Turystyka

Podziemia Dolnego Śląska

Podziemia Dolnego Śląska
Grzegorz Sanik

Podziemny Dolny Śląsk to niezwykłą podróż do miejsc mrocznych, tajemniczych i zagadkowych. Sztolni, kopalni i podziemnych kompleksów, które powstawały na przełomie rożnych okresów. Większość obiektów pokazanych na mapie jest udostępnionych do zwiedzania. Zapraszam do oglądania.

Podziemia Dolnego Śląska na Mapie

Zacznę może od krótkiej historii tak nierozerwalnej z tematem mojego opracowania. Dolny Śląsk ze swoimi sztolniami, kopalniami i tunelami naprawdę zasługuje na miano „podziemnego”. Niezwykle skomplikowana historia, ogromny zasób wydobywanych różnych surowców sprawił, że dziś mamy do dyspozycji dużo atrakcji. W zestawieniu mamy kopalnie uranu, węgla kamiennego oraz złota. Niezwykle tajemnicze podziemia z okresu II Wojny Światowej. Podziemia miejskie z okresu XIII – XVII wieku, a także zaskakujące twory natury jak np. Jaskinia Niedźwiedzia. Górotwory, które oglądamy wewnątrz zwiedzając sztolnie z pozoru zamarłe w ruchu, pokazują nam obraz sprzed setek milionów lat.

Kopalnie i Sztolnie

W naszym zestawianiu mamy kopalnie węgla kamiennego w Nowej Rudzie. Z tej kopalni wyjechał ostatni wagonik węgla kamiennego na Dolnym Śląsku. Kończąc tym samym kilkusetletnią historię wydobycia tego surowca w regionie. Ciekawostką i unikatem na skalę światową są sztolnie, w których wydobywano złoża uranu. Wydobycie tego surowca odbywało się tuż po wojnie do lat 60. Głównym odbiorcą rudy był Związek Radziecki, który pilnie potrzebował surowca do produkcji broni atomowej. Nie zabrakło także, w naszym zestawieniu kopalni najcenniejszego kruszcu – złota.

Podziemia Dolnego Śląska

Podziemia Dolnego Śląska

Podziemia Miast i Fortyfikacji

Podziemne fortyfikacje to głównie dwie pruskie twierdze w Srebrnej Górze i Kłodzku. Udostępnione podziemia są częścią trasy jaką pokonują turyści zwiedzający twierdze. Dodatkowo w Kłodzku, w bliskiej odległości od fortyfikacji, znajduje się multimedialna Podziemna Trasa Turystyczna. Trasę zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami Starego Miasta w celach gospodarczych i militarnych.

Podziemia Dolnego Śląska

Podziemia Dolnego Śląska

II Wojna Światowa

Okres ostatniej Wojny Światowej to oczywiście sławny i zagadkowy Kompleks Riese wydrążony w zboczach Gór Sowich. Podziemia Dolnego Śląska związane z wojną to nie tylko Riese. To także Muzeum Techniki Militarnej Mölke otwarte w sieroniu 2013 roku w Ludwikowicach Kłodzkich, w którym zwiedzamy fragment odkrytych korytarzy. A także Projekt Arado w Kamiennej Górze, który szczególnie polecam ze względu na formę zwiedzania.

Podziemia Dolnego Śląska

Podziemia Dolnego Śląska

Twory Natury

Podziemia Dolnego Śląska to także twory natury. Niewątpliwie najsławniejszym z nich jest Jaskinia Niedźwiedzia. W mojej ocenie miejsce trochę przereklamowane i bardzo drogie (parking, bilet, opłata za zdjęcia itp). Trochę to zniechęca do oglądania tak wspaniałego miejsca. Należy jednak podkreślić, że jaskinia ma jedna dużą zaletę. Jest przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.

Jaskinia Niedźwiedzia Autor: Ciacho5 Źrodło: http://commons.wikimedia.org/

Jaskinia Niedźwiedzia Autor: Ciacho5 Źrodło: http://commons.wikimedia.org/

Podziemia Dolnego Śląska to zestawienie bardzo bogate i różnorodne. Zarówno po względem tematyki, historii, a także umiejscowienia. Polecam rozłożenie zwiedzania na kilka weekendów, po kilka obiektów w ciągu dnia. Miejsc jest sporo, więc mamy zapewnioną ciekawa rozrywkę. Zwłaszcza w szare pochmurne dni, kiedy aura na powierzchni jest niesprzyjająca.

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Prowadzę tego bloga oraz portal o ciekawych miejscach i atrakcjach Elomaps.com. Przygotowuję także filmy dokumentalne na YouTube.

Więcej w kategorii Turystyka

Zapomniany opuszczony radziecki schron pod Wałbrzychem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2017

Szlak Zamków Piastowskich – Śladami Piastów Śląskich

Grzegorz Sanik20 maja 2017

Urlop nad morzem? Ta wiedza może uratować Ci życie!

Grzegorz Sanik7 maja 2017

Zwiedzanie podziemi Mittelwerk i obozu KZ Mittelbau-Dora

Grzegorz Sanik28 kwietnia 2017

Podziemia Jeleniej Góry – Schron pod Wzgórzem Kościuszki

Grzegorz Sanik20 kwietnia 2017

Mapa Wież Bismarcka w Polsce

Grzegorz Sanik13 lutego 2017

Średniowieczne wieże mieszkalno-obronne na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik21 stycznia 2017

Szpital Widmo – Opuszczony radziecki szpital w Legnicy

Grzegorz Sanik3 listopada 2016

Opuszczone tunele kolejowe na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik30 października 2016