Technologie

14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą
Grzegorz Sanik

Aplikacje mobilne na smartfona, które przydadzą się podczas turystycznych zagranicznych podróży. Lista aplikacji przydatnych w turystyce na Androida, iOSa, a także Windowsa. Zobacz, co warto zainstalować na swoim telefonie przed wyjazdem.

Lista Aplikacji Przydatnych w Turystyce za Granicą

Kilka słów tytułem wstępu. Przeglądając różnego rodzaju aplikacje mobilne z zakresu turystyki, często widziałem aplikacje służące do rezerwacji noclegów i przelotów samolotem. W moim zestawieniu postanowiłem kompletnie pominąć ten typ aplikacji. Uważam, że jak ktoś już jedzie na urlop, to w większości takie podstawowe rzeczy (nocleg, przejazd, przelot) ma zarezerowane i ustalone. Skupiłem się głównie na tych aplikacja, które mogą okazać się przydatne już w trakcie podróży. Jednym z głównych kryteriów oceny była możliwość działania aplikacji w trybie offline, gdyż mobilny Internet za granicą może być bardzo kosztowny. Kolejność nie ma znaczenia.

Wyszukiwarki Atrakcji i Miejsc

1. City Maps 2Go

Aplikacja City Maps 2Go to przewodnik po wybranych miastach i regionach. Na początku po zainstalowaniu aplikacji wybieramy kategorie obiektów, które nas interesują. Aplikacja umożliwia pobranie map wraz z punktami POI dla poszczególnych miejsc. Dostępne są różne miasta i regiony na całym świecie. W każdym zestawie pobieramy listę różnego tupu informacji, atrakcji i punktów przydatnych w podróży. City Maps 2Go nie bazuje na Google Maps, tylko na OpenStreetMap, więc oferuje możliwość nawigowania po mapach również kiedy nie mamy mobilnego Internetu. To bardzo przydatne rozwiązanie.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Tryb offline razem z mapami.
– Bogata baza miast i regionów.

WADY:
– Wersja darmowa zawiera uciążliwe reklamy.
– Brak zdjeć satelitarnych w trybie online.

City Maps 2Go - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

City Maps 2Go – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

2. TripAdvisor

Kolejna z aplikacji przydatnych w turystyce za granicą to TripAdvisor. Aplikacja popularnego serwisu o tej samej nazwie. Pozwala wyszukiwać dwie kategorie miejsc przydatnych w podróżach: atrakcje i restauracje. Aplikacja posiada możliwość pobrania informacji turystycznych o konkretnych miejscach np. Wiedniu i korzystania z nich offline. Niestety tylko po zalogowaniu. Na szczęście rejestracja konta jest prosta i odbywa się w pełni w aplikacji. Tryb offline posiada swoje wady, nie działa przy nim mapa z punktami POI.

Linki do pobrania: AndroidiPhone i Windows.

ZALETY:
– Opinie i recenzje użytkowników.
– Sporo obiektów poza granicami Polski.
– Dostępna na wszystkie trzy główne systemy operacyjne.

WADY:
– Głównie tylko komercyjne atrakcje turystyczne.
– Nie działa mapa w trybie offline.

TripAdvisor - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

TripAdvisor – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

3. Lonely Planet

Aplikacja w formie mobilnego przewodnika od popularnego wydawnictwa turystycznego Lonely Planet. Aplikacja dysponuje kilkudziesięcioma przewodnikami po różnych miastach na świecie. Głównie tymi cieszącymi się dużą popularnością turystyczną. W momencie kiedy piszę ten artykuł, aplikacja udostępnia przewodniki dla 37 miast. Każdy przewodnik składa się z mapy oraz bazy punktów POI dotyczących atrakcji wartych zobaczenia, gastronomi, noclegów, sklepów, barów i miejsc związanych z kulturą. Niestety w aplikacji nie działał mi tryb offline dla map, choć twórcy Lonely Planet deklarują jego istnienie również dla nawigacji po mapie.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Prosta i intuicyjna w obsłudze.
– Przewodniki z miejscami dla kilkudziesięciu miast na świecie.

