Technologie

Zdjęcie Śnieżki z odległości 53 kilometrów

Zdjęcie Śnieżki z odległości 53 kilometrów
Grzegorz Sanik

Zdjęcie Śnieżki, które wykonałem z wieży widokowej na Wielkiej Sowie w Górach Sowich. To około 53 km odległości. Była bardzo dobra widoczność i przejrzystość powietrza.

W ostatnią niedzielę była bardzo dobra pogoda, więc postanowiłem wybrać się na krótką wycieczkę w Góry Sowie. Celem był szczyt Wielkiej Sowy, na którym znajduje się wieża widokowa. Była rewelacyjna przejrzystość powietrza, więc dało się dostrzec zaśnieżone Karkonosze z charakterystyczną Śnieżką.

Zdjęcie Śnieżki z odległości 53 km

Zdjęcie Śnieżki z odległości 53 km

Na mapie poniżej zaznaczona w linii prostej odległość między dwoma obiektami. Dystans około 53 km.

A oto, jak wyglądało zdjęcie przed obróbką i powiększeniem. Najbliżej nas widzimy fragment Gór Sowich, dalej mniej więcej po środku Góry Kamienne z ich centralną cześcią Górami Suchymi. Na samym końcu ośnieżone Karkonosze z charakterystyczną Śnieżką. Zdjęcie wykonane lustrzanką Sony Alpha 58 z kitowym obiektywem. Program do obróbki pliku RAW DxO Optics Pro 8, a później Perfect Effects 9.

W oddali widać zaśnieżone Karkonosze i Śnieżkę

W oddali widać zaśnieżone Karkonosze i Śnieżkę

W takim momentach, nie trudno zrozumieć pochodzenie nazwy szczytu odróżniającego się od wszytskich pozostałych. W związku z tym, że jest położony średnio o 500–600 m wyżej niż pozostałe szczyty jest często dalej ośnieżony, kiedy na pozostałych górach śnieg już stopniał. Potęguje to jeszcze fakt, że Śnieżka jest gołoborzem, nie porośniętym lasem i kosodrzewiną. Więc nic nie zasłania zalegającego na zboczach śniegu. Jak już wspomniałem zdjęcie zostało zrobione z górnego tarasu na wieży widokowej.

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

  • nostradamus

    „W związku z tym, że jest położony średnio o 500–600 m wyżej niż pozostałe szczyty jest często dalej ośnieżony, kiedy na pozostałych górach śnieg już stopniał.”

    Akurat to jest wierutną bzdurą. Śnieżka jest pokryta gołoborzem z hornfelsu, który jest bardzo ciepłą skałą, co sprawia, że śnieg topnieje na jej zboczach stosunkowo szybko. Widać to wiosną, gdy reszta grzbietu Karkonoszy jest jeszcze biała, a Śnieżka już jest „goła”. Nawet na niższym Wielkim Szyszaku śnieg utrzymuje się dłużej, bo tam jest gołoborze granitowe, dłużej trzymające śnieg. Jeśli wiązać nazwę Śnieżki ze śniegiem, to nie tyle z dłużej utrzymującym się tu śniegiem, a szybciej pojawiającym się, bowiem Śnieżka leży wyżej o piętro klimatyczne w stosunku do pozostałej części Karkonoszy i faktycznie jako pierwsza uzyskuje „śnieżną pierzynkę”.

    • Witam. Nie pisałem tylko o szczytach w Karkonoszach, tylko o szczytach w ogóle. Z oddali widzimy wiele pasm górskich, nie tylko Karkonosze. Wtedy Śnieżka jest zawsze jeszcze ośnieżona, a pozostałe szczyty już nie. Natomiast jeżeli mówimy o samym obrębie Karkonoszy, to faktycznie zgadzam się, że tak się dzieje. Pozdrawiam.

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Mapa zalesienia terenu Europy i Polski

Grzegorz Sanik12 stycznia 2018

Z aparatem przez góry – Fotografia Roberta Karczmarczyka

Grzegorz Sanik9 grudnia 2017

Bez tej aplikacji nie ruszam w teren – Mapa Turystyczna

Grzegorz Sanik26 października 2017

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?

Grzegorz Sanik26 lipca 2017

Fotografia mobilna – Rok zdjęć wykonywanych iPhonem 6s

Grzegorz Sanik11 lipca 2017

Porównanie zdjęć lotniczych Gdańska z ostatnich lat

Grzegorz Sanik5 maja 2017

Niezwykły projekt kościoła dla nowego osiedla we Wrocławiu

Grzegorz Sanik13 kwietnia 2017

Mapa ze stacjami radiowymi z całego świata

Grzegorz Sanik11 kwietnia 2017

Interaktywna mapa zabytków w Polsce

Grzegorz Sanik8 lutego 2017