Technologie

Zdjęcie Śnieżki z odległości 53 kilometrów

Zdjęcie Śnieżki z odległości 53 kilometrów
Grzegorz Sanik

Zdjęcie Śnieżki, które wykonałem z wieży widokowej na Wielkiej Sowie w Górach Sowich. To około 53 km odległości. Była bardzo dobra widoczność i przejrzystość powietrza.

W ostatnią niedzielę była bardzo dobra pogoda, więc postanowiłem wybrać się na krótką wycieczkę w Góry Sowie. Celem był szczyt Wielkiej Sowy, na którym znajduje się wieża widokowa. Była rewelacyjna przejrzystość powietrza, więc dało się dostrzec zaśnieżone Karkonosze z charakterystyczną Śnieżką.

Zdjęcie Śnieżki z odległości 53 km

Zdjęcie Śnieżki z odległości 53 km

Na mapie poniżej zaznaczona w linii prostej odległość między dwoma obiektami. Dystans około 53 km.

A oto, jak wyglądało zdjęcie przed obróbką i powiększeniem. Najbliżej nas widzimy fragment Gór Sowich, dalej mniej więcej po środku Góry Kamienne z ich centralną cześcią Górami Suchymi. Na samym końcu ośnieżone Karkonosze z charakterystyczną Śnieżką. Zdjęcie wykonane lustrzanką Sony Alpha 58 z kitowym obiektywem. Program do obróbki pliku RAW DxO Optics Pro 8, a później Perfect Effects 9.

W oddali widać zaśnieżone Karkonosze i Śnieżkę

W oddali widać zaśnieżone Karkonosze i Śnieżkę

W takim momentach, nie trudno zrozumieć pochodzenie nazwy szczytu odróżniającego się od wszytskich pozostałych. W związku z tym, że jest położony średnio o 500–600 m wyżej niż pozostałe szczyty jest często dalej ośnieżony, kiedy na pozostałych górach śnieg już stopniał. Potęguje to jeszcze fakt, że Śnieżka jest gołoborzem, nie porośniętym lasem i kosodrzewiną. Więc nic nie zasłania zalegającego na zboczach śniegu. Jak już wspomniałem zdjęcie zostało zrobione z górnego tarasu na wieży widokowej.

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

  • nostradamus

    „W związku z tym, że jest położony średnio o 500–600 m wyżej niż pozostałe szczyty jest często dalej ośnieżony, kiedy na pozostałych górach śnieg już stopniał.”

    Akurat to jest wierutną bzdurą. Śnieżka jest pokryta gołoborzem z hornfelsu, który jest bardzo ciepłą skałą, co sprawia, że śnieg topnieje na jej zboczach stosunkowo szybko. Widać to wiosną, gdy reszta grzbietu Karkonoszy jest jeszcze biała, a Śnieżka już jest „goła”. Nawet na niższym Wielkim Szyszaku śnieg utrzymuje się dłużej, bo tam jest gołoborze granitowe, dłużej trzymające śnieg. Jeśli wiązać nazwę Śnieżki ze śniegiem, to nie tyle z dłużej utrzymującym się tu śniegiem, a szybciej pojawiającym się, bowiem Śnieżka leży wyżej o piętro klimatyczne w stosunku do pozostałej części Karkonoszy i faktycznie jako pierwsza uzyskuje „śnieżną pierzynkę”.

    • Witam. Nie pisałem tylko o szczytach w Karkonoszach, tylko o szczytach w ogóle. Z oddali widzimy wiele pasm górskich, nie tylko Karkonosze. Wtedy Śnieżka jest zawsze jeszcze ośnieżona, a pozostałe szczyty już nie. Natomiast jeżeli mówimy o samym obrębie Karkonoszy, to faktycznie zgadzam się, że tak się dzieje. Pozdrawiam.

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?

Grzegorz Sanik26 lipca 2017

Fotografia mobilna – Rok zdjęć wykonywanych iPhonem 6s

Grzegorz Sanik11 lipca 2017

Porównanie zdjęć lotniczych Gdańska z ostatnich lat

Grzegorz Sanik5 maja 2017

Niezwykły projekt kościoła dla nowego osiedla we Wrocławiu

Grzegorz Sanik13 kwietnia 2017

Mapa ze stacjami radiowymi z całego świata

Grzegorz Sanik11 kwietnia 2017

Interaktywna mapa zabytków w Polsce

Grzegorz Sanik8 lutego 2017

Mapa nazwisk – Sprawdź, jak popularne jest Twoje nazwisko

Grzegorz Sanik27 stycznia 2017

Monitoruj jakość powietrza za pomocą aplikacji mobilnej

Grzegorz Sanik7 stycznia 2017

Nękają Cię natrętni telemarketerzy? Oto kilka porad

Grzegorz Sanik15 grudnia 2016