Filmy

Piękne zamki w Polsce z lotu ptaka

Piękne zamki w Polsce z lotu ptaka
Grzegorz Sanik

Zestawienie 10 filmów wykonanych z „lotu ptaka”, prezentujących piękne zamki w Polsce. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek w Malborku, Zamek Książ i wiele innych wspaniałych zabytków uchwyconych w obiektywie kamery drona.

Piękne Zamki w Polsce

Krótkie zestawienie filmów z przepięknymi zamkami w Polsce, uchwyconymi przez bezzałogowe statki powietrzne tzw. drony. Popularność dronów w Polsce sprawiła, że pojawiło się naprawdę kilka fajnych i wartościowych internetowych produkcji. Dzięki nim, mogliśmy spojrzeć na znane i popularne zabytki z trochę innej perspektywy, niż dotychczas patrzyliśmy. Przyznam szczerze, że zamki w tej perspektywie wyglądają imponująco. Wybrałem 10 filmów, a przy wyborze kierowałem się tylko kwestią filmu, tak więc nie jest to ranking samych zamków. Z pewnością jest jeszcze wile innych pięknych zabytków wartych pokazania. Czekamy więc na kolejne produkcje. Kolejność zamków nie ma znaczenia.

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy - Piękne zamki w Polsce z lotu ptaka - Foto: Chemik12 Źródło: commons.wikimedia.org

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy – Piękne zamki w Polsce z lotu ptaka – Foto: Chemik12 Źródło: commons.wikimedia.org

Zamek w Malborku

Ogromna gotycka warownia położona w Malborku na prawym brzegu Nogatu. O Zamku w Malborku mówi się, jako o największym zamku w Polsce i jednym z największych w Europie. Uznany za Pomnik Historii i wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Autor filmu DroneTrip.

Zamek Królewski na Wawelu

Dawna rezydencja królów polskich, położona nad Wisłą na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Na przestrzeni wieków Zamek na Wawelu był wielokrotnie niszczony, odbudowywany i modernizowany. W dwudziestoleciu międzywojennym pełnił funkcję reprezentacyjne, jako rezydencja głowy państwa oraz muzeum historycznych wnętrz. Autor filmu madis‐​music.

Zamek Książ

Przepięknie położony zamek na Pogórzu Wałbrzyskim nad malowniczym Wąwozem Pełcznicy. Początki jego historii związane są z księciem piastowskim Bolkiem I Surowym. Przez lata jego właścicielem był jeden z najbogatszych pruskich rodów – Hochbergowie. Po wojnie, wraz ze zmianą granic, Zamek Książ znalazł się na terytorium Polski. Autor filmu Polskazdrona.pl.

Zamek Królewski w Warszawie

Początki Zamku Królewskiego w Warszawie sięgają XIV wieku. Zamek przez lata pełnił funkcje rezydencji królewskiej, był miejscem obrad sejmu i centrum administracyjnym kraju. Zamek został zniszczony podczas wojen ze Szwecją w XVII wieku. Jednak najtragiczniejszy los spotkał go podczas II Wojny Światowej. Wtedy to został wysadzony przez wojska niemieckie. Jego odbudowa ruszyła dopiero w latach 70 ubiegłego wieku. Autor filmu www.ready2fly.pl.

Zamek Krzyżtopór

Ruiny Zamku Krzyżtopór, który został wzniesiony przez Krzysztofa Ossolińskiego w XVII wieku w Ujeździe. Zamek został zbudowany na bardzo nietypowym i ciekawym planie pięciobocznej bastionowej fortyfikacji. Kres tego miejsca nastąpił pod koniec XVIII wieku, kiedy to schronili się w nim uczestnicy Konfederacji Barskiej. Zamek został zniszczony przez wojska rosyjskie. Autor filmu Polskazdrona.pl.

