Filmy

Organizacja Todt, Xaver Dorsch i Operacja Spinacz

Organizacja Todt, Xaver Dorsch i Operacja Spinacz
Grzegorz Sanik

Zapraszam do oglądania kolejnego filmu z cyklu poświęconego Riese. W tym odcinku omawiam bardzo ciekawe losy jednego z najważniejszych funkcjonariuszy nazistowskiej Organizacji Todt, która była odpowiedzialna m.in. za budowę kompleksu Riese. Xaver Dorsch, Operacja Spinacz oraz budowa amerykańskich podziemnych baz wojskowych.

Organizacja Todt i Xaver Dorsch

Xaver Dorsch był jednym z najważniejszych funkcjonariuszy Organizacji Todt. Z jej założycielem Fritzem Todtem pracował jeszcze przed wojną w firmie budowlanej Sager und Wörner. Organizacja Todt sprawiła się znakomicie w programie budowy autostrad III Rzeszy – Reichsautobahn. Wybudowała blisko 4 tys. km autostrad. Wielki sukces OT sprawił, że zyskała ona szacunek i uznanie Adolfa Hitlera. Nie dziwi więc fakt, że wraz z upływem czasu OT otrzymywała coraz więcej zadań, o coraz większym znaczeniu. Fritz Todt zginął niespodziewanie w katastrofie w 1942 roku. Po jego śmierci Organizacja Todt trafiła ostatecznie pod zarząd ministerstwa Alberta Speera. Natomiast Xaver Dorsch został mianowany szefem centrali OT w Berlinie.

Po lewej Xaver Dorsch, po prawej Albert Speer - Żródło: Bundesarchiv

Po lewej Xaver Dorsch, po prawej Albert Speer – Żródło: Bundesarchiv

Operacja Spinacz  i Xaver Dorsch

Po wojnie Xaver Dorsch został aresztowany przez Amerykanów i od razu nawiązał z nimi współpracę. Przygotował dla nich m.in. opracowanie na temat przenoszenia produkcji zbrojeniowej pod ziemię. O projekcie Riese wypowiadał się skromnie. W czasie procesu Erharda Milcha, który to był odpowiedzilany za Jägerstab, Dorsch mówił tylko, że był realizowany „Program budowy Riese na Śląsku” – Aufbauprogramm Riese in Schlesien. Wspominał także, że tylko dwa razy wizytował miejsce budowy podczas wojny. Zaskakująco mało.

Według dokumentów opublikowanych przez Pana Romualda Owczarka w książce „Zagłada Riese”, Dorsch został objęty programem Paperclip – Operacja Spinacz. Wynika z niego, że 16 czerwca 1947 roku został sporządzony wniosek o objęcie programem czterech niemieckich naukowców, jako konsultantów amerykańskiego projektu Underground Plant Program. Oprócz Dorscha znalazł się tam również Oscar Gabel, który pełnił rolę szefa Urzędu Górniczego III Rzeszy. W tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych ruszyła budowa dwóch podziemnych baz. Jedną ulokowano w Górach Manzano w stanie Nowy Meksyk, a drugą w miejscowości Killeen w Texasie. O zbiegu okoliczności raczej nie można mówić… W końcu Operacja Spinacz i niemieccy naukowcy byli po coś potrzebni Amerykanom. Mniej więcej po zakończeniu budowy wspomnianych baz, w roku 1950 Dorsch wrócił do RFN i założył prywatną firmę, która zresztą działa do dnia dzisiejszego. Zmarł 8 listopada 1986 roku w Monachium.

Operacja Spinacz "Paperclip" i Xaver Dorsch

Operacja Spinacz „Paperclip” i Xaver Dorsch

Poniżej mapa z zaznaczonymi amerykańskimi bazami, o których mówiłem w filmie.

 

WSPÓŁPRACA

Sztolnie Walimskie
www.sztolnie.pl

BIBLIOGRAFIA

  1. Zagłada Riese – Romuald Owczarek
  2. Tajemnica Riese – Jacek M. Kowalski, Robert J. Kudelski, Zbigniew Rekuć

ZDJĘCIA

  1. ahojMEDIA
    www.ahojmedia.pl
  2. Zdjęcia Archiwalne Xaver Dorsch
    Das Bundesarchiv
Filmy
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Filmy

Czym miały być Osówka, Włodarz, Książ? – Raport Schmelchera cz. 2

Grzegorz Sanik26 stycznia 2019

Alpejska twierdza III Rzeszy i Riese – Raport Schmelchera cz. 1

Grzegorz Sanik15 stycznia 2019

Oto najlepsze filmy przygotowane na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Grzegorz Sanik11 listopada 2018

Autostrada Sudecka – Zagadka Gór Bystrzyckich

Grzegorz Sanik23 sierpnia 2018

Show Me Poland – Krótki film ukazujący piękno Polski

Grzegorz Sanik18 maja 2018

Film Totenburg – Ostatnia świątynia nazistów

Grzegorz Sanik27 marca 2018

Dom Mohaupta – To tu opracowano podziemia Riese cz. 2

Grzegorz Sanik10 lutego 2018

Dom Mohaupta – Utajnione biuro konstrukcyjne Riese cz. 1

Grzegorz Sanik28 stycznia 2018

Rytm Gór – Odkryj piękno polskich gór

Grzegorz Sanik23 listopada 2017