Historia

Historyczne pierwsze zdjęcie z kosmosu

Historyczne pierwsze zdjęcie z kosmosu
Grzegorz Sanik

Tak oto wygląda historyczne pierwsze zdjęcie z kosmosu, wykonane podczas lotu suborbitalnego z wysokości około 105 km. Zdjęcie zostało zrobione przez Amerykanów w roku 1946, za pomocą jednej z przechwyconych niemieckich nazistowskich rakiet V-​2.

Pierwsze Zdjęcie z Kosmosu

Fotografia została wykonana na wysokości około 105 km (65 mil) przez zamontowany na rakiecie aparat fotograficzny 35 mm. Był to lot oznaczony numerem 13. Amerykańscy naukowcy testowali wówczas możliwości niemieckich konstrukcji, które zostały przechwycone i przywiezione do Stanów Zjednoczonych. Rakieta została wystrzelona w niebo 26 października 1946 roku w stanie Nowy Meksyk. Ponieważ pierwotnie V-​2 była zaprojektowana zupełnie do innych celów, największym problemem było przetrwanie przez aparat fotograficzny upadku na ziemię. Rakieta bowiem po osiągnięciu maksymalnej wysokości zaczynała z powrotem opadać swobodnie na ziemię z prędkością około 150 m/​s. Szczęśliwie jednak specjalna obudowa ochroniła film, który udało się wyciągnąć ze szczątków rozbitej rakiety. Tak oto do historii ludzkości i podboju kosmosu przeszło poniższe zdjęcie. Nigdy wcześniej ludzkość nie patrzyła na swoją planetę z takiej wysokości, i z takiej perspektywy.

Pierwsze zdjęcie z kosmosu - 24 października 1946 roku - Foto: U.S. Army

Pierwsze zdjęcie z kosmosu – 24 października 1946 roku – Foto: U.S. Army

Zdjęcie w lepszej rozdzielczości (2048×1619) dostępne jest pod tym linkiem.

Jedna z rakiet V-2 przechwyconych przez Amerykanów - Lipiec 1950 roku - Źródło: NOAA

Jedna z rakiet V-​2 przechwyconych przez Amerykanów – Lipiec 1950 roku – Źródło: NOAA

Rakiety V-​2

Jak już wspomniałem, do wykonania tego historycznego zdjęcia posłużyła jedna z przechwyconych przez Amerykanów rakiet V-​2. Konstrukcje te zasłynęły podczas ostatnich lat wojny, jako tzw. Wunderwaffe. Nowoczesny rodzaj broni, który miał odwrócić losy wojny i przynieść Niemcom upragnione zwycięstwo. A przynajmniej zadać aliantom niespodziewany cios, który zatrzymałby pochód ich wojsk i dał niemieckim żołnierzom chwilę „oddechu” na froncie. Jedną z tych broni miały być rakietowe pociski balistyczne opracowywane przez zespół pod kierownictwem Sturmbannführera-​SS Wernhera von Brauna.

Wernher von Braun - Maj 1964 roku - Źródło: NASA

Wernher von Braun – Maj 1964 roku – Źródło: NASA

Zadanie rakiet było proste do zdefiniowania. Uderzenie na przeciwnika z dużej odległości. Jednak broń ta została zastosowana nie przeciwko alianckim żołnierzom, ale głównie cywilom – mieszkańcom miast Wielkiej Brytanii i zachodniej Europy. Wernher von Braun wraz ze swoimi „zabawkami” został przechwycony przez Amerykanów i wykorzystany w ramach operacji Paperclip – Spinacz. Za konstrukcje rakiet zabijających niewinnych ludzi von Braun nie otrzymał wyroku, ale propozycję współpracy, która polegała na wykorzystaniu jego wiedzy. Można by rzec, że broń konstruowana z myślą o zabijaniu ludzi, teraz miała służyć słusznemu celowi, jakim była nauka i podbój kosmosu. Zdanie to jednak byłoby podszyte fałszem i nutką propagandy, bowiem za wszystkim stał amerykański przemysł i armia. To oni byli głównymi beneficjentami rozwoju bronii rakietowej.

  • Interesujące. Idąc tym tropem doszukałem się, że to naziści pierwsi dotarli do kosmosu – osiągnęła to ich rakieta V2. Ciekawe o tyle, że skrzętnie przemilczane przez system edukacyjny, co by nie promować nazistowskich sukcesów. Ale one w pewnych sprawach są (obiektywnie) niekwestionowane.

    https://en.wikipedia.org/wiki/MW_18014

    PS. Pierwszy komputer także był nazistowski – też w szkole mnie o tym nie uczono.

    • No cóż. Cały amerykański program lotów kosmicznych mógłby się nie udać, gdyby nie wiedza niemieckich naukowców i operacja „Spinacz”. 🙂

Historia
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Historia

Przedwojenna panorama Dolnego Śląska z 1937 roku

Grzegorz Sanik16 września 2017

Pierwsze najstarsze zdjęcia Wrocławia sprzed ponad 150 lat

Grzegorz Sanik6 września 2017

Najstarsze zdjęcia Dolnego Śląska – Te fotografie mają 150 lat!

Grzegorz Sanik4 września 2017

Przez tyle lat poszczególne ziemie należały do Polski

Grzegorz Sanik14 lipca 2017

Rocznica Powodzi Tysiąclecia – Galeria zalanych miejscowości

Grzegorz Sanik4 lipca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Wieży Książęcej w Siedlęcinie

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Wizualizacja etapów rozbudowy Zamku we Wleniu

Grzegorz Sanik13 czerwca 2017

Angielska stara mapa Polski z 1683 roku

Grzegorz Sanik4 czerwca 2017

Kolorowa mapa Śląska z 1679 roku

Grzegorz Sanik12 maja 2017