Zamek Czocha

Zamek Czocha to malowniczo położona warownia, znajdująca się po polskiej stronie Łużyc w województwie dolnośląskim. W XIII wieku zamek został założony, jako gród warowny z inicjatywy króla czeskiego Wacława I Przemyślida. Wielokrotnie przebudowywany, przechodził z rąk do rąk, aż w końcu po zakończeniu wojny, w latach 50 trafił pod zarząd wojska. Autor filmu Pan Copter.

Zamek w Olsztynie k. Częstochowy

Ruiny Zamku w Olsztynie koło Częstochowy położone są na tak zwanym Szlaku Orlich Gniazd, na którym znajdują się liczne warownie i zamki. Cechą charakterystyczną tej budowli jest cylindryczna wieża górująca nad pozostałymi ruinami zamku. Pierwsze wzmianki o grodzie w tym miejscu pochodzą już z XIV wieku. Zamek został zniszczony pod koniec XV wieku, a jego dalszy upadek nastąpił w kolejnym stuleciu. Autor filmu kreconezdrona.

Zamek w Mosznej

Ściślej rzecz ujmując, Zamek w Mosznej nie jest zamkiem tylko pałacem. Jednakże obiekt jest imponujący, a filmik z „lotu ptaka” zgromadził już sporą liczbę wyświetleń. Postanowiłem więc umieścić go na liście „Piękne Zamki w Polsce z Lotu Ptaka”. Budowla powstała w połowie wieku XVII. Posiada 99 wieżyczek, a całość otoczona jest rozległym parkiem. Autor filmu Polskazdrona.pl.

Zamek Ogrodzieniec

Ruiny kolejnego zamku położonego na Szlaku Orlich Gniazd. Powstanie obiektu przypisuje się na XIV‐​XV wiek, choć już pierwsze umocnienia w tym miejscu pojawiły się w XIII wieku, za panowania Bolesława Krzywoustego. Zamek Ogrodzieniec położony jest na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko‐​Częstochowskiej. Film w przepięknej zimowej scenerii. Autor film SkyProVideo.

Zamek w Bolkowie

Zamek w Bolkowie to kolejna z warowni na Dolnym Śląsku założona przez śląską dynastie Piastów. Pierwsze wzmianki pochodzą już z II połowy XIII wieku. Jego powstanie przypisuje się księciu‐​rozbójnikowi Bolesławowi II Rogatce. Zamek w Bolkowie został uszkodzony podczas szwedzkiego ostrzału artyleryjskiego w trakcie wojny trzydziestoletniej. Od tego czasu popadał w ruinę. Obecnie jest już zabezpieczony i udostępniony do zwiedzania. Autor filmu Polskazdrona.pl.

Filmy
Grzegorz Sanik
@grzegorz_sanik

Od kilku lat piszę na Eloblogu artykuły o historii, turystyce i nowych technologiach. Od urodzenia związany jestem z Dolnym Śląskiem. Prowadzę także na YouTube kanał Podróżnik w czasie.

Więcej w kategorii Filmy

Czym miały być Osówka, Włodarz, Książ? – Raport Schmelchera cz. 2

Grzegorz Sanik26 stycznia 2019

Alpejska twierdza III Rzeszy i Riese – Raport Schmelchera cz. 1

Grzegorz Sanik15 stycznia 2019

Oto najlepsze filmy przygotowane na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Grzegorz Sanik11 listopada 2018

Autostrada Sudecka – Zagadka Gór Bystrzyckich

Grzegorz Sanik23 sierpnia 2018

Show Me Poland – Krótki film ukazujący piękno Polski

Grzegorz Sanik18 maja 2018

Film Totenburg – Ostatnia świątynia nazistów

Grzegorz Sanik27 marca 2018

Dom Mohaupta – To tu opracowano podziemia Riese cz. 2

Grzegorz Sanik10 lutego 2018

Dom Mohaupta – Utajnione biuro konstrukcyjne Riese cz. 1

Grzegorz Sanik28 stycznia 2018

Rytm Gór – Odkryj piękno polskich gór

Grzegorz Sanik23 listopada 2017