapy Galicji prowincji Cesarstwa Austro-​Węgierskiego. Bogaty zbiór różnych map, częściowo obejmujących tereny Polski i południowo-​wschodniej Ukrainy.
 8. Biblioteka Uniwersytecka Teksasu – www.lib.utexas.edu
  Seria różnego typu map, w tym dużo brytyjskich i amerykańskich map wojskowych NATO. Opracowywanych w różnych okresach. Wojskowe mapy obejmujące obszar Polski są uszeregowane tutaj.
 9. Landkartenarchivwww.landkartenarchiv.de
  Zbiory niemieckich (i nie tylko) map pochodzących z różnych okresów od 1820 roku. Europa Środkowa i cały świat. Na swoich stronach chwalą się, że posiadają ponad 18 tys. map.
 10. Mapy Sztabowe Wojska Polskiego – www.3fun.pl/mapa
  Zbiór wojskowych map topograficznych w skali 1:50000, wydanych i opracowanych przez Sztab Generalny Wojska Polskiego w latach 80. Mapy pokrywają obszar prawie całej Polski.
Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018

Szczegółowa interaktywna mapa linii kolejowych

Grzegorz Sanik1 marca 2018

Mapy.cz – Te czeskie mapy przydadzą się również w Polsce

Grzegorz Sanik4 lutego 2018

Ta mapa pokazuje, gdzie na nartach jeździ się na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik30 stycznia 2018

Mapa zalesienia terenu Europy i Polski

Grzegorz Sanik12 stycznia 2018

Z aparatem przez góry – Fotografia Roberta Karczmarczyka

Grzegorz Sanik9 grudnia 2017

Bez tej aplikacji nie ruszam w teren – Mapa Turystyczna

Grzegorz Sanik26 października 2017