WADY:
– Niedziałający (kiepski) tryb offline.
– Brak zdjęć satelitarnych w trybie online.

Lonely Planet - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

Lonely Planet – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

4. TouristEye

TouristEye to kalifornijski startup należący do Lonely Planet. Największą zaletą tej aplikacji jest jej działanie w trybie offline razem z mapami. Serwis oferuje różnego rodzaju informacje turystyczne dla konkretnych lokalizacji. Atrakcje turystyczne, gastronomia, ciekawe miejsce itp. Zakładając konto możemy tworzyć i dodawać własne wycieczki. Po założeniu konta wszystkie informacje synchronizują się z wersją webową serwisu i na odwrót. Tak więc możemy zaplanować wycieczkę na komputerze, a korzystać z informacji w terenie na smartfonie. Niestety TouristEye jest aplikacją strasznie nieintuicyjną, przez co korzystanie z nie jest trochę irytujące. Sądząc po ocenach, wielu jednak przypadła do gustu.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Tryb offline razem z mapami.
– Synchronizacja z wersją webową serwisu.
– Możliwość tworzenia własnych wycieczek.

WADY:
– Bardzo mało intuicyjny interfejs.
– Brak zdjęć satelitarnych w trybie online.

TouristEye - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

TouristEye – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

5. Triposo

Kolejna ciekawa aplikacja mobilna na smartfony z przewodnikami po miastach i regionach świata. Zwiera wiele przydatnych informacji o miejscach takich jak: atrakcje turystyczne, bary, restauracje, sklepy, hotele, miejsca związane z życiem nocnym itp. Szczególnie spodobało mi się to, że przewodniki oprócz klasycznych punktów POI posiadają także przygotowane trasy z oznaczonymi po drodze atrakcjami i miejscami. Triposo nanosi wszystkie swoje miejsca na mapy OpenStreetMap. Posiada w pełni funkcyjny tryb offline, również wspierający działanie map. Należy tylko zawczasu wgrać odpowiednie miasto lub region. Z tego, co zauważyłem, aplikacja posiada sporą ilość przygotowanych i gotowych do pobrania przewodników.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Dostępne wersje na tablety.
– Duża ilość przewodników, różne miejsca z różnych stron świata.
– Przygotowane trasy.
– Dobry tryb offline razem z mapami.

WADY:
– Brak zdjęć satelitarnych w trybie online.

Triposo - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

Triposo – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

6. Tripomatic

Tripomatic to aplikacja mobilna, a także cały serwis działający w wersji webowej, który pozwala zaplanować naszą podróż „dzień po dniu”. Na bazie przygotowanych i dostępnych atrakcji turystycznych tworzymy nasze wycieczki dodając miejsca, jakie chcemy odwiedzić w konkretnym dniu. Tripomatic na bazie wprowadzonych przez nas informacji przelicza czasy potrzebne na zwiedzanie każdej atrakcji i pokazuje trasy przejść między poszczególnymi punktami na mapie. Po utworzeniu konta możemy nasze wycieczki synchronizować między wersją webową, a aplikacją mobilną. Przyznam szczerze, że pomysł jest całkiem dobry. Jednak odstrasza mnie trochę mało intuicyjny interfejs, a także wiele opcji ukrytych w wersji premium za horrendalnie wysokie pieniądze, jak na aplikację mobilną.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Ciekawy pomysł i realizacja.
– Synchronizacja z wersją webową serwisu.
– Możliwość tworzenia własnych tras i wycieczek.

WADY:
– Dodatkowe opcje są płatne i to za duże sumy (np. 95 zł).
– Mało intuicyjny interfejs.

Tripomatic - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

Tripomatic – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

Mapy Turystyczne

7. Google Maps

Aplikacja Google Maps to prawdziwy „must have” w turystyce i nie tylko. Polecam ją przy prawie każdym zestawieniu przydatnych aplikacji. Jak każda aplikacja ma swoje plusy i minusy. W przypadku podroży zagranicznych jej największym mankamentem jest dość kiepski tryb offline, ale podobno ma się to zmienić na lepsze. Uważajcie kiedy używacie aplikacji Google Maps przy wykorzystaniu roamingu, może on sporo kosztować. Google Maps posiada świetne zdjęcia satelitarne oraz dość dobrą bazę punktów POI w dużych miastach, a te zazwyczaj są głównymi celami zagranicznych wycieczek.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Bardzo dobre zdjęcia satelitarne.
– Tryb Google Street View.
– Baza przydatnych miejsc: atrakcje turystyczne, obiekty użyteczności publicznej, sklepy itp.

