Turystyka

Niesamowita rzeźba imitująca obiekt z kreskówki

Niesamowita rzeźba imitująca obiekt z kreskówki
Grzegorz Sanik

Rewelacyjna i niesamowita rzeźba do złudzenia przypominająca obiekt z kreskówki. Daj się zaskoczyć złudzeniu optycznemu instalacji artystycznej w Nowej Zelandii, autorstwa Neil Dawsona.

Czy z kawałka powyginanego żelastwa można zrobić ciekawą instalację artystyczną? Pewnie, że tak! Odpowie większość adeptów Akademii Sztuk Pięknych. Ale czy da się zrobić coś, co po prostu zachwyci zwykłą osobę, która na co dzień nie zwraca uwagi na sztukę? Oryginalną, ciekawą, zaskakującą? To już większa, że się tak wyrażę, sztuka. Rzeźba, a w zasadzie instalacja artystyczna Neil Dawsona, do złudzenia przypomina obiekt z kreskówki. Jakby nierealny, dorysowany w programie komputerowym, kawałek upadającego na zielone wzgórze materiału. Falującego delikatnie na wietrze.

Niesamowita rzeźba Neil Dawsona - Foto: Nita Źródło: www.flickr.com

Niesamowita rzeźba Neil Dawsona – Foto: Nita Źródło: www.flickr.com

Niesamowita rzeźba z Nowej Zelandii - Foto: Andym5855 Źródło: www.flickr.com

Niesamowita rzeźba z Nowej Zelandii – Foto: Andym5855 Źródło: www.flickr.com

Ta niesamowita rzeźba o tytule „Horizons” (Horyzonty) została postawiona w roku 1994 w Nowej Zelandii. Znajduje się na tak zwanej Farmie Alana Gibbsa, na której możemy znaleźć inne oryginalne i ciekawe rzeźby różnych artystów. Od ogromnej trąbki, po dziwne szpikulce powbijane w ziemie, które mają symbolizować tancerzy tanga. Przyznam szczerze, po obejrzeniu kilku zdjęć stwierdziłem, że to musi być niezła atrakcja turystyczna.

Wróćmy jednak do niezwykłej konstrukcji, wyjętej niczym z kreskówki. Więcej zdjęć tej instalacji Neil Dawsona możemy zobaczyć na jego oficjalnej stronie. Nie jest to jego jedyna oryginalna instalacja. Na swoim koncie ma również konstrukcje imitujące krople wody na niebie lub unoszące się w powietrzu głazy, powstrzymywane przez liny.

Jak dokładnie wgląda rzeźba? To najlepiej podejrzeć na filmiku, który zamieszczam poniżej. Nasz mózg zostaje naprawdę nieźle oszukany. Z każdej strony rzeźba wygląda trochę inaczej, ale za każdym razem dajemy się oszukać. Złudzenie znika dopiero, kiedy podchodzimy bezpośrednio do konstrukcji. 🙂

Poniżej zaznaczyłem dokładną lokalizację instalacji na mapie Nowej Zelandii. Na widoku satelitarnym można również doszukać się innych ciekawych konstrukcji na farmie.

Turystyka
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Turystyka

Zaginione zamki Dolnego Śląska

Grzegorz Sanik29 października 2018

Sudety w Czechach? Jakie Sudety? W Czechach nie ma Sudetów!

Grzegorz Sanik22 września 2018

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Grzegorz Sanik26 sierpnia 2018

Raport GUS turystyka w Polsce w 2017 roku

Grzegorz Sanik9 sierpnia 2018

Podział Sudetów – Dokładna mapa przebiegu pasm górskich

Grzegorz Sanik30 lipca 2018

Opactwo w Krzeszowie – Perła baroku ukryta wśród sudeckich wzgórz

Grzegorz Sanik13 lipca 2018

Zamek Častolovice w Czechach – Renesansowa perła kraju hradeckiego

Grzegorz Sanik19 maja 2018

10 ciekawych miejsc na Mazurach, które warto odwiedzić

Patryk Tyszko16 kwietnia 2018

Mapa fortyfikacji, schronów i bunkrów w Czechach

Grzegorz Sanik2 kwietnia 2018