Historia

Historyczne pierwsze zdjęcie z kosmosu

Historyczne pierwsze zdjęcie z kosmosu
Grzegorz Sanik

Tak oto wygląda historyczne pierwsze zdjęcie z kosmosu, wykonane podczas lotu suborbitalnego z wysokości około 105 km. Zdjęcie zostało zrobione przez Amerykanów w roku 1946, za pomocą jednej z przechwyconych niemieckich nazistowskich rakiet V‐​2.

Pierwsze Zdjęcie z Kosmosu

Fotografia została wykonana na wysokości około 105 km (65 mil) przez zamontowany na rakiecie aparat fotograficzny 35 mm. Był to lot oznaczony numerem 13. Amerykańscy naukowcy testowali wówczas możliwości niemieckich konstrukcji, które zostały przechwycone i przywiezione do Stanów Zjednoczonych. Rakieta została wystrzelona w niebo 26 października 1946 roku w stanie Nowy Meksyk. Ponieważ pierwotnie V‐​2 była zaprojektowana zupełnie do innych celów, największym problemem było przetrwanie przez aparat fotograficzny upadku na ziemię. Rakieta bowiem po osiągnięciu maksymalnej wysokości zaczynała z powrotem opadać swobodnie na ziemię z prędkością około 150 m/​s. Szczęśliwie jednak specjalna obudowa ochroniła film, który udało się wyciągnąć ze szczątków rozbitej rakiety. Tak oto do historii ludzkości i podboju kosmosu przeszło poniższe zdjęcie. Nigdy wcześniej ludzkość nie patrzyła na swoją planetę z takiej wysokości, i z takiej perspektywy.

Pierwsze zdjęcie z kosmosu - 24 października 1946 roku - Foto: U.S. Army

Pierwsze zdjęcie z kosmosu – 24 października 1946 roku – Foto: U.S. Army

Zdjęcie w lepszej rozdzielczości (2048×1619) dostępne jest pod tym linkiem.

Jedna z rakiet V-2 przechwyconych przez Amerykanów - Lipiec 1950 roku - Źródło: NOAA

Jedna z rakiet V‐​2 przechwyconych przez Amerykanów – Lipiec 1950 roku – Źródło: NOAA

Rakiety V‐​2

Jak już wspomniałem, do wykonania tego historycznego zdjęcia posłużyła jedna z przechwyconych przez Amerykanów rakiet V‐​2. Konstrukcje te zasłynęły podczas ostatnich lat wojny, jako tzw. Wunderwaffe. Nowoczesny rodzaj broni, który miał odwrócić losy wojny i przynieść Niemcom upragnione zwycięstwo. A przynajmniej zadać aliantom niespodziewany cios, który zatrzymałby pochód ich wojsk i dał niemieckim żołnierzom chwilę „oddechu” na froncie. Jedną z tych broni miały być rakietowe pociski balistyczne opracowywane przez zespół pod kierownictwem Sturmbannführera‐​SS Wernhera von Brauna.

Wernher von Braun - Maj 1964 roku - Źródło: NASA

Wernher von Braun – Maj 1964 roku – Źródło: NASA

Zadanie rakiet było proste do zdefiniowania. Uderzenie na przeciwnika z dużej odległości. Jednak broń ta została zastosowana nie przeciwko alianckim żołnierzom, ale głównie cywilom – mieszkańcom miast Wielkiej Brytanii i zachodniej Europy. Wernher von Braun wraz ze swoimi „zabawkami” został przechwycony przez Amerykanów i wykorzystany w ramach operacji Paperclip – Spinacz. Za konstrukcje rakiet zabijających niewinnych ludzi von Braun nie otrzymał wyroku, ale propozycję współpracy, która polegała na wykorzystaniu jego wiedzy. Można by rzec, że broń konstruowana z myślą o zabijaniu ludzi, teraz miała służyć słusznemu celowi, jakim była nauka i podbój kosmosu. Zdanie to jednak byłoby podszyte fałszem i nutką propagandy, bowiem za wszystkim stał amerykański przemysł i armia. To oni byli głównymi beneficjentami rozwoju bronii rakietowej.

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Zbiór XIX‐​wiecznych starych map Europy

Grzegorz Sanik18 lutego 2019

Film przedstawiający wojny i bitwy na przestrzeni ostatnich 4500 lat

Grzegorz Sanik2 stycznia 2019

Gdy opadł kurz wojny… Kolorowy film z pokonanych nazistowskich Niemiec

Grzegorz Sanik23 listopada 2018

Zamek, gród, dwór, pałac, twierdza… Jak to wszystko rozróżnić?

Grzegorz Sanik13 listopada 2018

Historia i rozwój myśliwców odrzutowych na kilku grafikach

Grzegorz Sanik8 listopada 2018

Komputerowa rekonstrukcja Zamku w Pińczowie

Grzegorz Sanik4 lipca 2018

Mapa średniowiecznych szlaków handlowych

Grzegorz Sanik27 maja 2018

Tak rok po roku zmieniały się granice państw w Europie

Grzegorz Sanik10 maja 2018

Stare zdjęcia z Festung Breslau – Tak sowieci zdobywali Wrocław!

Grzegorz Sanik6 maja 2018