Technologie

Interaktywna mapa sieci podwodnych kabli

Interaktywna mapa sieci podwodnych kabli
Grzegorz Sanik

Zapraszam do zapoznania się z kolejną ciekawostką mapową. Tym razem jest to interaktywna mapa sieci podwodnych kabli telekomunikacyjnych. Zobacz sieć kabli położonych na dnie mórz i oceanów, która oplata naszą Ziemię.

Interaktywna mapa została przygotowana przez firmę TeleGeography. Jak podaje firma, przebieg kabli przedstawionych na mapie obejmuje wszystkie aktywne międzynarodowe i krajowe kable telekomunikacyjne. Wśród zaznaczonych na mapie są również te w trakcie budowy lub planowania, ale już na ukończeniu. Stan na grudzień 2015 roku. TeleGeography podkreśla, że przebieg sieci podmorskich kabli jest tylko stylizowany i nie pokazuje ich dokładnej fizycznej lokalizacji. Tak samo stylizowany jest podział politycznych granic państwowych.

Interaktywna mapa dostępna jest pod tym linkiem.

Interaktywna Mapa Sieci Podwodnych Kabli - Źródło: www.telegeography.com

Interaktywna Mapa Sieci Podwodnych Kabli – Źródło: www.telegeography.com

Specjalistą w tej dziedzinie nie jestem, więc nie będę się rozpisywał na temat kabli i mapy. Trzeba się wczytać w informacje na niej przedstawione. Z zamieszczonych grafik wygląda na to, że najwięcej połączeń (69 par kabli) położonych jest na trasie transatlantyckiej, pomiędzy Europą i Ameryką Północną.

Ciekawostka historyczna. Pierwsze kablowe transatlantyckie połączenie uruchomiono już w roku 1858. Kabel położony został na trasie pomiędzy zachodnią Irlandią, a wschodnim wybrzem Nowej Fundlandii. Pierwszą wysłaną wiadomością pomiędzy Europą i Ameryką Ponocną, były gratulacje od królowej Victorii przesłane do prezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Buchanana. Było to 16 sierpnia 1858 roku. Zrewolucjonizowało to sposób komunikacji między kontynentami, gdyż do tego momentu wiadomości można było przesłać tylko statkiem. A to trwało ponad tydzień. Pierwszy transatlantycki kabel zredukował ten czas od kilku minut.

Pierwszy transatlantycki kabel telekomunikacyjny

Pierwszy transatlantycki kabel telekomunikacyjny

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Mapa zalesienia terenu Europy i Polski

Grzegorz Sanik12 stycznia 2018

Z aparatem przez góry – Fotografia Roberta Karczmarczyka

Grzegorz Sanik9 grudnia 2017

Bez tej aplikacji nie ruszam w teren – Mapa Turystyczna

Grzegorz Sanik26 października 2017

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?

Grzegorz Sanik26 lipca 2017

Fotografia mobilna – Rok zdjęć wykonywanych iPhonem 6s

Grzegorz Sanik11 lipca 2017

Porównanie zdjęć lotniczych Gdańska z ostatnich lat

Grzegorz Sanik5 maja 2017

Niezwykły projekt kościoła dla nowego osiedla we Wrocławiu

Grzegorz Sanik13 kwietnia 2017

Mapa ze stacjami radiowymi z całego świata

Grzegorz Sanik11 kwietnia 2017

Interaktywna mapa zabytków w Polsce

Grzegorz Sanik8 lutego 2017