WADY:
– Kiepski tryb offline.

Google Maps - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

Google Maps – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

8. Maps.me

Wielokrotnie pisałem już na temat aplikacji Maps.me. Przypomnę tylko, że bazuje ona na mapach projektu OpenStreetMap. W Polsce sprawuje się bardzo dobrze w terenie, tam gdzie nie ma zasięgu i konieczne jest korzystanie z map pobranych na urządzeniu. Właśnie z tego powodu polecam Maps.me również za granicą. Tym bardziej jeżeli zamierzamy zwiedzać tereny poza miastem, gdyż mogą one już nie być objęte trybami offline w innych aplikacjach. Warto ściągnąć sobie na smartfona cały kraj do którego się wybieramy. Aplikacja posiada bogatą bazę punktów POI, ale w mieście mogą okazać się one mocno dysfunkcyjne, gdyż są pozbawione zdjęć, opisów i innych przydatnych informacji. Maps.me posiada mocnego konkurenta o nazwie OsmAnd, ale ze względu na prostotę obsługi Maps.me i dostępność poza Androidem, polecam właśnie ją.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Bogata baza POI niekomercyjnych obiektów.
– Praca w trybie offline.
– Prosta w obsłudze.

WADY:
– Brak zdjęć satelitarnych w trybie online.
– Punkty POI są bez opisów i zdjęć.

Maps.me - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

Maps.me – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

Przydatne Narzędzia

9. Tłumacz Google

Bardzo przydatna aplikacja, która pomoże nam w tłumaczeniu różnego rodzaju obcojęzycznych słów, a nawet całych zdań. Pomocna za granicą, kiedy chcemy przetłumaczyć jakąś informację. Do aplikacji mobilnej możemy wprowadzać słowa ręcznie za pomocą wirtualnej klawiatury, pisząc palcem albo głosowo. A jeżeli to jest zbyt czasochłonne, Tłumacz Google umożliwia szybkie wykonanie zdjęcia np. obcojęzycznej tablicy informacyjnej i jej automatyczne przetłumaczenie. Aplikacja posiada też tryb offline w postaci możliwych do pobrania pakietów językowych.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Duża ilość dostępnych tłumaczeń (90 języków).
– Tłumaczenie tekstu z aparatu (26 języków).
– Tryb offline w postaci pakietów językowych.

WADY:
– W zasadzie to nie ma.

Tłumacz Google - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

Tłumacz Google – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

10. Pogoda Yahoo

Schludna, minimalistyczna i piękna aplikacja od amerykańskiego giganta internetowego Yahoo. Osobiście jakoś nie jestem przekonany do korzystania z tego typu aplikacji w Polsce, gdyż mamy świetne o wiele lepsze prognozy ICM. Jednakże z powodu tego, iż nie są one wszędzie dostępne za granicą, trzeba posiłkować się jakimś zamiennikiem. Yahoo Weather może być tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem. Aplikacja wspiera wiele miast na świecie, dla tych najważniejszych prognozy pogody powinny być rzetelne.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Minimalistyczny i schludny wygląd.
– Ciekawie prezentowane dane pogodowe.

WADY:
– W zasadzie to nie ma.

Pogoda Yahoo - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

Pogoda Yahoo – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

11. PackPoint

Ciekawa turystyczna aplikacja mobilna, która pomoże nam w pakowaniu się na wyjazd. Zarówno ten turystyczny, jak i ten służbowy. W aplikacji PackPoint wybieramy naszą płeć, cel podróży, jej rodzaj, ilość zaplanowanych dni etc. Następnie wybieramy z dostępnych opcji czynności, jakie zamierzamy wykonywać podczas wyjazdu np. bieganie, pływanie, robie zdjęć itp. Na tej podstawie aplikacja przygotowuje nam listę niezbędnych rzeczy do zabrania, które to odhaczamy sobie podczas pakowania.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Ciekawy pomysł i realizacja.
– Prosta i intuicyjna w obsłudze.

