Turystyka

Mapa wież Bismarcka w Polsce

Mapa wież Bismarcka w Polsce
Grzegorz Sanik

Wieże i kolumny ogniowe stawiane ku czci Otto von Bismarcka. Mapa zachowanych oraz już nieistniejących wież Bismarcka w Polsce. To właśnie w tych miejscach do dziś stoją jeszcze wieże Żelaznego Kanclerza II Rzeszy.

Historia Wież Bismarcka

Otto von Bismarck – Żelazny Kanclerz – był jednym z najbardziej charakterystycznych polityków XIX-​wiecznej Europy. Premier Prus, późniejszy kanclerz Rzeszy. Jego działalność przyczyniła się do zjednoczenia Niemiec pod postacią Cesarstwa Niemieckiego. Otto von Bismarck pełnił funkcję kanclerza od 1871 do 1890 roku. Już za swojego życia stał się postacią legendarną, niemalże czczoną. Jedną ze specyficznych form wyrażania wdzięczności dla Żelaznego Kanclerza, było stawianie tzw. wież Bismarcka. Pierwszy z tego typu obiektów powstał na Dolnym Śląsku na Jańskiej Górze. Było to w roku 1868 roku, czyli jeszcze za życia Bismarcka i przed proklamacją Cesarstwa Niemieckiego. Prawdziwy boom na budowanie tego typu obiektów nastąpił już po jego śmierci.

Na całym świecie powstało około 240 wież i kolumn Bismarcka. Niektóre z nich były wznoszone w tak odległych krajach jak Papua-​Nowa Gwinea czy Tanzania. Oczywiście większość z nich znajdowała się na terenie ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego. Część obiektów budowana była jako wieże widokowe, a część miała formę tzw. kolumn ogniowych, na których szczycie rozpalano ogień. W zasadzie każda wieża była unikalna, chociaż podjęto próby stosowania zunifikowanego kształtu.

We współczesnych granicach Polski wybudowano 40 wież, z tego do naszych czasów zachowało się tylko 17. Duża cześć z obiektów była celowo rozbierana, albo wręcz wysadzana w powietrze. Nie ma się czemu dziwić, albowiem antypolski stosunek Bismarcka do Polaków, nie sprzyjał zachowaniu tego typu monumentów. Część z wież uległa zniszczeniu również w wyniku działań wojennych podczas II wojny światowej.

Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze - Lista wież Bismarcka w Polsce

Wieża Bismarcka na Jańskiej Górze – Lista wież Bismarcka w Polsce

Wieża Bismarcka na Wieżycy

Wieża Bismarcka na Wieżycy

Wieża Bismarcka na Wielkiej Sowie

Wieża Bismarcka na Wielkiej Sowie

Na mapie zaznaczyłem wszystkie wieże wybudowane na terenie współczesnej Polski. Kolorem czerwonym zaznaczone są obiekty, które stoją do dziś. Kolorem czarnym zaznaczone są nieistniejące już wieże. Kolorem brązowym zaznaczyłem wieże drewniane, z których żadna nie zachowała się do naszych czasów. Wszystkie dane na temat wież zostały zaczerpnięte z portalu www.bismarcktuerme.de. Uwaga, mogą pojawić się błędy przy zaznaczonych lokalizacjach już nieistniejących wież.

Mapa wież Bismarcka w Polsce

  • hanys

    nie to żebych sie czepioł ale Myslowice to nie sosnowiec a ona stala zaroz kole trojkąta 🙂

    • Hmm no tak. Ale ja zaznaczyłem źle jej lokalizację? Wydaje mi się, że dobrze. Jeżeli źle, to gdzie powinna być właściwa lokalizacja?

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Turystyka

10 miejsc pamięci na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik1 listopada 2017

Dolnośląskie kolosy – Zapory wodne na Dolnym Śląsku

Grzegorz Sanik2 września 2017

Te dwa zamki musisz odwiedzić na Białorusi – Nieśwież i Mir

Grzegorz Sanik20 sierpnia 2017

Ponad 11 000 niezwykłych miejsc na jednej mapie!

Grzegorz Sanik11 sierpnia 2017

W poszukiwaniu dawnej granicy II RP na Białorusi

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2017

Wyjazd turystyczny na Białoruś – Moje przemyślenia

Grzegorz Sanik6 sierpnia 2017

Raport GUS turystyka w Polsce w 2016 roku

Grzegorz Sanik25 lipca 2017

Zapomniany opuszczony radziecki schron pod Świdnicą

Grzegorz Sanik25 czerwca 2017

Szlak Zamków Piastowskich – Śladami Piastów Śląskich

Grzegorz Sanik20 maja 2017