Technologie

Najczęściej fotografowane miejsca w Polsce

Najczęściej fotografowane miejsca w Polsce
Grzegorz Sanik

Mapa najczęściej fotografowanych miejsc w Polsce i na świecie. Ciekawa koncepcja wizualizacji danych zebranych ze zdjęć i ich geotagów. Prawdopodobnie również najczęściej odwiedzane turystycznie miejsca w Polsce.

Najczęściej Fotografowane Miejsca w Polsce

Obszary zaznaczone kolorem ciemnym oznaczają miejsca rzadko fotografowane, kolorem czerwony miejsce często fotografowane, a żółtym najczęściej. Mapa w formie interaktywnej udostępniona jest na stronie www.sightsmap.com. Jest to nakładka graficzna nałożona na Google Maps. Dane zostały zebrane na podstawie zdjęć z serwisu Panoramio.

Najczęściej fotografowane miejsca w Polsce - Źródło: www.sightsmap.com

Najczęściej fotografowane miejsca w Polsce – Źródło: www.sightsmap.com

Niewątpliwie zaprezentowane informacje to spora ciekawostka. Według mojej oceny, najczęściej fotografowane miejsca w Polsce, a przede wszystkim na Dolnym Śląsku, w większości pokrywają się z informacjami zaprezentowanymi na mapie.

Wiarygodność mapy

Trzeba tutaj podkreślić pewne rzeczy, które mogą wpływać na przekłamanie prezentowanych informacji. Po pierwsze, serwis agreguje tylko zdjęcia posiadające geotag. Chodzi tutaj o dodanie do zdjęcia informacji zawierających współrzędne geograficzne. Krótko rzecz ujmując, położenie w momencie wykonywania fotografii na podstawie danych z modułu GPS. Nie wszystkie aparaty posiadają taką funkcję. Zazwyczaj są to tylko smartfony oraz lustrzanki z droższej półki. Odpada nam dużo aparatów kompaktowych i tańszych lustrzanek. Tak więc duża część zdjęć nie miała technicznej szansy na znalezienie się w Panoramio. Chyba, że ktoś ręcznie ustalał pozycję lub dodawał geotag. Kiedy oddalimy interaktywną mapę, tak żeby uchwycić cały świat, widzimy, że biedniejsze kraję są praktycznie nieuwzględnione. Przyczyną może być właśnie bariera finansowa. Po drugie, nie każde zdjęcie wykonane z geotagiem jest dodawane do Panoramio. Reasumując, zebrane zdjęcia są tylko wybraną próbką, z wielu, naprawdę wielu wykonywanych fotografii na całym świecie i w Polsce.

Najczęściej odwiedzane miejsca w Polsce?

Mimo powyższych zastrzeżeń uważam, że dane są ciekawe i dość wiarygodne. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że omawiana mapa może również pokazywać najczęściej odwiedzane turystyczne miejsca w Polsce. Z prostej przyczyny, tam gdzie odwiedzamy ciekawe miejsce robimy zazwyczaj zdjęcia. Miejsce musi mieć jakąś wartość, aby ktoś zdecydował się na zrobienie zdjęcia i wrzucenie fotki do Internetu. Powinno się to mniej więcej pokrywać ze wszelkiego rodzaju atrakcjami.

  • rd

    dobre dobre 🙂

Technologie
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Technologie

Mapa zalesienia terenu Europy i Polski

Grzegorz Sanik12 stycznia 2018

Z aparatem przez góry – Fotografia Roberta Karczmarczyka

Grzegorz Sanik9 grudnia 2017

Bez tej aplikacji nie ruszam w teren – Mapa Turystyczna

Grzegorz Sanik26 października 2017

Z jak daleka można zobaczyć Śnieżkę i inne szczyty?

Grzegorz Sanik26 lipca 2017

Fotografia mobilna – Rok zdjęć wykonywanych iPhonem 6s

Grzegorz Sanik11 lipca 2017

Porównanie zdjęć lotniczych Gdańska z ostatnich lat

Grzegorz Sanik5 maja 2017

Niezwykły projekt kościoła dla nowego osiedla we Wrocławiu

Grzegorz Sanik13 kwietnia 2017

Mapa ze stacjami radiowymi z całego świata

Grzegorz Sanik11 kwietnia 2017

Interaktywna mapa zabytków w Polsce

Grzegorz Sanik8 lutego 2017