WADY:
– Brak wersji w języku polskim.

PackPoint - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

PackPoint – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

12. iPolak

Aplikacja mobilna przygotowana przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zawiera adresy i dane kontaktowe polskich placówek dyplomatycznych za granicą. MSZ za pomocą aplikacji przekazuje ważne informacje na temat bezpieczeństwa w danym regionie. Przesyła komunikaty o możliwych zagrożeniach, a także informacje o lokalnych obyczajach, kulturze, sposobach podróżowania itp. Zajmuje niedużo pamięci, więc warto ją mieć zainstalowaną na telefonie.

Linki do pobrania: AndroidiPhone i Windows.

ZALETY:
– Praca w trybie offline.
– Dostępna na wszystkie trzy główne systemy operacyjne.

WADY:
– W zasadzie to nie ma.

iPolak - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

iPolak – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

13. XE Currency

Aplikacja pomagająca szybko i sprawnie przeliczać obcą walutę to prawdziwy „must have” podczas zagranicznych podróży. Nie tylko, jako pomoc przy wymianie złotówek w kantorze, kiedy to chcemy sprawdzić, czy transakcja jest korzystana. Robiąc zakupy podczas zagranicznych wycieczek, często porównuję lokalną cenę produktu z jego odpowiednikiem w Polsce. W tym wszystkim pomoże nam aplikacja mobilna XE Currency. Działa ona również kiedy nie mamy dostępu do mobilnego Internetu, ponieważ zachowuje ostatnio zapamiętane i pobrane kursy walut.

Linki do pobrania: AndroidiPhone i Windows.

ZALETY:
– Rozbudowane opcje przeliczania walut.
– Praca w trybie offline.
– Dostępna na wszystkie trzy główne systemy operacyjne.

WADY:
– Uciążliwe reklamy w darmowej wersji.

XE Currency - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

XE Currency – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

14. CouchSurfing

Założeniem portalu CouchSurfing jest pomoc w odnajdywaniu noclegu podczas wycieczek. Serwis zrzesza osoby, które oferują innym możliwość przenocowania na przysłowiowej kanapie. To jego główna funkcja, ale CouchSurfing może nam pomóc jeszcze w innych sytuacjach. Wiele z osób tworzących społeczność serwisu oferuje swoją pomoc podczas zwiedzania swojego miasta. Możemy więc mieć własny nocleg w hotelu, a w aplikacji poszukać osób, które mogłyby nas oprowadzić po swoim mieście. Doskonały sposób na nawiązywanie kontaktów i poznawanie obyczajów nowych miejsc.

Linki do pobrania: Android i iPhone.

ZALETY:
– Dostęp do pomocnej społeczności z całego świata.

WADY:
– Trzeba mieć założone w serwisie konto.

CouchSurfing - 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

CouchSurfing – 14 aplikacji przydatnych w turystyce za granicą

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Ciekawa mapa przedstawiająca rozkład zaludnienia w 3D

Grzegorz Sanik5 stycznia 2019

Fotografia mobilna – Uchwycone w obiektywie smartfona

Grzegorz Sanik6 września 2018

Ta mapa pokaże, gdzie było terytorium Polski setki milionów lat temu

Grzegorz Sanik14 sierpnia 2018

Szokująca mapa narodzin dzieci na świecie

Grzegorz Sanik28 lipca 2018

Tajemnicza budowla w środku lasu – Ktoś buduje zamek w Puszczy Noteckiej?

Grzegorz Sanik7 lipca 2018

Mapa zanieczyszczenia światłem

Grzegorz Sanik25 czerwca 2018

Interaktywna mapa statków śledzonych w czasie rzeczywistym

Grzegorz Sanik13 czerwca 2018

Szczegółowa interaktywna mapa linii kolejowych

Grzegorz Sanik1 marca 2018

Mapy.cz – Te czeskie mapy przydadzą się również w Polsce

Grzegorz Sanik4 lutego 2018